BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Złoty medal na wystawie Geneva Inventions 2014

16.04.2014 / czytano: 1229 razy

„Antynowotworowy, naturalny preparat pochodzenia roślinnego nagrodzony został złotym medalem na 42. Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości i Nowoczesnej Techniki w Genewie, która odbywała się w dniach 4–6 kwietnia. Otrzymał go zespół prof. Bożeny Patkowskiej-Sokoły z Instytutu Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

REKLAMABadania nad preparatem antynowotworowym realizowane były we współpracy z Instytutem Chemii Przemysłowej im. Ignacego Mościckiego w Warszawie, ale afiliowane przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, podobnie jak zgłoszenie patentowe.
 
Opracowany preparat typu lipidoaminokwasu zawiera pochodne biologicznie aktywnych skonjugowanych kwasów trienowych (CLnA) i aminokwasów (AA) seryny lub tyrozyny.

W przypadku komórek nowotworowych ludzkiej białaczki MV4-11 aktywność cytotoksyczna (IC50) preparatu CLnA-AA jest porównywalna ze stosowanym w terapii chorób nowotworowych cytostatykiem, czyli cisplatyną – wyjaśnia prof. Bożena Patkowska-Sokoła. – Z kolei wobec ludzkich komórek nowotworowych raka płuc, okrężnicy, piersi i jajnika podobny efekt jak przy chemioterapeutyku uzyskuje się przy 2–4-krotnie wyższej dawce. Co istotne, opracowany preparat nie niszczy zdrowych komórek fibroblastów, co stanowi poważny problem przy stosowanych w leczeniu nowotworów chemioterapeutyków.
 
Jak wykazały przeprowadzone badania, bioaktywny naturalny preparat CLnA-AA może wspomagać terapię antynowotworową. Podawany w żywności funkcjonalnej może działać profilaktycznie.

Prof. Bożena Patkowska-Sokoła była też członkiem zespołu, nagrodzonego srebrnym medalem na wystawie w Genewie za „Bioestry OmegaRegen® jedyny niezbędny kwas omega-3 (ALA) w najczystszej postaci”, ale badania nad tym preparatem nie mają afiliacji uczelni.

* * *
Na największej i najbardziej prestiżowej imprezie tego typu – 42. Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości i Nowoczesnej Techniki Geneva Inventions 2014 – wynalazki i innowacje przedstawiało ponad 730 wystawców z 43 krajów. Łącznie zaprezentowano ponad tysiąc wynalazków, a wśród prezentowane przez przeszło 30 twórców z Polski. Międzynarodowi jurorzy docenili polskie wynalazki, przyznając im 35 medali, w tym 17 złotych i 13 srebrnych.

Małgorzata Wanke-Jakubowska, rzecznik prasowy UP Wrocław

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA