BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Czy edukacja online zastąpi naukę tradycyjną?

05.03.2022 / czytano: 1787 razy


Z dnia na dzień coraz trudniej jest nam sobie wyobrazić ży-
cie bez internetu, w szczególności uzależnienie od sieci wi-
dać po młodzieży. Szybki dostęp do informacji wszelakiej,
kontakt ze światem, możliwość zakupów online, pracy zdal-
nej, jak również życia towarzyskiego w wirtualnym świecie
zmieniły nasze życie, co nie było bez znaczenia dla procesu
edukacji. 
Dzięki internetowi nie musimy dźwigać ze sobą książek,
chodzić do biblioteki, ani też robić notatek odręcznie, co
więcej coraz bardziej atrakcyjne filmy szkoleniowe, prezen-
tacje multimedialne oddziałują na nasz mózg, prowokując
go do nauki.


 

REKLAMAIlość bodźców, jakie docierają do nas z internetu zapewnia nam szerokie możliwości doskonalenia swej wiedzy przez całe życie. Na przestrzeni ostatnich lat poczyniliśmy ogromne postępy związane z popularnością nauki w każdym wieku. W zawrotnym tempie pędzący świat do przodu wymusza na nas konieczność doskonalenia swej wiedzy, rozwijania się czy to online, czy też tradycyjnie. To już nie jest moda, ani trend, by podejmować kolejne studia, zmieniać zawód dostosowując się do rynku, wyjeżdżać do pracy za granicę i uczyć się języków, a także podejmować pracę zdalną, to codzienność. Nie ma w tym niczego nadzwyczajnego. Niegdyś edukacja zarezerwowana była jedynie dla osób młodych, niedoświadczonych, obecnie studentów, uczniów na każdym kroku można spotkać zarówno w uniwersytetach trzeciego wieku, jak i w uniwersytetach dziecięcych.

Od lat dziewięćdziesiątych można zaobserwować postępujący rozwój edukacji online

Początkowo pojawiały się serwisy edukacyjne oferujące lekcje i materiały kursowe do pobrania. Z czasem pojawiło się wiele filmów edukacyjnych oraz mediów szkoleniowych, w tym także vblogi i blogi poświęcone edukacji. 

Odkąd internet zaczął być obecny również w telefonach i na urządzeniach mobilnych nauka online zyskała na znaczeniu jako
   
wygodny sposób na naukę wszędzie i przy każdej okazji, w wolnej chwili.

Obecnie nauka przez internet jest już bardzo powszechna, uczymy się online języków obcych, rozwijamy hobby i wiedzę praktyczną z rozmaitych dziedzin, coraz częściej możemy również studiować zdalnie, uczestnicząc w wykładach na odległość. To wielka szansa dla osób, które nie mają możliwości uczenia się w tradycyjnym modelu, dotyczy to przede wszystkim uboższych rejonów świata, skąd młodzież nie ma szans na wyjazd na studia, czy naukę na miejscu. To także okazja do rozwoju osobistego dla osób chorych, niepełnosprawnych, jak i z trudnościami w  nauce, dla których nie ma rozwiązań dostępnych lokalnie.

W końcu edukacja online to niezwykle komfortowa forma zdobywania wiedzy dla osób wygodnych, niedyspozycyjnych, które nie odnajdują się w systemie szkolnym z uwagi na pracę, organizację życia rodzinnego i prowadzony tryb życia.


Przeczytaj też:
http://www.edulider.pl/informacja/preply-pl-nowa-jakosc-korepetycji-jezykowych-w-polsce 
 
Można się zastanawiając, czy edukacja online zastąpi całkowicie tradycyjny model nauki. Można podejrzewać iż tak będzie bacząc na współczesny dynamiczny rozwój form i możliwości edukacyjnych w sieci. Również pomocy dydaktycznych praktycznie w każdej dziedzinie wiedzy przybywa. Wiele z materiałów edukacyjnych dostępna jest za darmo, co jeszcze bardziej przekonuje do samodoskonalenia przez internet. Poza niezależnym poznaniem, o jakie możemy się postarać we własnym zakresie, w sieci nie brakuje zorganizowanych i płatnych form szkoleń, konferencji, wykładów edukacyjnych.

    E-learning zapewnił nową jakość szkoleń pracowniczych i ograniczył koszty związane z przeszkoleniem nowych pracowników, którym serwuje się szkolenia online, czy to w oparciu o internetowy kurs wiedzy wraz zadaniami
i testem końcowym czy też zdalne sesje coachingowe z trenerem.

By się uczyć, nie musimy dojeżdżać na zajęcia, ani też nauczyciel nie musi przyjeżdżać do nas, do firmy, wystarczy połączenie via Skype, telekonferencja itp.

Internet wypiera z rynku tradycyjne formy kształcenia na rzecz nowoczesnych, wykorzystujących innowacyjne technologie i usprawniające, ułatwiające naukę pod każdym względem.
 
Ilość zalet, jakimi wyróżnia się nauka w internecie sprawia, iż trudno nie wróżyć jej sukcesu. Kolejno pojawiające się nowe możliwości nauki jak chociażby korepetycje zdalne przez Skype, czy interaktywne aplikacje mobilne. Młode pokolenie jest bardzo przywiązane do internetu, gier online, przez co edukacja również w tym kierunku się rozwija wykorzystując zamiłowanie młodzieży do surfowania online. Co ciekawe duży wkład w edukacje online mają sami uczniowie i korzystający tworząc zorganizowane grupy i społeczności osób wymieniających się własnym doświadczeniem, inspiracjami jak i wspierające się wzajemnie i pomagające sobie w razie pytań i wątpliwości.
 
Możliwość nauki w  środowisku międzynarodowym jest również atrakcją samą w sobie, a wraz z nią rozwija się też edukacja językowa jaka wymusza konieczność używania języka obcego, głównie angielskiego jaki zdominował komunikację online. Przed edukacją w sieci jest wiele wyzwań, głównie dotyczących jakości nauki oraz dopasowania do różnorodnych potrzeb uczniów.
 
Przeczytaj też: http://preply.com/pl/angielski-przez-skype
 
Dużym zainteresowaniem cieszą się formy nauki na telefon w formie rozrywki. Grając, rozwiązując quizy i rebusy mamy też okazję czegoś się dowiedzieć. Co więcej możemy stoczyć pojedynki na wiedzę z innymi użytkownikami, a dodatkowo zagrać w ulubione gry online. Wartościową pomocą w nauce są hobbystyczne blogi, pozwalające rozwinąć swoje umiejętności, dowiedzieć się wielu ciekawostek z pierwszej ręki i to w formie rozrywkowej, nierzadko wpisów humorystycznych. Lektura blogów stanowi fenomenalne źródło wiedzy, która co do zasady nie jest pisana w celach edukacyjnych. Tak duże spektrum możliwości czerpania wiedzy z różnych serwisów, programów pozwala wybrać dla siebie najlepsze opcje.

Różnorodność autorów doskonale wpisuje się w zróżnicowanie oferty edukacyjnej, która żyje własnym życiem. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na korepetycje przez Skype powstał projekt preply.com dostarczający użytkownikom bazy kontaktowej lektorów i native speakerów z całego świata, z którymi możemy uczyć się języków obcych. W odpowiedzi na duży popyt na aplikacje edukacyjne dla dzieci powstało szereg gier i zabaw rozwijających, jak chociażby aplikacje Talking Tom, czy Minecraft.


Wraz z rozwojem tychże form zmienił się też model edukacji z naciskiem na naukę przy okazji, naukę poprzez rozrywkę, bez presji czasu, nadmiernej dawki teorii. Prym popularności wiodą portale stawiające na praktyczne wiadomości.

Wbrew pozorom można się wiele nauczyć zupełnie nieświadomie poprzez codzienne korzystanie z dostępu do wiedzy w sieci.


Praktycznie każda aktywność w sieci ma
   
walory edukacyjne. Mimo iż komputery rozleniwiają nasze umysły poprzez wyręczanie ich z myślenia, analizy to okazują się też przydatne w uatrakcyjnieniu nauki. Edukacja online sprowadza się w dużej mierze do wspólnego dobra, którym się umiemy podzielić z innymi, co jest zjawiskiem niezwykle pozytywnym w świecie stosunkowo egoistycznym, gdzie rządzi pieniądz. Mimo wszystko tradycyjna szkoła nie jest zagrożona, co prawda do szkół wkroczyły już laptopy i rzutniki multimedialne pozwalające na uczestnictwo w lekcjach online wprost, nawet z Antarktyki, to najbliższe lata nauki spędzimy w dalszym ciągu w klasycznych ławkach pod tablicą.
 
Autor: Preply Polska 2016

 

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA