BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Dołącz do #TeamKraków. Tu płać podatki

20.03.2019 / czytano: 364 razy

„Dołącz do #TeamKraków. Tu płać podatki i korzystaj z Karty Krakowskiej” – to hasło tegorocznej kampanii zachęcającej mieszkańców do rozliczania się z fiskusem w miejscu, w którym na co dzień żyją, pracują i studiują, choć nadal są zameldowani w innych miejscowościach. Każdy nowy podatnik jest ważny dla miasta i jego finansów. A co Kraków oferuje w zamian? To nie tylko nowe inwestycje i zakupy sfinansowane dzięki rosnącemu udziałowi wpływów z PIT w ogólnych dochodach miasta, ale także Karta Krakowska, a wraz z nią system zniżek na komunikację miejską, dostęp do tańszej oferty kulturalnej oraz bogata oferta komercyjnych partnerów oferujących zniżki na różne usługi.

REKLAMAW tym roku kampania zachęcająca do płacenia PIT w Krakowie przebiega pod hasłem: „Dołącz do #TeamKraków. Tu płać podatki i korzystaj z Karty Krakowskiej”. Z plakatów i billboardów uśmiechają się do nas przedstawiciele różnych pokoleń i zawodów. To nasza wyjątkowa i coraz większa drużyna. Łączy ją jedno – Kraków, w którego rozwój inwestujemy, rozliczając tu swój podatek. Im więcej podatników, tym większe wpływy do miejskiego budżetu. Dzięki temu Kraków nie zwalnia tempa i dynamicznie się rozwija
 
Kampania jest widoczna w miejskiej przestrzeni – od citylightów i billbordów po plakaty i ulotki. Usłyszymy spoty radiowe, zobaczymy reklamy w miejskiej komunikacji. #TeamKraków będzie również w prasie i internecie. Akcję z pewnością zauważą pasażerowie komunikacji miejskiej – na ulice Krakowa wyjechały specjalnie oklejone pojazdy – autobus i tramwaj.
 
Przypomnijmy, że zgodnie z prawem w przypadku podatku PIT miejscem rozliczania się osoby fizycznej jest właściwy urząd skarbowy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. Oznacza to, że aby płacić podatki w Krakowie, wcale nie trzeba być tutaj zameldowanym – wystarczy tylko mieszkać i w prosty sposób dokonać zmiany urzędu skarbowego.
 
Aż 30 proc dochodów budżetu miasta stanowi podatek dochodowy od osób fizycznych. To ponad 1,6 mld zł! Każdy, kto zostawia swój podatek pod Wawelem, wkłada do miejskiej kasy ok. 2500 zł. Tyle potrzeba, by kupić i zamontować 10 stojaków rowerowych, pomalować 30 przejść dla pieszych, zbudować 14 m kw. chodnika ze ścieżką rowerową czy posadzić dwa drzewa. A skala makro? 14 podatników wystarczy, by na przystanku pojawiła się nowa wiata, 144 sfinansuje kilometr ścieżki rowerowej , a zakup nowoczesnego autobusu to podatki 400 osób. W ubiegłym roku podatek w Krakowie zapłaciło ponad 611 tys. osób. Od 14 690 nowych podatników do miejskiej kasy wpłynęło 36,7 mln zł. W latach 2012–2018 dodatkowe wpływy z tego tytułu wyniosły ok. 173 mln zł.
 
Od ubiegłego roku osobom, które są zameldowane na pobyt stały w Krakowie lub płacą tu podatki, miasto oferuje Kartę Krakowską. Do korzystania z niej uprawnione są także ich dzieci – do 18. roku życia, oraz osoby przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych – do 18. roku życia, wychowawcy oraz dyrektorzy tych placówek.
 
Opłaca się mieć Kartę Krakowską, bo upoważnia ona do korzystania ze zniżek i ulg na zakup biletów okresowych komunikacji miejskiej – w tym także aglomeracyjnych, wejściówek do miejskich instytucji kultury, a także zakupu na preferencyjnych warunkach oferty u partnerów programu. Z Karty Krakowskiej korzysta już ponad 170 tys. osób, a ponad 9 tys. osób starało się o jej wydanie na podstawie PIT. Lista partnerów KK ciągle się wydłuża – obecnie jest ich już 81. Więcej o karcie na stronie internetowej kk.krakow.pl.
 
Aby zacząć płacić podatek w Krakowie, wystarczy podać w formularzu PIT krakowski adres zamieszkania oraz wskazać dane właściwego miejscowo urzędu skarbowego. W każdej chwili można też wypełnić jednostronicowy formularz ZAP-3, który jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Finansów lub w każdym urzędzie skarbowym. Więcej informacji na stronie internetowej krakow.pl/podatki.
 
źródło: krakow.pl

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA