BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Rozmowa z księdzem Stanisławem Tokarzem z Parafii Husów koło Łańcuta

03.07.2011 / czytano: 6211 razy

REKLAMAMimo niesprzyjającej aury na mszy świętej w Hucie Polańskiej zgromadziło się ponad 250 pielgrzymów.


Bogusław Szczurek: Co powoduje, że ludzie potrafią przyjechać do takiego odległego zakątka Polski?

Ks. Stanisław Tokarz, parafia Husów k. Łańcuta, diecezja przemyska: Pytanie zaskakujące, bo jestem tu po raz pierwszy, mimo wielu zaproszeń ks. Jana. Pobyt tutaj jest to chyba tęsknota za odczytywaniem Boga w innych okolicznościach, po ucieczce z wielkich parafii. Czasem spotkanie Boga w takiej kameralnej atmosferze, przez ludzi, którzy na co dzień są zagonieni, następuje o wiele łatwiej niż w rutynowym duszpasterstwie. Taka odskocznia jest zawsze czymś intrygującym, otwierającym oczy na takie życie, którego w ciągu roku się nie dostrzega.

B.S.: Czy to miejsce nadal powinno być ustronne, czy stać się bardziej ucywilizowane, tzn. tworzyć nowe drogi dojazdowe, parkingi…

Ks. S.T.: Od samego początku Kościoła istniały pustelnie i funkcja eremitów. Miejsce to nie zostało stworzone przez ludzi, ale zrządzeniem historii i wydarzeń wojennych. Czuje się tutaj klimat takiej pustelni. Jest to spełnienie charyzmatu Kościoła, który istniał, kontynuacja pewnych tradycji, mających już ponad 2000 lat. Urok takiego pustkowia, bardzo trudnych dróg, kałuż, błota takiego jak dzisiaj, spełnia warunki odosobnienia czyli radykalnego odcięcia od tego co niesie cywilizacja. 

B.S.: Czy współczesny człowiek rozumie pojęcie orędownictwa, o którym mówiła dzisiejsza homilia?

Ks. S.T.: Boję się, że mamy strasznie wielkie piętno cywilizacji pozytywistycznej i kapitalistycznej w wymiarze ekonomicznym. Robimy wszystko „coś za coś”. Orędownictwo zakłada pewną bezinteresowność czyli Ja proszę, ale nie mam gwarancji, że to otrzymam. Orędownictwo jest absolutnie zakorzenione w pokładach wiary. Wiara nie jest wymiarem materialnym, tylko metafizycznym. Dzisiaj świat musi uciekać od tej komercji. Nie można, jak w reklamie, zapłacić wszędzie kartą bankomatową. Wzywanie orędownictwa świętych, nabożeństwo do aniołów, a przede wszystkim kult Matki Najświętszej czy bezpośrednie odniesienie do Pana Jezusa jest tego przypomnieniem. Pozdrawiam obecnych i przyszłych pielgrzymów Huty Polańskiej.

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA