BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Co wybrać na wyprawę outdoorową? Kurtka m-58 czy Softshell?

23.02.2018 / czytano: 2156 razy


Wyprawy outdoorowe mają to do siebie, że specjalnie wystawiamy się na trudne warunki, co automatycznie oznacza, że potrzebujemy odpowiedniego przygotowania.
Jeden z najbardziej podstawowych wyborów sprowadza się nie do kwestii, który nóż zabrać tym razem, albo jaką ilość prowiantu zabrać,
a to, co na siebie włożymy.

Wyziębienie organizmu to jeden z największych wrogów podczas długich wypraw, dlatego warto poświęcić swojej outdoorowej garderobie nieco więcej czasu.

Dzisiaj sprawdzamy, co sprawdzi się lepiej – popularne softshelle, czy legendarna kurtka m-58?


REKLAMADostosowanie się do warunków atmosferycznych
 
 
Mimo pewnej nieobliczalności pogody, szczególnie w warunkach górskich, możemy z dużą celnością określić co może się wydarzyć podczas kilkudniowej wyprawy. Duże znaczenie ma też pora roku. Przechodząc jednak do konkretów, przyjrzyjmy się, jakie cechy oferuje nam każda z wymienionych kurtek.

Softshell jest formą kurtki, która przy niewielkiej objętości zapewnia ochronę zarówno przed silnym wiatrem, jak i przed niezbyt intensywną wilgocią.

Jest to alternatywa dla utartego wcześniej schematu hardshell, który zawsze składał się z trzech warstw odzieży - bielizny termoaktywnej, wartswy właściwej, którą zazwyczaj był polar zapewniający ciepło oraz odzież zewnętrzna, czyli kurtka najczęciej wyposażona w membranę.
   
 
Trochę dużo, prawda? Na szczęście współcześnie problem połączenia ochrony przed chłodem, wilgocią oraz odpowiedniej cyrkulacji powietrza jest rozwiązany między innymi dzięki takim tworom jak kurtka softshell. Dzięki wykorzystaniu polaru/fleecu, poliestru oraz membrany wewnętrznej otrzymujemy ubiór przystosowany do większości aktywności fizycznych.
 
Z kolei kurtka m-58 jest ubiorem zapewniającym znacznie wyższą ochronę przed zewnętrznym chłodem, a także charakteryzuje się o wiele większą odpornością na przetarcia i wszelkie uszkodzenia. Mając za wzór dawny zawodowy ekwipunek amerykańskiej armii, nie można się spodziewać gorszej jakości. Kurtka jest odporna na wilgoć, a od wewnątrz posiada podpinkę z polaru, co gwarantuje ciepło nawet przy ujemnych temperaturach. Wykonana jest w połowie z bawełny, a w połowie z nylonu, co pozwoliło osiągnąć niebywałą trwałość oraz odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu jest bardzo komfortowa w użytku.
 
Jeżeli wybieracie się na prawdziwe wyprawy outdoorowe to kurtka m-58 stanowczo wygrywa. Jej właściwości w połączeniu z mnogością kieszeni pozwala być przygotowanym na każde warunki. Jeżeli natomiast myślicie o bardziej sportowym podejściu i niedługich wycieczkach, to warto zapoznać się z kurtkami typu softshell, chociażby ze względu na ich bardziej aerodynamiczny krój.

Więcej: www.ZielonySklep.pl

 

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA