BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Zawód: dyspozytor transportu samochodowego

01.12.2016 / czytano: 11095 razy


Logistyka i transport nieustannie się rozwijają, a otwarte granice to stale zwiększający się przepływ towarów. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na profesjonalne usługi transportowe i specjalistów, którzy mają duże doświadczenie i potrafią rzetelnie oraz odpowiedzialnie koordynować transport, przy zwróceniu szczególnej uwagi na terminowość dostarczania przesyłek, sposób przewożenia poszczególnych towarów oraz pracy pod presją czasu i umiejętnością radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.

REKLAMARynek logistyczny nie jest w stanie poradzić sobie bez dystrybutora transportu samochodowego, który zajmuje się szczegółowym planowaniem pracy kierowców. Do jego zadań należy przydział samochodów, towaru i trasy oraz organizacja pomocy technicznej w sytuacji uszkodzenia taboru. Dyspozytor planuje, nadzoruje i rozlicza pracę kierowców i pojazdów w przedsiębiorstwie. Dyspozytor transportu samochodowego koordynuje pracę floty samochodowej i kierowców, zajmuje się zleceniami transportowymi, zwracając uwagę na obowiązujące przepisy ustala harmonogram
wszystkich przewozów.

Przed każdorazowym wyjazdem pojazdów w trasę nadzoruje jego stan techniczny i jeżeli zachodzi taka konieczność - sprawdza trzeźwość kierowcy. 

W sytuacji uszkodzenia pojazdu zajmuje się organizacją pomocy technicznej lub zamianą na inny
   
pojazd, a w przypadku występujących utrudnień na drogach organizuje zastępcze trasy na liniach komunikacyjnych. Dodatkowo rozlicza czas pracy kierowców i powierzone im zadania oraz zajmuje się kontrolą zużycia paliwa oraz środków i płynów niezbędnych podczas eksploatacji pojazdów. Prowadzi całą dokumentację transportową, a ponadto odpowiada za wszelkie interwencje i reklamacje związane z usługami przewozowymi. Dyspozytor musi zorganizować stanowisko pracy zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP, ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska i ergonomii.
 
W przypadku dyspozytora transportu drogowego liczy się znajomość parametrów eksploatacyjnych pojazdów, przepisów związanych z prowadzeniem działalności transportowej i znajomość zdolności przewozowych. W praktyce niezbędne w pracy dyspozytora transportu samochodowego są komputery, Internet oraz telefony komórkowe, które ułatwiają monitoring GPS pojazdów floty przedsiębiorstwa, znacznie ograniczając koszta transportowe. Ponadto, aby efektywnie zarządzać transportem samochodowym warto skorzystać z kompleksowego wsparcia floty firmowej, usprawniającego funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Takie wsparcie zapewnia na przykład firma Finder S.A., która w tym segmencie jest liderem w Polsce.
 
Firma oferuje kanał komunikacji między dystrybutorami, a kierowcami, który można w pełni zintegrować z nawigacją satelitarną w pojazdach. Dyspozytor transportu samochodowego jest nie tylko odpowiedzialny za bezpieczeństwo ale i za pracę ludzi, musi być odporny na stres i szybko oraz efektywnie podejmować decyzje oraz współdziałać z innymi ludźmi, aby przedsiębiorstwo mogło prawidłowo funkcjonować. Dzięki usługom telematycznym może bez problemu uporać się z wieloma trudnymi do przewidzenia w trakcie transportu trudnościami.
 
Źródło: Finder S.A - lokalizacja GPS

 

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA