BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

BENEDYKT XVI EMERYTOWANYM PAPIEŻEM

05.03.2013 / czytano: 1151 razy

Punktualnie o godz. 20.00 28 lutego 2013 r. w Castel Gandolfo dźwięki kościelnych dzwonów, także Dzwon Zygmunta na Wawelu przez 8 minut (jedna minuta za każdy rok) żegnały pontyfikat Ojca Św. Benedykta XVI (2005 – 2013). Żołnierze gwardii papieskiej zamknęli bramę pałacu i odjechali do Watykanu. Wartę przejęła żandarmeria. 

REKLAMA
Od tej chwili Jego życie będzie wolne od stresu panowania. Zatrzyma białe szaty. Także tytuł: Jego Świątobliwość. Pierścień rybaka zostanie zniszczony. Zmieni kolor butów z czerwonych na brązowe. Był drugim papieżem po Celestynie V, który zrezygnował z pracy na rzecz całkowitego oddania się modlitwie. Ogłaszając rok od sierpnia 2009 do sierpnia 2010 Rokiem Papieża Celestyna V prawdopodobnie sugerował, że pójdzie jego śladem. Będąc 265. papieżem zajął zaszczytne w historii świata miejsce.
 
ABDYKACJA JAK GROM Z JASNEGO NIEBA
 
Kiedy na zebraniu z kardynałami 11 lutego papież ogłosił abdykację wszyscy ze zdumieniem pytali dlaczego? Ten niezłomny tradycjonalista, konserwatysta złamał obowiązującą zasadę- posługę do końca swego życia. Szokująca wiadomość najwyraźniej poruszyła Niebo. Po kilku godzinach nad Rzymem rozpętała się burza. Jeden z piorunów trafił dokładnie w środek kopuły Bazyliki Św. Piotra. Lotem błyskawicy świat obiegła informacja, a wraz z nią najróżniejsze spekulacje rodem z teorii spiskowej dziejów. Jednak najprostsze wyjaśnienie podał Ojciec Święty-„ Pokonała mnie fizyczna niesprawność”. 
 
27 lutego 2013 podczas ostatniej audiencji środowej na Placu św. Piotra ok. dwieście tysięcy ludzi wzięło udział w modlitewnym pożegnaniu. Z jego rąk wierni z całego świata (także przed telewizorami i radiem) przyjęli ostatnie środowe błogosławieństwo.
 
PAPIESKI ZYCIORYS
 
Joseph Ratzinger ur. 16 kwietnia 1927 r. o godz. 4.15 w Merklt (Niemcy) jako najmłodszy z rodzeństwa. Miał siostrę Marię ur. 7 grudnia 1921 r. zm. 2 listopada 1991 r., i brata Georga ur. 15 stycznia 1924r. Ich kuzynka Erika Kropp w jednym z wywiadów wspominała – „Kiedy 1932 r. do ich miasteczka przyjechał arcybiskup Monachium pięcioletni Joseph wraz z grupą dzieci wręczając kwiaty powiedział” – „Ja też chcę zostać biskupem”.  Na te słowa arcybiskup odpowiedział – „Życzę ci, żebyś został papieżem”.
Czas od 1943 do 1945 czerwca był najtrudniejszym okresem w życiu Josepha. Po zakończeniu II wojny światowej z bratem wstąpili do katolickiego seminarium duchownego we Fresing. Następnie podjęli naukę na uniwersytecie w Monachium. 29 czerwca 1951 Joseph i Georg zostali wyświęceni na kapłanów. 
 
1953 Joseph obronił stopień doktora pracą o św. Augustynie
1957 habilitował się rozprawą o św. Bonawenturze
1958 został profesorem kolegium we Fryzyndze
1959 wykładowcą na uniwersytecie w Bonn
1962 – 1965 doradcą teologicznym arcybiskupa Kolonii Josepha Fringsa.
 
Mianowany przez papieża Pawła VI prefektem Kongregacji Nauki i Wiary zawsze podkreślał celowość elementarnego dialogu z innym religiami . Po powrocie do Bawarii w 1969 r. rozpoczął pracę na Uniwersytecie w Ratyzbonie. Od 1972 Jego pismo teologiczne Communio publikowane w siedemnastu językach stało się najpoczytniejszym dziennikiem współczesnej katolickiej myśli teologicznej. 
 
Sakrę biskupią przyjął  28 maja 1977. Na konsystorzu 27 czerwca 1977 został kardynałem. Dewizą stały się słowa z Biblii „Cooperatores Veritatis”- współpracownicy prawdy.
 
25 listopada otrzymał ponowną nominację z rąk Jana Pawła II na prefekta Kongregacji Nauki i Wiary. Z czasem objął 10 funkcji w Kurii Rzymskiej min. przewodniczącego Papieskiej Komisji Biblijnej, międzynarodowej Komisji Teologicznej … i tę najważniejszą – został przyjacielem J.P. II, co z szacunkiem podkreślał:  „Z J.P. II łączyła nas bezwzględna ufność”. 
 
8 kwietnia 2005 r. o godz. 10 jako dziekan Kolegium Kardynalskiego w otoczeniu 140 kardynałów rozpoczął mszę św. koncelebrowaną, żałobną w intencji zmarłego J.P. II

 
PAPIESKA POSŁUGA KOŚCIOŁOWI BENEDYKTA XVI

Wybitny teolog, naukowiec, intelektualista, znakomity nauczyciel o wielkiej pokorze, całkowicie oddany Bogu, religii i społeczeństwu. Jak twierdzą Watykaniści najlepiej czułby się w bibliotecznej samotni w towarzystwie ukochanych książek. Podczas pontyfikatu napisał 3 encykliki. Czwartej o wierze nie zdążył ukończyć. Napisał też 3 książki o Jezusie.
 
Zrezygnował z aktywnego przywództwa chrześcijan. Niektórzy cenią go za odwagę, bo wystąpił przeciw wielowiekowej tradycji. Inni krytykują za ucieczkę przed problemami kościoła. Jedno jest pewne – przez 8 lat pontyfikatu Benedykt XVI był najbardziej atakowanym Ojcem kościoła przez media. Wytykano min. skandale wśród duchowieństwa, operacje finansowe itd. Czarę goryczy przelała wiadomość, że Jego osobisty kamerdyner przekazywał mediom sekrety zza Spiżowej Bramy. A to rzekomo miało znaczyć, że papież stracił kontrolę nad tym, co się dzieje w kościele jak i papieskiej stolicy.
 
Po energicznym Janie Pawle II z roku na rok sytuacja dla Benedykta XVI stawała się coraz bardziej trudna. Ojcu Świętemu w życiorysie lat nie ubywało, lecz przybywało a z nim wiele niedomagań organizmu. Aż w końcu przyznał przed światem –„ Nie mam już sił…W głębokim pokoju ducha podjąłem decyzję o abdykacji. Przestaję być papieżem pozostanę pielgrzymem”.
 
WATYKANIŚCI O BENEDYKCIE XVI
 
Decyzja o abdykacji była przemyślana, ostateczna, nieodwracalna. W klasztorze nadal będzie modlitewnym sprzymierzeńcem nowego papieża i ludzi. Będzie miał czas na leczenie, rehabilitację, słuchanie muzyki poważnej, pisanie książek. A nade wszystko będzie miał święty spokój. Może nawet powróci radość życia. „Ojciec Święty ma licencję pilota i nieraz pilotował śmigłowiec z Watykanu do Castel Gandolfo”- Angelo Sodano.
 
 - „Także swojemu następcy zapewnia bezwarunkowy szacunek i posłuszeństwo. W postanowieniu widzę głęboki sens. To nie prawda, że jest to koniec pewnej ery. Przez swoją modlitwę wytrwałą, odważną stał się prawdziwą opoką Kościoła. Kocha młodzież. Zawsze ich prosił: Zaprzyjaźnijcie się z Jezusem, bo Bóg ukochał każdego człowieka” – kardynał Peter Turkson z Ghany.
 W Kanonie 322 dopełnił się Sobór Watykański Drugi.
 
Zanim Kolegium Kardynalskie na konklawe wybierze nowego następcę Świętego Piotra w Stolicy Piotrowej SEDE VACANTE.
 
                                                                                                                                                                               
                                                                                                                                                                                Monika Turska

Źródło: „Kamienie milowe” autobiografia J. Ratzinger
              Publikacje prasowe Benedykt XVI

 

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod: