BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Język Moliera w Krakowie – szkoła z francuskim certyfikatem

13.03.2019 / czytano: 208 razy

Kraków jest jedynym miastem w Małopolsce, które oferuje nauczanie  dwujęzyczne w języku polskim i francuskim. Takie klasy, na poziomie szkoły podstawowej i średniej, od 27 lat prowadzi Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7. Placówka ta, niezwykle zasłużona dla popularyzacji języka Moliera, dołączyła właśnie do elitarnego grona szkół wyróżnionych przez Francję certyfikatem „LabelFrancEducation”. 14 marca w sali Dietla w Urzędzie Miasta Krakowa certyfikat przekaże szkole zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki Anna Korfel-Jasińska.

REKLAMACertyfikat „LabelFrancEducation” to wyjątkowy znak jakości przyznawany przez francuskie Ministerstwo Spraw Europejskich i Zagranicznych szkołom, które prowadzą nauczanie języka francuskiego w wymiarze rozszerzonym oraz nauczanie przynajmniej jednego przedmiotu w języku francuskim, zgodnie z miejscowymi programami nauczania.
 
Obecnie w Polsce takim certyfikatem może się pochwalić tylko siedem szkół. Od niedawna jest nią także krakowski Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 na ulicy Złoty Róg – w skład którego wchodzą obecnie szkoła podstawowa (kiedyś gimnazjum) i liceum ogólnokształcące. Nauczanie dwujęzyczne jest tu prowadzone od 27 lat. To jedyna tego typu placówka w Małopolsce. W całym kraju nauczanie dwujęzyczne w języku polskim i francuskim prowadzi tylko 11 liceów.
 
Uczniowie klas dwujęzycznych intensywnie uczą się języka francuskiego i wybranych przedmiotów w obu językach, po polsku i po francusku, ale ponadto przyswajają sobie kulturę francuskiego obszaru językowego. Dwujęzyczne szkoły przyczyniają się też do propagowania języka i kultury Francji. Francuskie ministerstwo, przyznając na wniosek międzyresortowej komisji certyfikat „LabelFrancEducation”, nie tylko potwierdza, że uhonorowana szkoła spełnia ściśle określone kryteria i prowadzi wysokiej jakości nauczanie, ale także wyraża uznanie dla propagowania dwujęzyczności.
 
Sieć placówek wyróżnionych certyfikatem „LabelFrancEducation” liczy na całym świecie 285 szkół podstawowych i średnich. W systemie dwujęzycznym z językiem francuskim uczy się prawie 110 000 uczniów w 53 krajach.
 
Krakowscy uczniowie osiągają doskonałe wyniki z matury dwujęzycznej. Doświadczenie językowe zdobywają nie tylko w szkole – żywego języka uczą się także podczas wyjazdów i wymian językowych (m.in. Francja, Belgia), a także w ramach projektu „Klasy europejskie” (pobyt w Saint-Laurent-sur-Sèvre w Wandei). Mają wtedy możliwość uczestniczenia w lekcjach w szkołach francuskich, nawiązują kontakty z rówieśnikami. Szkoła organizuje Dzień Frankofonii oraz inne cykliczne imprezy poszerzające wiedzę na temat kultury i historii krajów francuskojęzycznych. Współpracuje też z Ambasadą Francji, Konsulatem Francuskim i Instytutem Francuskim w Krakowie.
 
źródło: krakow.pl

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA


Wideo