BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

DYNIOWE ŻNIWA

30.09.2014 / czytano: 461 razy

 
Jesienne obfite dary dyniowatych np. dynie, tykwy, arbuzy, kabaczki, cukinie, bakłażany, ogórki królują na bazarach, targach jarmarkach. I słusznie, bowiem ich dobrodziejstwo jest nieograniczone.

REKLAMA



 
DYNIA HOKKAIDO
Pośród zróżnicowanej ilości odmian za najlepsze  uważane są dynie śródziemnomorskie o soczystym pomarańczowym miąższu (intensywny kolor, więcej w nim witamin). Ważą od kilkunastu dkg do 50 kg. Rekordzistka Europejskich Mistrzów Hodowców Dyni w Tervuren (koło Brukseli) ważyła 484 kg. Jednak nie pobiła wagi sprzed kilku lat 630 kg.

 
Nasze, krajowe dynie chociaż nie biją światowych rekordów, są tak samo cenne. Zawierają witaminy: A1, B2, C, PP. Są bogate w mikroelementy: cynk, fosfor, selen, miedź, żelaza, mangan, wapń, potas, magnez, białko oraz beta- karoten.    

 
Spożywanie miąższu zapobiega krzywicy u dzieci, wzmacnia wzrok, chroni przed nowotworami. Wraz z wit. E regeneruje cerę niszcząc wolne rodniki i nawilżając. Duża zawartość celulozy, pektyn i kwasów organicznych wspomaga kuracje odchudzające, przyspieszając przemianę materii.



 
Gotowaną dynię lekarze polecają rekonwalescentom w nieżytach przewodu pokarmowego, dysharmonii jelit, chorobach krążenia, wątroby i żołądka. Spełniająca rolę środka odkwaszającego, żółciopędnego przywraca zdrowie po przebytych chorobach. Chroni skórę przed trądzikiem, opryszczką, a także jelita i żołądek przed owrzodzeniami. Azjaci naparem z kwiatów dyni leczą trudno gojące się rany. Miąższ stosują jako środek przeciwwymiotny kobietom ciężarnym.
 


    DYNIOWE PESTKI
Pestki dyni (słonecznika również) odtruwają organizm, regenerują skórę po opalaniu. Są doskonałym lekiem na niestrawność i lśniące włosy. Wielkim dobrodziejstwem jest koenzym Q10, powszechnie uważany za przeciwutleniacz, pomocny przy niewydolności krążenia, nadciśnieniu. A więc chronią serce, zapobiegają miażdżycy. 

Skutecznie zapobiegają rozrostowi i zapaleniu gruczołu krokowego. Na Bałkanach mężczyźni zjadają minimum szklankę pestek. Wśród nich zachorowalność na prostatę szacuje się na 15- 20 %. Pestki dyni bogate w cynk (150- 200 mg cynku/kg pestek) niwelują dolegliwości mężczyzn. Ponieważ ich zapotrzebowanie na cynk jest czterokrotnie większe niż u kobiet. Dzięki zawartemu w pestkach tokoferolowi  bezpłodność u mężczyzn na Bałkanach występuje sporadycznie.  Kukurbitacyny z pestek działają przeciwpasożytniczo. W krótkim czasie organizm uwalnia się od robaków, a nawet tasiemców pod warunkiem, że zjada się świeże pestki na czczo. Tę bezpieczną kurację poleca się szczególnie dzieciom. 
 
Olej z pestek dyni tłoczony na zimno o ciemno- brązowym zapachu i smaku orzechów jest lekko strawny również bogaty w witaminy, minerały i kwas linolowy. 80% kwasów tłuszczowych jest kwasami nienasyconymi. Z tego 50% są to kwasy wielokrotnie nienasycone, niezbędne do budowy wit. D, hormonów i ścianek komórkowych.
 
WARTO WIEDZIEĆ
Dynię znano w starożytności. Lukullus (117- 56 r.p.n.e.) wódz rzymski, polityk, zwycięzca wojen z władcą Pontu Mitrydatesem VI Eupatorem na ucztach gościom podawał na deser dynię smażoną w miodzie. Legioniści rzymscy rozpowszechnili dynię na Wyspach Brytyjskich. Ale tam przez długie wieki uważano je za warzywo zmarłych. Wierzono, że dusze szukają w nich schronienia przed zimnem. Na dobre dynię rozpowszechnił w Europie Krzysztof Kolumb przywożąc przepisy kulinarne z Ameryki Środkowej, gdzie dynie spożywano i dynią leczono.


(mt)

fot. Sylwia Brzozowska

pp12

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA