BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Art Food 2014

25.07.2014 / czytano: 698 razy

W Galerii Neon we Wrocławiu odbył się wernisaż wystawy Art Food 2014. Wystawa będzie dostępna do 18 sierpnia i jest zwięczeniem warsztatów studentów z uczelni projektowych z Polski i zagranicy, prezentujących unikalny sposób łączenia kulinariów z designem, w efekcie tworząc naczynia ceramiczne.

REKLAMA



Wystawa będzie prezentowana jeszcze w Londynie podczas London Design Festival (wrzesień 2014) i w Nowym Jorku (październik 2014).

Najlepsze prace zostaną wdrożone do produkcji i wprowadzone do sprzedaży.



Projekt „Art Food” współorganizowany jest przez: Instytut Adama Mickiewicza , Modus Design Studio Marka Cecuły , Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we WrocławiuCentral Saint Martins College w Londynie,  Pratt Institute w Nowym Jorku Polskie Fabryki Porcelany “Ćmielów” i „Chodzież” S.A. , Ćmielów Design Studio.

Partnerzy w projekcie:
Szajnochy 11Restauracja Pod Gryfami, Roundhouse London,

Blog projektu>>

Culture.pl codziennie dostarcza bieżące informacje o najciekawszych polskich wydarzeniach kulturalnych odbywających się na całym świecie. To największe i najobszerniejsze źródło wiedzy na temat polskiej kultury – oprócz informacji o wydarzeniach organizowanych w kraju i za granicą, można tu znaleźć również sylwetki artystów, recenzje, eseje, opisy i informacje o instytucjach kultury. Specjalna część portalu została poświęcona polskiemu designowi. Przybliża ona najnowsze trendy we wzornictwie, oraz wybrane prace i projekty. Od ponad dekady portal culture.pl jest prowadzony przez Instytut Adama Mickiewicza – narodową instytucję kultury odpowiedzialną za popularyzowanie polskiej kultury oraz udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej.

Instytut Adama Mickiewicza odgrywa istotną rolę w prezentacji dokonań polskiej kultury we wiodących galeriach, teatrach, klubach i festiwalach. Wypełniając swoją misję, Instytut współpracuje z uznanymi partnerami, takimi jak: Bozar, La Monnaie, Edinburgh International Festival, Southbank Centre, Barbican Centre, National Theatre, Whitechapel Gallery, London Design Festival, Martin Gropius Bau, Teatro Real, Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina, Festiwal Złota Maska, Brooklyn Academy of Music, Lincoln Center i wiele innych. Instytut zrealizował już 4 tysiące projektów, w tym cykle wydarzeń kulturalnych - Rok Polski w Izraelu, POLSKA! YEAR w Wielkiej Brytanii oraz Zagraniczny Program Kulturalny Prezydencji Polskiej w UE. Ponadto Instytut uruchomił szereg interesujących, długofalowych projektów, jak na przykład program promocji polskiego wzornictwa na całym świecie, East European Performing Arts Platform, I, CULTURE Orchestra, Polska Music czy Project Asia.

Jednym z głównych priorytetów Instytutu Adama Mickiewicza jest ogólnoświatowa promocja oraz stałe wspieranie polskiego wzornictwa. Nasz sukces w osiągnięciu tego celu jest możliwy dzięki owocnej współpracy z renomowanymi partnerami, takimi jak: Salone Internazionale del Mobile (Mediolan), Maison&Objet (Paryż), Paris Design Week, DW! Sao Paulo Design Weekend, Inno Design Tech Expo (Hongkong), Business of Design Week (Hongkong), Istanbul Design Week, International Furniture Fair Singapore, Design Trade (Kopenhaga), London Design Festival, International Contemporary Furniture Fair (Nowy Jork), Blueprint Magazine, Icon Magazine, deezen.com oraz Wallpaper*.

Aby uzyskać więcej informacji o naszych projektach i dokładniej poznać polską kulturę, zapraszamy na naszą stronę www.culture.pl i do subskrypcji naszego biuletynu.

Modus Design Studio Marka Cecuły
Modus Design to studio projektowe Marka Cecuły, tworzące kolekcje współczesnego wzornictwa ceramicznego.
Firma istnieje od 1976 r., początkowo jako studio ceramiczne założone przez Marka Cecułę w Nowym Jorku. Modus Design od wielu lat tworzy alternatywne propozycje w dziedzinie ceramiki użytkowej i dekoracyjnej, skupiając się na rozwijaniu nowych możliwości dla aranżacji “pejzażu” stołu. Ceramika kreowana przez Modus Design zachęca do tworzenia swych własnych, codziennych ceremonii.

Modus Design ma siedzibę w Kielcach, skąd realizuje projekty o lokalnym, ogólnopolskim i światowym zasięgu. Od stycznia 2013 r., wspólnie z Zakładami Porcelany „Ćmielów”, tworzy pracownię wzorniczą Ćmielów Design Studio.

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu jest uczelnią państwową, która prowadzi działalność dydaktyczną i artystyczną w siedmiu kierunkach na czterech wydziałach: Malarstwa i Rzeźby, Ceramiki i Szkła oraz Grafiki i Sztuki Mediów oraz Architektury Wnętrz i Wzornictwa.
Historia Akademii sięga 1946 roku, kiedy decyzją Ministra Kultury i Sztuki, do Wrocławia skierowany zostaje Eugeniusz Geppert, z zadaniem założenia w zniszczonym działaniami wojennymi mieście Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych. Na jej siedzibę władze miasta wyznaczyły dwa budynki: przedwojennej Miejskiej Szkoły Rzemiosł i Przemysłu Artystycznego (mieszczącej się przy obecnej ul. Traugutta) oraz dawnej Akademii Sztuki i Przemysłu Artystycznego (pl. Polski). Od 1996 r. uczelnia przyjęła nazwę Akademii Sztuk Pięknych.W 2001 oddano do użytku wyremontowane skrzydło uczelni przy ul. Modrzewskiego, a w 2012 roku nowy gmach zwany Centrum Sztuk Użytkowych i Centrum Innowacyjności, które spełnia rolę dydaktyczno-warsztatową.

W ciągu swej 60-letniej historii uczelnia staje się także znaczącym ośrodkiem kulturo- i opiniotwórczym.  Jest organizatorem cyklicznych konkursów, których celem jest promowanie wartościowych zjawisk artystycznych, m.in.: Konkursu im. Eugeniusza Gepperta, Krajowej Wystawy Malarstwa Młodych oraz Międzynarodowego Konkursu Rysunku, stanowiącego kontynuację Triennale Rysunku. Na uczelni wydawane są dwa tytuły: kwartalnik "Format" oraz pismo "Dyskurs”.


Szkoła Central Saint Martins powstała z połączenia w dwoch uczelni historycznych: akademii sztuki i wzornictwa- St Martin School of Art  oraz Central School of Arts & Crafts. Założona w 1854 roku, St Martin School of Art skoncentrowana była na sztukach pieknych i modzie, a Central School of Arts & Crafts została założona w 1896 roku i skupiała się na szerokim zakresie dyscyplin projektowych, w tym teatrze, grafice i projektowaniu form przemysłowych.
Obie uczelnie proponowały innowacyjny kierunek edukacji, od eksperymentów w studio i pracowniach poprzez  wprowadzenie Basic Design w latach 50-tych do ksztalcenia  w kierunkach zwiazanych z narodzinami sztuki kontekstowej w latach 1960-70.

W 1989 roku obie uczelnie połączyly się w Central Saint Martins, skupiając światowej sławy tradycje obydwu segmentow by stworzyc nowa dynamiczna formacje.

Połączenie  St Martins i Szkoły Głównej było tylko pierwszym krokiem w programie szerszej rozbudowy i zmian. W 1999 r. do Central Saint Martins dołączył Drama Centre London, wprowadzajac aktorstwo i reżyserię do środowiska sztuki i projektowania.
W 2002 Byam Shaw School of Art, założona w 1910 roku szkoła rysunku i malarstwa, również dołączył do Central Saint Martins, przynosząc inny wymiar nauczania sztuki na uczelni. W 2012 szkoła przeniosla się do nowej lokalizacji, wielokrotnie nagradzanego budynku w Kings Cross o ambitnej architekturze , zaprojektowanej aby zachecac i wspierac szeroka i kreatywna kolaboracje pomiędzy studentami.


 
Założona w 1887 roku, Pratt Institute jest światowym liderem w dziedzinie szkolnictwa wyższego, poświęconym przygotowaniu sowich studentów i absolwentów do rozwijania kariery w sztuce, wzornictwie, architekturze, komunikacji i naukach spolecznych.
Położony w centrum kulturalnym z historycznymi kampusami w Brooklynie i Manhattanie, Pratt jest żywym laboratorium rzemiosła i twórczości z cenionymi wykladowcami, specjalistami i naukowcami, którzy rzucaja wyzwanie utalentowanym studentom, aby przekształcili swoją pasję w  wartosciowa ekspresje.
Programy uczelni Pratt  należą najlepszych w kraju, a wśród jej wykładowcow i absolwentow  sa najbardziej znani artysci, projektanci i naukowcy. Jej interdyscyplinarne kursy nauczania sprzyjaja rozwijaniu nowych metod pracy i  twórczych strategii projektowania i zapewniaja studentom niezrównane mozliwosci rozwoju i użytkowania warsztatów szkoleniowych.


Zakłady Porcelany “Ćmielów” i „Chodzież” S.A. Ćmielów Design Studio

Zakłady Porcelany “Ćmielów” i „Chodzież” S.A. to najstarsza fabryka porcelany w Polsce, z historią sięgającą 1790 roku. Od tego czasu w fabryce nieprzerwanie powstają naczynia i galanteria stołowa, które trafiają do klientów, a także placówek dyplomatycznych rozsianych po całym świecie.
To w Zakładach Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. powstały tak znamienite kolekcje, jak Bolero, Rococo, czy Lwów, które do dziś tworzą kanon polskiej porcelany. Firma od lat kojarzona jest z subtelną elegancją i wysoką jakością swoich wyrobów, co potwierdzają liczne wyróżnienia i otrzymane nagrody. Zakłady Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. to także prężnie rozwijające się przedsiębiorstwo, które otwiera się na młode pokolenie projektantów.
W styczniu 2013 roku, w fabryce Zakładów Porcelany „Ćmielów i „Chodzież” S.A. rozpoczęło działalność nowoczesne studio projektowe Ćmielów Design Studio. Przy zachowaniu tradycji i najważniejszych ćmielowskich wartości w nowej pracowni projektowej od stycznia powstają niepowtarzalne, oryginalne porcelanowe wzory. ĆDS prowadzi działalność projektową, rozwijając istniejące, znane i lubiane od lat kolekcje Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież, a także tworząc nowe linie współczesnej porcelany i wprowadzając je na rynek światowy.

Studio to również przestrzeń eksperymentowania, poszukiwania innowacyjnych rozwiązań i wprowadzania nowoczesnych technologii do procesu produkcji porcelany. Stawia na promocję kreatywnych pomysłów, m.in. poprzez projekty edukacyjne, współpracę z uczelniami i młodymi designerami.
Ideą Ćmielów Design Studio jest inicjowanie ruchu “sztuka dla przemysłu”, czyli powrót do tradycji współpracy artystów i projektantów z przemysłem przy tworzeniu produktu. W ĆDS odbywa się stała rezydencja artystyczna oraz coroczne warsztaty z dziedziny wzornictwa ceramicznego, na które zapraszani są projektanci z całego świata.


Tego lata, już po raz drugi studenci z uczelni projektowych z Polski i zagranicy spotkają się na warsztatach, które w unikalny sposób łączą ze sobą kulinaria z designem. Pod okiem projektanta Marka Cecuły, Dyrektora Artystycznego Polskich Fabryk Porcelany "Cmielów" i "Chodzież" S.A.  stworzą wyjątkowe naczynia ceramiczne. Efekty ich prac zostaną zaprezentowane na wystawach we Wrocławiu, Londynie i Nowym Jorku.

Jest to już druga edycja projektu Art Food. Celem projektu jest stworzenie niezwykłych, acz funkcjonalnych naczyń ceramicznych – obiektów do eksponowania i prezentacji sztuki kulinarnej, które podkreślą piękno wyjątkowych dań i posłużą jako płótno dla prac znakomitych kucharzy i stylistów żywności. Młodzi projektanci będą mieli okazję zrealizować swoje projekty, zdobyć bezcenne doświadczenie i nawiązać kontakty w branży.

Tym razem w projekcie udział wezmą studenci z trzech uczelni: z Akademii Sztuk Pięknych
im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Central St. Martin’s College w Londynie oraz Pratt Institute w Nowym Jorku. Młodzi projektanci spotkają się na początku lipca w Ćmielow Design Studio w Polskich Fabrykach Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. Podczas trzytygodniowych warsztatów pod okiem Marka Cecuły – lidera projektu, znanego artysty, projektanta i pedagoga, zrealizują wzory, które przygotowywali w pracowniach uczelnianych podczas semestru letniego.

Przez ostatnie miesiące, w ramach przygotowań do projektu, studenci brali udział w specjalnych warsztatach projektowych, antropologicznych oraz kulinarnych, które organizowane były na poszczególnych uczelniach. Wspólnie zastanawiali się nad kulturowymi aspektami spożywania posiłków oraz nad tym jak smak i sposób przyrządzania potraw wpływają na formy jej podania – i vice versa. Celem projektu Art Food jest edukacja projektowa wykraczająca poza ramy uczelni: podczas warsztatów w fabryce w Ćmielowie studenci będą mieli okazję zetknąć się ze światem profesjonalnego projektowania i komercyjnej produkcji.

Dla studentów warsztaty będą unikalną szansą by poznać całościowy proces projektowania – od powstawania koncepcji po produkcję, od wstępnych rozmów z klientem, po ścisłą współpracę z producentem. Zdobyte doświadczenia będą kluczowe dla dalszego rozwoju kariery zawodowej –projekt otwiera dla nich drogę do pracy w branży wzornictwa przemysłowego.

Efekty warsztatów w Ćmielów Design Studio zostaną zaprezentowane na wystawach we Wrocławiu (24 lipca), a następnie w Londynie podczas London Design Festival (wrzesień 2014) i w Nowym Jorku (październik 2014). Najlepsze prace zostaną wdrożone do produkcji i wprowadzone do sprzedaży.

Instytut Adama Mickiewicza jest głównym partnerem projektu, w ramach programu promocji polskiego designu za granicą. Projekt współorganizowany jest przez Modus Design Studio Marka Cecuły, Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Central St. Martin’s College w Londynie, Pratt Institute w Nowym Jorku oraz Zakłady Porcelany “Ćmielów” i “Chodzież” S.A. i Ćmielów Design Studio.


Zapraszamy do śledzenia bloga projektu>>>

Więcej informacji>>>

Aneta Grzegorzewska-Półtorak, Konsultant PR Spółdzielnia PR

pp12

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA