BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Rola pracodawcy w profilaktyce chorób zakaźnych

28.11.2017 / czytano: 232 razy

Profilaktyka chorób zakaźnych w miejscu pracy temat przewodni konferencji skierowanej do przedstawicieli pracodawców z województwa lubelskiego, która odbyła się 28 listopada 2017 r. w Lublinie. Spotkanie było okazją do dyskusji na temat możliwości zapewnienia ochrony pracownikom, którzy w sposób szczególny narażeni są m.in. na działanie szkodliwych czynników biologicznych wynikających z charakteru wykonywanej pracy oraz roli pracodawców w tym zakresie. Eksperci mówiąc o priorytetach zwracali uwagę na bakterie pneumokokowe, meningokokowe (wywołujące takie choroby jak sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc) oraz wirusa kleszczowego zapalenia mózgu. W trakcie spotkania uczestnicy otrzymali kompleksową wiedzę nie tylko na temat mechanizmów wdrażania działań prewencyjnych, ale również sposobów pozyskania alternatywnych środków finansowych na ich realizację, w tym także unijnych.

REKLAMA



Choroby zakaźne są problemem klinicznym, epidemiologicznym, ogólnospołecznym i ekonomicznym. Z opublikowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny danych epidemiologicznych dotyczących występowania wybranych chorób zakaźnych w Polsce wynika, że w 2015 roku zgłoszono ponad 4 miliony zachorowań. W 2016 roku choroby zakaźne zostały wskazane jako druga pod względem liczby zgłaszanych schorzeń grupa chorób zawodowych w Polsce i stanowiły 27,2% wszystkich przypadków chorób zawodowych. Wśród nich wskazywano m.in. choroby zakaźne, przeciw którym dostępna jest szczepionka. Według danych Center for Disease Control and Prevention każdego roku rośnie liczba zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. Należą do nich: łatwo rozprzestrzeniająca się grypa, infekcje wywołane przez bakterie pneumokokowe i meningokokowe, ale także kleszczowe zapalenie mózgu. Miejsce pracy jest niezwykle istotnym ogniwem w profilaktyce i prewencji tych schorzeń.
 
- Powszechnie wiadomym jest, że bakterie i wirusy są wszechobecne i do infekcji dojść może wszędzie, ale to szpital jest miejscem szczególnym – środowiskiem kumulującym wszelkie biologiczne czynniki chorobotwórcze. Obecnie najwięcej mówi się o zdrowiu pacjentów zapominając, że to właśnie tzw. biały personel należy do grupy podwyższonego ryzyka. To pracownicy służby medycznej realizując swoje obowiązki zawodowe każdego dnia spotykają się z różnorodnymi przypadkami zachorowań, a stale przebywając w zasięgu choroby, również narażeni są na zakażenia. Do infekcji może dojść w każdych okolicznościach – poprzez przypadkowe skaleczenie, kontakt z materiałem biologicznym czy patogenami chorobotwórczymi stale obecnymi w powietrzu. Wszystko to stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i naszym bezwzględnym obowiązkiem jest podejmowanie takich działań, które w należyty sposób zabezpieczą naszych pracowników przed tym niebezpieczeństwem. Jako ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych jestem pełna obaw o zdrowie mojego personelu i dostrzegam ogromną potrzebę jego ochrony. Na co dzień mamy styczność z chorobami wywołanymi przez bakterie pneumokoka i meningokoka, grzyby oraz wirusy grypy, ospy wietrznej, różyczki, HCV, a nawet gruźlicy. Każdy chory pacjent stwarza realne zagrożenie dla otoczenia medycznego, dlatego uważam, że profilaktyka zdrowia powinna być najwyższym priorytetem każdego pracodawcy. Tylko konsekwentne prowadzenie programów zdrowotnych wśród personelu, a zwłaszcza szczepień ochronnych rekomendowanych dla konkretnych grup zawodowych, skutecznie
 
zabezpieczy przed zagrożeniami wynikającymi z charakteru wykonywanej pracy. - mówi Dr. n. med. Barbara Hasiec, Ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych Dziecięcych SPSzW im. Jana Bożego w Lublinie.
 
 
 
 
Występowanie chorób zakaźnych ma wielopłaszczyznowe konsekwencje dla funkcjonowania przedsiębiorstw. Wśród bieżących skutków chorób zakaźnych należy wymienić zarówno absencję chorobową, czyli czasową nieobecność pracownika w pracy i zjawisko prezenteizmu, czyli obecność pracownika w pracy mimo choroby, skutkujące zmniejszeniem efektywności chorego pracownika. Szczepienia prowadzone w populacji dorosłych aktywnych zawodowo są interwencją nie tylko efektywną kosztowo, ale przynoszącą wymierne korzyści związane z oszczędnościami, zarówno dla pracodawców, jak i społeczeństwa, jako całości.
 
- Częsta absencja spowodowana chorobą wymusza na pracodawcy nie tylko zmiany w organizacji pracy, ale również generuje dla firmy dodatkowe koszty związane z organizacją zastępstwa. Dlatego zachęcamy firmy do wdrażania i finansowania działań w zakresie profilaktyki chorób zakaźnych, stanowiących zagrożenia dla zdrowia i życia. Zestawiając koszt szczepienia ze skalą uzyskanych oszczędności otrzymamy zwrot z tej inwestycji w postaci zmniejszenia chorobowości, a co za tym idzie zmniejszenia absencji i większej produktywności. Firma, która stwarza bezpieczne i zdrowe miejsce pracy tylko zyskuje. - mówi Andrzej Kuczara Prezes Fundacji Aby Żyć, współorganizator wydarzenia. - Takie spotkania jak to dzisiejsze służą pokazaniu dobrych praktyk i wywołaniu dyskusji nad poprawą stanu zdrowia pracowników. Zachęcam do podejmowania działań i inwestowania w zdrowie swoich pracowników. Wierzę, że w dobie rosnącego znaczenia idei społecznej odpowiedzialności biznesu takie działania staną się w Polsce standardem wśród pracodawców, a zaangażowanie w profilaktykę zdrowia pracowników przyniesie firmom ogromne korzyści, zarówno ekonomiczne, jak i wizerunkowe. - dodaje Andrzej Kuczara.
 
Podczas spotkania zwrócono także uwagę, na nowe możliwości pozyskiwania dofinansowania.
 
Dzięki Funduszom Europejskim istnieje możliwość pozyskania finansowania lub współfinansowania projektów w sektorze ochrony zdrowia. Aby wyszukać trwające lub planowane nabory wniosków należy wejść na stronę www.funduszeeuropejskie.gov.pl lub www.zdrowie.gov.pl, a następnie wybrać opcję „Zobacz ogłoszenia o naborach wniosków”.
 
Spotkanie zorganizowane zostało w ramach ogólnopolskiego cyklu edukacyjnego Zdrowie-Człowiek-Profilaktyka we współpracy Fundacji Aby Żyć z Instytutem Medycyny Wsi, Wojewódzkim Ośrodkiem Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Leczniczym, Izbą Przemysłowo-Handlową oraz Katedrą Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA