BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Nadchodzi 8. Krakowski Festiwal Komiksu

20.03.2019 / czytano: 252 razy

W weekend 30-31 marca w budynku Małopolskiego Ogrodu Sztuki i Arteteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przy ulicy Rajskiej 12 odbędzie się 8. Krakowski Festiwal Komiksu.

REKLAMAKrakowski Festiwal Komiksu to doroczne spotkanie fanów komiksu, ilustracji, animacji i dziedzin pokrewnych. W programie jego tegorocznej edycji znajdzie się ponad 50 godzin atrakcji dla dzieci i dorosłych: spotkania autorskie, panele dyskusyjne, prelekcje, warsztaty, pokazy i wystawy.
 
Trzon festiwalu stanowią spotkania autorskie z artystami z Polski i zagranicy. W tym roku Krakowski Festiwal Komiksu odwiedzą twórcy z Belgii, Hiszpanii i Ukrainy, a wśród nich m.in. wieloletni twórca komiksów o Smerfach – Miguel Díaz Vizoso, niezwykle popularny w Polsce autor serii „Hugo” – Bédu, a także cieszący się opinią jednego z najlepszych kolorystów na świecie twórca „Brygady” – Enrique Fernández. W związku z dynamicznie zachodzącymi zmianami w strukturze demograficznej mieszkańców Krakowa, organizatorzy festiwalu zaprosili w tym roku aż czterech artystów z Ukrainy, którzy opowiedzą o swojej twórczości oraz sytuacji komiksu w ich kraju.
 
Nowością w programie festiwalu będą tematyczne panele dyskusyjne. O komiksach dla dzieci rozmawiać będą ich twórcy: Piotr Nowacki i Sławomir Kiełbus. O komiksie niezależnym – twórcy zinów: Anna Krztoń, Łukasz Kowalczuk, Anna Karolina Kaczmarczyk i Jerzy Łanuszewski. Temat teatralnych adaptacji komiksów podejmą Karol Kalinowski, Tomasz Grządziela i Jerzy Kramarczyk, a specyfikę przekładu komiksów i pracy tłumaczy omówią Tomasz Pindel i Marceli Szpak. Spotkają się także polscy twórcy publikujący u największych zagranicznych wydawców – Katarzyna Witerscheim, Aleksandra Motyka i Bartosz Sztybor.
 
Jak co roku w programie festiwalu można znaleźć szeroki wybór prelekcji: O twórczości Jeffa Lemire’a opowie Paweł Kicman, o uniwersum Sędziego Dredda – Rafał Olejko, o dorobku Darwyna Cooke’a – Konrad Dębowski, o Riverdale i Archie Comics – Maja Głogowska, zaś bohatera drugiego planu, czyli miasto w komiksie, przeanalizuje Matylda Sęk-Iwanek. Obok licznych warsztatów komiksowych dla dzieci, na uwagę zasługują również oparte na twórczości Wally’ego Wooda warsztaty komiksowe skierowane do osób dorosłych, prowadzone przez gdańskiego artystę Łukasza Kowalczuka.
 
Festiwal uświetni wystawa z okazji 60-lecia Smerfów, przygotowana we współpracy z Delegaturą Brukseli i Walonii w Polsce oraz IMPS The Smurfs Brussels, a także wystawy prac członków Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Niewątpliwą atrakcją festiwalu będzie pokaz cosplay. W postaci z komiksów i filmów Marvela czy Disneya oraz z uniwersum Gwiezdnych Wojen wcielą się znani cosplayerzy z całej Polski. Zachęcamy wszystkich uczestników festiwalu do przychodzenia we własnych strojach, szczególnie zaś w przebraniach Smerfów, które będziemy nagradzać. Nagrody ufundowane przez partnera festiwalu, Faber-Castell Polska, będzie można zdobyć także poprzez udział w komiksowym maratonie oraz komiksowej bitwie.
 
Nie zabraknie komiksowej giełdy, na której – jak co roku – będzie można kupić najciekawsze polskie i zagraniczne komiksy. Tym razem weźmie w niej udział ponad 20 wydawnictw i sklepów komiksowych: są wśród nich duże oficyny, jak Non Stop Comics, Scream Comics czy Timof Comics, ale też mniejsze wydawnictwa i ziny. Wydawcy zapowiedzieli na festiwal kilka premierowych albumów, w tym: „Bardzo dziką opowieść” Tomasza Samojlika i Marcina Podolca, „Brom” Unki Odyi, monumentalną antologię z okazji 25-lecia Krakowskiego Klubu Komiksu oraz specjalny numer anglojęzycznej antologii „Sliced Quarterly”.
 

 
źródło: krakow.pl

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA


Wideo