BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Euroregion sypnął kasą na mikroprojekty

02.03.2013 / czytano: 2206 razy

- Program przebiega zgodnie z planem, ostatnie pieniądze zaczynają spływać, a chętnych jest więcej niż środków - mówił Antoni Nowak, dyrektor biura Euroregionu "Tatry".  - To zachęta i dodatkowy argument do starań o przydzielenie w nowej perspektywie większych kwot.

Efekty 
mikroprojektów z pierwszego i drugiego naboru to 4473 przeszkolonych osób i ok. 118 tys. uczestników wydarzeń.

REKLAMA 
Na projekt parasolowy pt. Realizacja mikroprojektów na pograniczu polsko-słowackim w latach 2007-2013 Euroregion Tatry z Unii Europejskiej i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach programu Współpracy
Transgranicznej otrzyma łącznie 5 mln 704 tys. 384 euro.


Beneficjenci, którzy najwcześniej uzyskali dotacje w piątek podpisali umowy, które sygnowali przewodniczący Rady Euroregionu Tatry Bogusław Waksmundzki i członek zarządu Rady Czesław Borowicz. Dokumenty potwierdzające gwarancje finansowe dla realizacji przedłożonych biznesplanów otrzymało 14 beneficjentów.
   

Wsród projektów, ktore uzyskały ekonomiczne wsparcie ze środków unijnych najwięcej było tych z sektora partnerstw, paktów i inicjatyw skupiających się na tworzeniu siatki współpracy określonych podmiotów (45%), drugie z kolei to projekty z dziedziny turystyki (28%), potem kultury (16%).  7% projektów dotyczyło ochrony dziedzictwa przyrodniczego.
 
Jak podkreślali referenci, łączna wartość wszystkich projektów przekraczala wielokrotnie możliwości finansowe programu pilotowanego przez Związek Transgraniczny Polaków i Słowaków Euroregion Tatry.
 
Już dziś wiadomo, że w kolejnym, trzecim naborze szansę na dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ma 41 mikroprojektów z puli Euroregionu Tatry. Łącznie na ten cel przeznaczono 1 mln 115 tys. euro.

 
 
Pomysły na wykorzystanie unijnych środków są bardzo różne. Tam, gdzie już są zagwarantowane stosowne kwoty. Wiadomo, że powstaną nowe inwestycje.
 
Strona internetowa, album w nakładzie 500 szt., warsztaty wokalno-taneczne, wycieczki krajoznawcze dla uczniów i Biesiada - impreza z okazji Dnia Dziecka - takie atrakcje kryją się pod projektem Edukacja bez Granic duetu: Zespół Szkolno-Przedszkolny - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kurierów Sądeckich w Muszynie występujący ze słowackim partnerem z Lubotiny (ponad 32 tys. euro).

Reklama społeczna________________________________________________
Wpłać 1 % podatku PIT 2012
Pomóż innym wyjść na prostą


FundacjaAnnyBorowiak.pl


Najlepiej wydane pieniądze,
bo nie wrzucamy w studnię bez dna, ale mądrze pomagamy.
   
____________________________________________________________
 
Utworzenie i wyremontowanie miejsc wypoczynku na trasach szlaków kurierskich w obszarze miasta i gminy Piwniczna-Zdrój - organizacja izby pamięci poświęconej kurierom w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Piwnicznej-Zdroju - na rajd turystyczny "Szlak Kurierów".

To program 
Szlakami Kurierów przez zielone granice, który realizować będą pospołu Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Piwnicznej-Zdroju i Stara Lubownia (ponad 35,5 tys. euro)  1500 egzemplarzy dwujęzycznego albumu promocyjnego z opisami i zdjęciami dokumentujacymi wspóle imprezy, 5 imprez kulturalnych i sportowych (Liga w Piłce Siatkowej, Olimpiada Integracyjna, Kiermasz Twórczości Orawskiej, Spotkanie z Dziedzictwem Orawy, Przegląd Obyczajów Bożonarodzeniowych - to projekt: Poznajmy się lepiej na Orawie, integracja przez kulturę i sport - wspólne przedsięwzięcie Gminy Jabłonka i słowackiej Trstena (38 tys.euro) 

    Kurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, kurs wysokościowy, rekultywację terenu oraz szkoleniowy tor przeszkód z montażem urządzeń szkoleniowych w OSP Wierchomla Wielka, niezbędny do przeprowadzania ćwiczeń podnoszących kwalifikacje członków OSP - projekt Bezpieczna Dolina Popradu - realizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Wierchomli razem ze słowackim Podolińcem (34 tys.euro), 11 km tras do biegów narciarskich
wraz z małą architekturą, nabycie 50 kompletów nart biegowych oraz nartorolek i wydanie 4000 egzemplarzy mapki ze ścieżkami w Polsce i na Słowacji - projekt  Śladami Olimpijczyków - beneficjenci Gmina Nowy Targ i słowacka Zawazna Poruba (43,2 tys.euro).
 
Modernizacja i oznakowanie szlaku pieszo-rowerowego wzdłuż trasy Gubałówka - granice Miasta Zakopanego i Gminy Kościelisko, przez Butorowy, Prędówkę, Budzówkę - wzdłuż drogi Królewskiej, przez Groń do Kir, gdzie znajduje się wylot do Doliny Kościeliskiej (o długości ok. 6 km) - to wytyczne dla projektu: Szlak pieszo-rowerowy szansą rozwoju regionu pogranicza polsko-słowackiego - plan realizuje gmina Kościelisko wraz ze słowackim Twardoszynem (ok.50 tys. euro).
 
Wytyczenie i oznakowanie 4 tras rowerowych o łącznej długości aż 87 km, wraz z towarzyszącą im małą infrastrukturą - to projekt, który realizuje Krynica-Zdrój ze słowackim Bardejowem (46.tys.euro).
 
Oznakowany - szlak: rowerowy  na Turbacz, nordic walking od Parku Miejskiego wzdłuż potoków Czarny i Biały Dunajec w kierunku Rezerwatu Bór na Czerwonem - trasy do uprawiania narciarstwa biegowego na nowotarskim lotnisku i aplikacja mobilna - to projekt Otwarte strefy rekreacji w miastach partnerskich Nowy Targ - Kieżmark - realizacja projektu  miasta Nowy Targ i Kieżmark (29 tys.. euro).

Ścieżka rowerowa o długości 367 metrów (od parku miejskiego do mostu w ciągu "zakopianki" na Czarnym Dunajcu) oraz AUDIOPRZEWODNIK po nowotarskim odcinku Szlaku - projekt Szlaku Kulturowego wokół Tatr - realizacja projektu miasto Nowy Targ + Rużenberok (47,6 tys. euro)
 
Przewodnik po ścieżkach pieszo-rowerowych na pograniczu polsko-słowackim, w formie APLIKACJI MOBILNEJ, zawierający m.in. mapę GPS z informacją głosową o punktach odpoczynku - projekt  Gmina Łapsze Niżne ze słowacką Małą Frankową (17,5 tys. euro).


 
Przewodniczący Euroregionu Tatry Bogusław Waksmundzki szczęśliwym beneficjentom, poczas uroczystości podpisania umów w siedzibie Euroregionu Tatry przy ul. Sobieskiego w Nowym Targu życzył jak najlepszego wykorzystania zdobytych środków.
 
Urszula Starzyk

 

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA