BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl
16/09/2018 - TVN: Wyrzucili śmieci do lasu. Nieoczekiwane skutki śledztwa internetowego
Wywożenie śmieci do lasu to plaga. Jeden z mieszkańców podłódzkiej wsi postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Jego metoda spowodowała nieoczekiwane skutki.
 
Rodzina pana Michała ma kawałek lasu pod Łodzią. Od lat mają problem z osobami, które zaśmiecają ich teren. - W ciągu ostatnich dwóch lat śmieci wysypano kilkanaście razy. Nie zgłaszałem tego, bo wiedziałem, że nie ma to sensu. Nie ma wykrytych sprawców i dowodów. Najlepiej będzie, kiedy sami spróbujemy coś z tym zrobić. Dlatego zawiesiliśmy na drzewie fotopułapkę – opowiada Michał Woźny.

 
Po kilku miesiącach w leśną fotopułapkę wpadli pierwsi sprawcy zaśmiecania lasu. Na nagraniu wyraźnie widać dostawczy samochód i dwóch mężczyzn wyrzucających śmieci.
 
- Jest tu sporo butelek po alkoholach, chemia do sprzątania kuchni. To wszystko wsiąkło w glebę. Są tu też odpady komunalne. Kiedy próbowałem się dowiedzieć, kogo to jest robota, znalazłem kartę drinków lokalu z Łodzi – opowiada pan Michał. - Ale ludziom na odpisywałem, że nie wiem, czy to ich robota – dodaje.
 
Pan Michał - mimo wątpliwości – opublikował w sieci film z fotopułapki bez żadnych skrótów i retuszy. Z porzuconą klubową kartą, rejestracjami furgonetki i twarzami sprawców.
 
- Ci ludzie nie czaili się, wjechali do lasu, jak do siebie i wyrzucili śmieci, po czym odjechali. Wrzucając filmy do internetu nie przypuszczałem, że będzie taka gruba afera. Ale bardzo mnie ona cieszy. Po kilku godzinach internauci przysyłali mi powiększone screeny z logo lokalu i ze zdjęciami tego lokalu, na których widać taką sama kartę – opowiada pan Michał.
 
Internauci wpisy zaczęli oznaczać również naszym hashtagiem #tematdlauwagi.
 
Internauci chcąc błyskawicznie znaleźć winnego, zaatakowali łódzki klub, którego nazwa widniała na leżącej wśród śmieci karcie. Nie przewidzieli, że fala hejtu uderzy w niewinnych ludzi, którzy kilka miesięcy temu sprzedali lokal.
 
- Na początku było niedowierzanie i szok. Wraz z falą krytyki i hejtu nastąpiło nasze przerażenie. Bardzo dużo osób wyrażało negatywne opinie na nasz temat. Nie dało im się wytłumaczyć, czy obronić, że to nie my za tym stoimy. Ludzie domagali się ofiary. Żądali żebyśmy ujawnili nowych najemców, a my, ze względu na ochronę danych osobowych, nie mogliśmy zdradzić, kto to był. Telefony nam się urywały. Padały określenia, „od śmieciarzy, brudasów, do leśnych dzbanów” – mówi Piotr Żak, poprzedni właściciel pubu.
- Rozpełzło to na Polskę. Film ma trzy miliony wyświetleń. Nieogarnięta jest liczba komentarzy. Nie chciałbym być teraz na miejscu takiego człowieka, który na różne reakcje jest narażony – przyznaje Woźny.
 
Kolejny trop, czyli tablice rejestracyjne zaprowadził tysiące internautów do Sieradza. A konkretnie do pana Łukasza, właściciela dużej firmy transportowej. Choć mężczyzna przed wakacjami sprzedał furgonetkę i z wyrzuceniem śmieci też nie miał nic wspólnego, spotkała go fala hejtu.
- Dostałem SMS-y: „Ch… ci w d… śmieciu, je…”, „Oby kara była wysoka, co najmniej równowartość samochodu, niech cię boli buractwo”, „Za jaja i na drzewo” – cytuje Łukasz Kędzia, właściciel firmy transportowej.
 
- Ktoś zweryfikował, kto jest ostatnim użytkownikiem samochodu. Wyglądało to tak, że nie nadążyłem odbierać telefonu. Były ich setki. Przychodzili też ludzie z Sieradza, żeby zobaczyć miejsce i samego „zbrodniarza” – opowiada Kędzia.
 
W końcu internauci ustalili prawdziwych sprawców. Śmieci przywieźli do lasu dwaj, od lat mieszkający w Polsce cudzoziemcy, którzy kupili od pana Krzysztofa furgonetkę i urządzają swój nowy lokal w miejscu poprzedniego.
 
Telefonicznie skontaktowaliśmy się z jednym z mężczyzn, którzy wyrzucali śmieci.
 
- W samochodzie mieliśmy drewno, trochę listew metalowych. Miałem wyrzucić to w miejscu, gdzie się wyrzuca. Ale siedzieliśmy z kolegą i on mówi: ”Chodź wyrzućmy tutaj. Jestem stąd, i pokażę ci, gdzie wyrzucimy” – opowiada. I przyznaje. - Wiem, że to, co zrobiliśmy, nie było w porządku, przyznaje się do winy. Poszedłem na policję i powiedziałem, że przyznaję się do winy.
Policja potwierdza, że mężczyzna sam zgłosił się na komisariat.
- Drugi z panów, po interwencji funkcjonariuszy również zgłosił się do komendy. Obaj usłyszeli zarzuty popełnienia wykroczenia polegającego na zaśmiecaniu lasu. Początkowo mieli zamiar wyrzucić odpady na legalne składowisko. Jednak w międzyczasie zrodził się pomysł, żeby wyrzucić je do lasu, co też uczynili. Chodziło o oszczędności. Za takie wykroczenie grozi kara grzywny nawet do 5 tys. złotych. Sąd może wyznaczyć też nawiązkę za posprzątanie śmieci – mówi Magdalena Nowacka z Komendy Miejskiej Policji w Zgierzu.
 
Mężczyzna, który wyrzucił śmieci do lasu zgłosił się do pana Michała.
- Chciałem go przeprosić, zapłacić za sprzątanie albo posprzątać za niego i zapłacić mandat. I okazało się później, że on wrzucił to do internetu. Teraz dużo osób nam grozi. Są tacy, którzy napisali w komentarzu, że chcą kary śmierci dla mnie. Co takiego zrobiłem, żeby dostać karę śmierci? Boję się chodzić po ulicy, jeździć samochodem – przyznaje.
Mężczyzna chciał się z nami spotkać. Kiedy przyszliśmy do remontowanego pubu okazało się jednak, że nasz rozmówca stracił ochotę na nagranie przed kamerą.
UWAGA: Materiał może być publikowany przez 90 dni od daty udostępnienia w x-news. Po tym czasie prosimy o usunięcie go z serwisów, w których został opublikowany.
 
Czy publikacja filmu i publiczne śledztwo było najlepszym sposobem nagłośnienia sprawy i znalezienia sprawców? Pan Michał jest przekonany, że postąpił słusznie.
- To, co się dzieje w internecie jest przynajmniej tak samo bolesne jak kary. Nie przewidziałem nawet jednego procenta takiej awantury. Mam nadzieję, że będzie działała odstraszająco na innych, którzy tak robią – mówi.
 
- Przykro mi, ale sami sprowadzili na siebie nieszczęście. Setki tysięcy ludzi, którzy napiętnują takie zachowania spowoduje, że może będzie czyściej w naszych lasach – uważa.​
 
90.

 
08/10/2018: Muzyka pełna pasji – musisz to usłyszeć!
08/10/2018: Donald Tusk "uchylił rąbka tajemnicy" o rozmowie z Andrzejem Dudą
20/09/2018: Czystość w przestrzeni miejskiej jest naszą wspólną sprawą - edukacja ekologiczna najmłodszych w Kołobrzegu
18/09/2018: Chciałbym, aby udało nam się utworzyć stałą bazę amerykańską w Polsce, którą nazwiemy „Fort Trump”
17/09/2018: Najlepszy na świecie łazik marsjański powstał w Polsce. Wygrał European Rover Challange
17/09/2018: Karambol 21 aut w Jaworznie. Jedna osoba nie żyje
17/09/2018: Śmiertelny wypadek w - jedna osoba zginęła, trzy zostały ranne
16/09/2018: Dubbingująca dziewczyna. Jej cover podbił sieć
16/09/2018: Premier w Gorzowie Wielkopolski. W tle okrzyki i przepychanki
16/09/2018: Pierwszy Marsz Równości w Szczecinie. Policja zatrzymała kilkanaście osób usiłujących zakłócić jego przebieg
16/09/2018: Głupota, pojawią się meliny. Kraków wprowadza ograniczenie sprzedaży alkoholu w sklepach na Starym Mieście
16/09/2018: 250. lat temu zawiązano konfederację barską. Jodłowa i Lubcza upamiętniły to wydarzenie
16/09/2018: TVN: Wyrzucili śmieci do lasu. Nieoczekiwane skutki śledztwa internetowego
15/09/2018: Sprzedawca zasłabł, więc nastolatkowie obrabowali stację. Szokujące nagranie ze stanu Waszyngton
15/09/2018: Była w dzieciństwie niezwykle barwną osobowością, dziewczynka z potencjałem na gwiazdę
05/09/2018: Były reprezentant Holandii: Jerzy Brzęczek ma umiejętności trenerskie tak dobre jak piłkarskie
27/08/2018: Setki osób protestowały w czasie wizyty papieża Franciszka w Irlandii
25/08/2018: Bild powątpiewa w szczerość głośnego wywiadu napastnika Bayernu
25/08/2018: Szkoła Orląt w Dęblinie stanie się Lotniczą Akademią Wojskową
25/08/2018: Dwuletnie dziecko wypadło z okna i zmarło
23/08/2018: To przez to Danny Boyle mógł zrezygnować z pracy nad filmem
23/08/2018: Dwie ofiary nożownika w Paryżu. Krzycząc „Allahu akbar” zabił swoją matkę i siostrę
23/08/2018: Jeden z Duesenbergów SSJ należał do Gary'ego Coopera, drugi do Clarka Gable
19/08/2018: Chiński konstruktor stworzył... latający skuter
Ogłoszenia bezpłatne
19-01-2015: Nie ma wątpliwości, że kilkuminutowy film w internecie pokazujący np. produkt, czy możliwości firmy to najlepszy sposób na zdobycie nowych klientów. Nie wiesz jak się do tego zabrać? Zapraszamy do współpracy: www.ewamakulec-reklama.pl
20-11-2014: Firma euro jumper produkuje profesjonalne trampoliny zapraszamy do współpracy parki rozrywki firmy celem nawiązania współpracy więcej informacji o nas na stronach www.eurojumper.pl
20-11-2014: Firma euro jumper produkuje profesjonalne trampoliny zapraszamy do współpracy parki rozrywki firmy celem nawiązania współpracy więcej informacji o nas na stronach www.eurojumper.pl
22-06-2014: Szukam do współpracy właścicieli sklepów z wyposażeniem wnętrz, kwiaciarnie, florystów W swojej ofercie mamy nietypowe kominki, biokominki, portale kominkowe, obudowy do biokominków, kominki dekoracyjne, lustra, dekoracyjne kolumny. Więcej na www.kominkidesign.pl Kontakt: kominkidesign@interia.eu
Dodaj wydarzenie Dodaj ogłoszenie
animowana ikona ładowania