BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

EUWT TATRY idzie w kierunku Brukseli

14.08.2013 / czytano: 1773 razy

Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej  TATRY z siedzibą w Nowym Targu stało się faktem. 
Dziś w Nowym Targu przewodniczący Euroregionu Tatry- Bogusław Waksmundzki  i Zdrużenia Region Tatry - Josef Dubjak podpisali historyczny dokument - konwencję o powołaniu do życia z dniem 14 sierpnia b.r EUWT Tatry z.o.o- otwierając tym samym nową erę w stosunkach polsko-słowackiego pogranicza.

REKLAMAfot. Urszula Starzykfot. Urszula Starzyk

Podstawą dla Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej Tatry z.o.o są dwa instytucjonalne byty Euroregion Tatry i Zdrużenie Region Tatry. 

EUWT Tatry działać będzie w oparciu o składki członkowskie ustalone na wysokości 1000 euro dla każdego z partnerów i w oparciu o środki pozyskane przez EUWT  TATRY wprost z Brukseli.
 
- To taki mój testament - mówił dyrektor biura  Ośrodka Współpracy Polsko - Słowackiej Antoni Nowak -doprowadzić do takiego stanu, aby EUWT  TATRY z pominięciem wszystkich nadrzędnych
fot. Urszula Starzyk
organów, by  mogło bezpośrednio decydować o podziale środków przyznanych przez Unię Europejską

Utworzenie EUWT TATRY ocenił Nowak, jako-  wydarzenie ważne dla stosunków polsko-słowackich, dla miasta Nowy Targ, dla samorządów skupionych w Związku Euroregion „Tatry" i w Zdrużeniu Region „Tatry" po słowackiej stronie. To podniesienie do najwyższej rangi współpracy między sąsiadami. Dowód, że można z sąsiadami rozmawiać, powoływać wspólne instytucje, realizować wspólne dzieła. Jego zdaniem trwające cztery lata prace właśnie zakończyły się sukcesem. 

Obecny na uroczystościach podpisania  w Nowym Targu konwencji powołania do życia EUWT TATRY  konsul generalny w Krakowie Republiki Słowackiej dr Marek Lisansky zauważył, że powołanie do życia nowego podmiotu następuje w historycznie istotnych okolicznościach.

- To jest symboliczne miejsce i symboliczny czas, szczególny moment. Niedługo będziemy obchodzić 20-lecie Euroregionu „Tatry i 20-lecie podpisania umowy przez Polskę i Słowacje o współpracy transgranicznej i planowanego z tej okazji spotkania prezydentów Słowacji i Polski.


fot. Urszula Starzyk
W Kieżmarku, gdzie dobyła się druga część spotkania założycielskiego dla Europejskiego Ugrupowania
Współpracy Terytorialnej Tatry zaakceptowano i podpisano statut. Wybrano też władze dla powołanej formacji.  

Przewodniczącym EUWT  Tatry z.o.o został Słowak Stefan Bielak, z-cą Polak Bogusław Waksmundzki, dyrektorem Polka Agnieszka Pyzowska. 

Powołano również sześcioosobową Radę Nadzorczą, w skład, której weszło po trzech przedstawicieli Zdrużenia Region Tatry i Euroregionu Tatry- wszyscy są członkami komisji rewizyjnej partnerów EUWT Tatry z.o.o. 

fot. Urszula Starzyk
Przewodniczący EUWT TATRY z.o.o  dr Stefan Bielak, prawnik- podczas oficjalnego wystąpienia podkreślał, że nowa formacja otwiera wiele możliwości, ale zauważył tez , że czeka ją jeszcze wiele pracy, bo barier, które musi pokonac jest nie  tak mało. 

Sukces w Nowym Targu świętowano lampką szampana , i toastem wzniesionym przez honorowego przewodniczącego Euroregionu Tatry Wendelina Habera, a  w Kieżmarku wystawnym obiadem w restauracji u Jana.

 Polacy i Słowacy mają nadzieję , ze jeśli wszystkim formalnością stanie się zadość EUWT Tatry z.o.o stanie się poważnym partnerem biznesowym dla wielu instytucji i organizacji a z czasem i dla lokalnych podmiotów gospodarczych .
Urszula Starzyk

fot. urszula starzyk
ps. Nasza Redakcja szczególnie dziękuje Antoniemu Nowakowi oraz wójtowi Jabłonki Antoniemu Karlakowi i wceburmistrzowi Nowego Targu Eugeniuszowi Zajączkowskiemu za pomoc w zorganizowaniu transportu

pp12

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA