BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Doznałeś urazu brzucha? Zgłoś się na USG jamy brzusznej

28.02.2017 / czytano: 9616 razy


Jama brzuszna to obszar ciała szczególnie narażony na wszelkiego rodzaju urazy. Można ich doznać nie tylko w wyniku pobicia, ale również w trakcie zwykłej zabawy z dzieckiem czy psem lub wykonywania obowiązków domowych.

Podpowiadamy, co najlepiej zrobić w takim wypadku oraz dlaczego nie powinno się ignorować urazów brzucha.

REKLAMA



Urazy brzucha – informacje ogólne

Jama brzuszna jest bardzo wrażliwym obszarem. Każdy uraz w jej obrębie powinien zostać zgłoszony i dokładnie przebadany. Dlaczego? W jamie brzusznej znajduje się wiele ważnych, ale i niezwykle delikatnych narządów, takich jak wątroba, śledziona czy nerki. W trakcie urazu może nastąpić ich pęknięcie lub uszkodzenie. A w konsekwencji – może dojść do krwotoku wewnętrznego – zagrażającego życiu pacjenta. Jedynie szybka interwencja chirurgiczna może je uratować.
 
Kiedy należy zgłosić się na USG jamy brzusznej?

Uraz brzucha może pojawić się w wyniku: pobicia, upadku, uderzenia piłką czy potrącenia na drodze. Zwykła zabawa z psem również może skutkować uderzeniem w brzuch. Bez względu na jego przyczynę, lekarz do którego się zgłosimy skieruje 
nas na USG jamy brzusznej, aby sprawdzić czy nie doszło do uszkodzenia narządów
wchodzących w jej skład.

Badanie to bezwzględnie powinno zostać wykonane, gdy urazowi brzucha towarzyszą następujące objawy:
 
- krwawienie,

- zasinienie,

- nudności lub/i wymioty.
   

Na USG brzucha należy też zgłosić się w sytuacji, gdy w następstwie urazu wystąpią takie symptomy, jak: zimne poty, zatrzymanie gazów i moczu oraz silne pragnienie. Oznaczają one bowiem, że doszło do uszkodzenia jelit lub nerek. Z kolei takie oznaki, jak spadek ciśnienia lub objawy wstrząsu krwotocznego są dowodem, że mogło dojść do tak zwanego urazu tępego.
 
Jak wygląda USG jamy brzusznej w wypadku urazu?
 
Badanie ultrasonograficzne brzucha w wypadku zgłoszenia urazu, wygląda dokładnie tak samo, jak zwykłe USG. Z jedną tylko różnicą: w tym przypadku, lekarz nie wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania i w miarę możliwości - stara się przeprowadzić badanie jak najdelikatniej, by nie razić podrażnionych miejsc. USG jamy brzusznej wykonuje się przy użyciu aparatu wyposażonego w ruchomą głowicę.

    Aby przeprowadzić badanie, pacjent musi przyjąć pozycję leżącą na plecach. Niezbędne jest również użycie żelu przewodzącego
– łagodnego dla skóry oraz łatwego w usunięciu.
 USG jest badaniem całkowicie bezpiecznym, gdyż dla zobrazowania narządów wykorzystywane są fale dźwiękowe, a nie promieniowanie ultrafioletowe.

Może więc poddać mu się także kobieta w ciąży bez obaw o zdrowie swojego maleństwa. 

USG jamy brzusznej jest też bezinwazyjne.

Jeśli urazowi brzucha towarzyszy bolesność, można liczyć się z lekkim dyskomfortem. Badanie obejmuje swoim zakresem wszystkie organy wchodzące w skład jamy brzusznej ze szczególnym naciskiem na te z nich, które mogły doznać uszkodzenia, czyli: wątroba, śledziona, nerki czy aorta. USG jamy brzusznej pozwala na zobrazowanie efektów doznanego urazu, co znacznie przyspiesza niezbędne postępowanie lekarskie celem ratowania ludzkiego życia.

Przeczytaj również: Tajniki dotyczące USG piersi

Każdy uraz brzucha może oznaczać zagrożenie życia. Co ważne, niektóre jego objawy mogą pojawić się dopiero w kilka godzin od wypadku. Stąd też nie powinno się zwlekać z wykonaniem badania ultrasonograficznego, które jasno określi, czy nie doszło do uszkodzeń wewnętrznych. Należy o tym pamiętać, zwłaszcza gdy uraz dotyczy dziecka lub kobiety w ciąży.
 
USG jamy brzusznej w przypadku doznanego urazu brzucha, może zapobiec poważnym komplikacjom. Jeśli nie zostaliśmy na nie skierowani, warto wykonać je we własnym zakresie w dobrym i sprawdzonym gabinecie lekarskim.

(ac)


 

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA