BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

VERAICON- Przemienienie Pańskie w Bazylice św. Małgorzaty

04.08.2013 / czytano: 8579 razy

„Być solą ziemi- dzieląc się wiarą”- to hasło rozpoczynającego się dzisiaj tegorocznego odpustu ku czci Przemienia Pańskiego w bazylice św. Małgorzaty.  Cudowny obraz, który przed wiekami (1297 r.) trafił do Nowego Sącza co rok przyciąga na Sądecką Górę Tabor coraz większe rzesze pielgrzymów z całej Polski.

REKLAMAVeraicon – Prawdziwe Oblicze z nowosądeckiej bazyliki na kartach historiografii wizerunków, nie ludzką ręką uczynionych, należy do grupy ikon acheiropoietos. Do tej samej grupy wśród której znajduje się min. Całun Turyński, Chusta św. Weroniki , czy mandylion z Edessy (wszystkie punkty elementów twarzy Jezusa są zbieżne- kształt i rozmieszczenie oczu, linia łuków brwiowych, kształt ust, ułożenie włosów itd. Historycy sztuki podkreślają, że obraz pochodzi ze Wschodu.

Jezuita ks. J. Sygański opisując dzieje Nowego Sącza  tak pisze o obrazie „Bezcenny skarb, którego początek znika w pomroce wieków…”.

Wg jego opisu św. Łukasz Ewangelista namalował oblicze Chrystusa na desce cyprysowej. Obraz znajdował się w Jerozolimie. Przechodząc różne koleje losu był w rękach cesarzy greckich, książąt ruskich, jak i w rękach pobożnego pustelnika. W wyniku układów między Portą Ottomańską (rząd turecki) a Moskwą obraz otrzymał w prezencie car moskiewski, który w 1270 r. podarował królowi Czech i Polski Wacławowi II.     

Posłowie królewscy wioząc obraz do króla, zatrzymali się we wsi Kamienica (od 8.11.1292 r. Nowy Sącz). Kiedy rano usiłowano wyruszyć z obrazem w dalsza drogę na Węgry (tam przebywał Wacław II) konie z wozem stały jak wryte. Poproszony o radę pustelnik III zakonu św. Franciszka oznajmił, że obraza ma tu zostać. Król Wacław II w tym wydarzeniu odczytał znak Boskiej interwencji. „Powiadomiony sam przybył, kościół dla oo. Franciszkanów wystawił i obraz ich opiece polecił”.
 
    Veraikon z sądeckiej Bazyliki św. Małgorzaty łączy się z kultem Chrystusa w tajemnicy Przemienienia (Ewangeliczna Góra Tabor) od 1456 r. kiedy papież Kalikst III ogłosił w kościele chrześcijańskim święto Przemienienia Pańskiego 6 sierpnia

Pierwsza historyczna wzmianka pochodzi z 1596r. W kontemplacji cudami słynącego w świecie Świętego Oblicza każdy doświadcza wielkiej dobroci i miłości Boga, która ma moc oczyszczającą (z chorób) i przemieniającą  (zło w dobro), która często bywa początkiem nowego życia – jak powiedział C.K.Norwid- bożoczłowieczeństwa.


   

   


(MT)

Szczegóły:
www.bazylika.org.pl

pp12

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA


Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei