BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Ceremonia przyjęcia listów uwierzytelniających

05.10.2012 / czytano: 5261 razy

9 października 2012 roku prezydent RP Bronisław Komorowski przyjmie listy uwierzytelniające od ambasadorów: Chińskiej Republiki Ludowej(8.30), Węgier(9.00), Wschodniej Republiki Urugwaju (9.30) Republiki Finlandii (10.00) oraz Królestwa Danii(10.30).

REKLAMACeremonia przedłożenia i przyjęcia listów uwierzytelniających odbędzie się w Pałacu Prezydenckim. Zgodnie z protokołem dyplomatycznym dokumenty na mocy których mianowany jest nowy szef misji dyplomatycznej stanowią umocowanie dla ambasadora do pełnienia misji i pośredniczenia w kontaktach między państwami. Listy uwierzytelniające wystawiane są przez rządzących państwami, którzy kierują ambasadorów na placówki. Popisane pełnomocnictwo przez prezydenta lub monarchę polecającego dyplomatę w imieniu swojego kraju adresowane jest do głowy państwa przyjmującego.  

List uwierzytelniający zawiera informację na temat imienia i nazwisko szefa misji oraz grzecznościową klauzulę wyrażająca wolę zacieśniania i utrzymania stosunków miedzy państwami. Przekazaniu listów uwierzytelniających towarzyszy uroczysta ceremonia przeprowadzana każdorazowo zgodnie z protokołem dyplomatycznym.

Nowo mianowany szef misji dyplomatycznej w obcym państwie składa list uwierzytelniający na ręce głowy państwa. Ceremoniał uzupełnia przyjęcie owych glejtów, co jest jednoznaczne z dopełnieniem obowiązku akredytacji w danym państwie. Od tego momentu szef misji może oficjalnie pełnić swoje funkcje.

Zgodnie z protokołem dyplomatycznym data i godzina złożenia listów uwierzytelniających decyduje o miejscu ambasadora w porządku (pierwszeństwa) prezydencji w korpusie dyplomatycznym.  

Urszula Starzyk
 

pp12

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA