BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Studentki z Dniepropietrowska w WSB-NLU i sądeckich szkołach

22.01.2014 / czytano: 3479 razy

Student - oriented teaching – to szkolenie, które już po raz drugi zorganizowała Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University dla studentek anglistyki Alfred Nobel University w Dniepropietrowsku. Studentki brały udział w zajęciach szkolnych, prowadzonych w Zespole Szkół Społecznych „SPLOT” i w Zespole Szkół Akademickich oraz w zajęciach w WSB-NLU.

REKLAMA



Studentki z Ukrainy uczestniczyły w zajęciach z języka angielskiego, przeprowadzanych w sądeckiej uczelni a także w dwóch szkołach – „Splocie” oraz Zespole Szkół Akademickich im. Bolesława Chrobrego. - Istotną częścią szkolenia była możliwość obserwowania zajęć WSB-NLU oraz właśnie w tych dwóch szkołach, znanych z wysokiego poziomu nauczania języków obcych – mówi Urszula Potoniec – Mędoń z Biura Współpracy Zagranicznej WSB-NLU.

- Zajęcia języka angielskiego ze studentkami z Ukrainy były kolejną z form kontaktów międzynarodowych Akademickiego Gimnazjum i Liceum im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu – mówi dyrektor Zespołu Szkół Akademickich, prof. Bogusław Kołcz.- Cieszę się, że studentki z Ukrainy mogły zobaczyć nasze szkolne Muzeum Kresowe - Izbę Lwowską im. Doktora Jerzego Masiora i z satysfakcją widziałem i słuchałem, jak wielkie wrażenie to miejsce, związane dzisiaj także z ich krajem - na nich wywarło.     

Podobne reakcje towarzyszyły studentkom z Ukrainy podczas odwiedzin w naszej sali filmowej i projekcji filmu o osiągnięciach uczniów – dodaje dyrektor. 

Studentki zza wschodniej granicy prowadziły zajęcia języka angielskiego, co było dla nich ciekawym doświadczeniem w zakresie praktyk zawodowych, bo, jak pisze jedna z uczestniczek: - Zdałam sobie sprawę, że chciałabym być nauczycielką. To zapewne za sprawą inspirujących i ciekawych warsztatów prowadzonych przez Wiolettę Kleczyńską, Agatę Chwastowicz oraz Beatę Brońską – lektorki języka angielskiego z WSB-NLU. Zajęcia dotyczyły efektywnego używania języka angielskiego w życiu codziennym czy też zagadnień związanych z tym językiem w kontekście biznesu. Wspólnie szukano odpowiedzi na pytania: jak konstruktywnie słuchać i uczyć oraz jak uczyć w klasie wielkokulturowej i jak pogłębiać aktywność uczniów na zajęciach. 


    W trakcie pobytu w Nowym Sączu studentki zwiedziły m.in. Miasteczko Galicyjskie oraz wybrały się na wycieczkę na Jaworzynę Krynicką. - Jestem bardzo zadowolona z czasu, jaki spędziłam z polskimi nauczycielami i uczniami - pisze jedna z uczestniczek. – Wszyscy byli pomocni i przyjaźni. Trudno mi wybrać, które warsztaty podobały mi się najbardziej – dodaje. Pojawiały się sugestie, aby organizować więcej takich spotkań, szkoleń, bo Polska i Ukraina mają wiele wspólnego.

- Z niecierpliwością czekamy na następny kurs szkoleniowy! – pisze koleżanka z zagranicy.

Udział w międzynarodowych zajęciach to także cenne doświadczenie dla młodszych kolegów ze szkół średnich: - Uczniowie przyzwyczajeni są do wizyt gości z kraju i zagranicy w naszej szkole, mają też często okazję wykorzystywać w praktyce umiejętności językowe i komunikacyjne. Od lat utrzymujemy kontakty ze szkołami na Litwie, Białorusi, Rosji i Ukrainie, a wyjazdy na Kresy - do Lwowa, Krzemieńca, Zbaraża, Kamieńca Podolskiego, Chocimia, Drohobycza i Rudek, które kiedyś związane były z polską kulturą, a obecnie należą do Ukrainy stały się corocznym obowiązkowym wyjazdem naukowym i wychowawczym (edukacja patriotyczna) naszych uczniów.Miło mi, że nasi goście być może dzięki kontaktom z sądecką młodzieżą polubili pracę w szkole, a doświadczenia i obserwacje poczynione w murach Akademickiego Liceum i Gimnazjum z Nowego Sącza wykorzystają kiedyś w swojej pracy zawodowej na Ukrainie i w świecie– dodaje dyrektor Kołcz.
Satysfakcję wyrażają również władze „Splotu”: - Zespół Szkół Społecznych SPLOT i jego organ prowadzący – Małopolskie Towarzystwo Oświatowe - od wielu lat realizują projekty ze szkołami i organizacjami pozarządowymi na Ukrainie, tym bardziej było nam miło gościć u siebie przyszłe nauczycielki języka angielskiego z Dniepropietrowska – mówi dyrektor Zespołu Szkół Społecznych SPLOT, Beata Załubska. - Jesteśmy bardzo zadowoleni że możemy brać udział w różnych projektach, pokazywać młodzieży inne kultury, studentów innych narodowości, dyskutować o ich sytuacji w kraju ich podejściu do życia, ich religii i życiu codziennym. Uczymy języka angielskiego nie tylko z książek, ale również poprzez żywy kontakt z zagranicznymi studentami. Jest to na pewno niepowtarzalna okazja, żeby młodych ludzi uczyć tolerancji, otwartości na świat i innych ludzi - z czego nasza szkoła zawsze słynęła.


Ukrainki chętnie zaangażowały się w projekt, z radością biorąc udział w proponowanych zajęciach: - Studentki z Dniepropietrowska wykazywały duże zainteresowanie praktyką w Splocie – mówi Agata Kita, nauczycielka angielskiego ze SPLOT-u.
- Nie tylko obserwowały zajęcia, ale również chętnie  pracowały z młodzieżą, wykorzystując aktywizujące metody uczenia. Dla naszych  uczniów był to czas, który wykorzystali przyjemnie i pożytecznie.
   

 - Dwutygodniowy pobyt studentek z Ukrainy na pewno pogłębił wzajemną integrację pomiędzy polskimi uczniami a ich starszymi koleżankami. Studentki wyjechały zadowolone i bogatsze o nowe, cenne doświadczenia, a także bardzo usatysfakcjonowane, o czym świadczą ewaluacje – podsumowuje Urszula Potoniec - Mędoń z WSB-NLU.



- SPLOT school is the best experience in my life!– wpis jednej  ze studentek mówi sam za siebie. Tego tupu spotkania z przedstawicielami różnych narodowości przyczyniają się pogłębiania tolerancji oraz przełamywania utartych w świadomości stereotypów. Służą także umacnianiu wzajemnych interdyscyplinarnych więzi międzynarodowych. Warsztaty to również  wymiana doświadczeń w kontekście językowo-kulturowym oraz edukacyjnym. Z pewnością to nie ostatni projekt edukacyjny kierowany do studentów z innych państw.

Fot. Archiwum uczestników
Agnieszka Małecka
 

pp12

Galeria zdjęć

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA


Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei