BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Gdzie na wakacje? Może To i owo w Żywcu...

08.07.2019 / czytano: 2243 razy


Żywiec leży w południowej Polsce, w województwie śląskim. Miasto położone jest malowniczo w Kotlinie Żywieckiej, u zbiegu rzeki Soły i potoku Koszarawa, nad Jeziorem Żywieckim, na wysokości 345-350 m n.p.m.
 
Najwyższe szczyty górskie widoczne z okolic miasta to pobliski Grojec (612 m n.p.m.), Łyska (646 m n.p.m.), Pilsko (1557 m n.p.m.), Babia Góra (1725 m n.p.m.), Lipowska (l324 m n.p.m.), Wielka Rycerzowa (1226 m n.p.m.), Romanka (ok. 1200 m n.p.m.) oraz Wielka Racza (1236 m n.p.m.) oraz Skrzyczne (1257 m n.p.m.).

 

REKLAMA



Historia Żywca i pobliskich miejsc, gdzie osiedlali się ludzie na terenie Kotliny Żywieckiej sięga czasów starożytnych Celtów. Kolebka Żywca to wzgórze Grojec (612 m n.p.m.), na którym górowała nad okolicą wczesnośredniowieczna warownia. Na początku XV w. została ona przekształcona w zameczek myśliwski rozbójniczej rodziny Skrzyńskich herbu Łabędź. W 1462 r. zameczek został zniszczony przez wojska Kazimierza Jagiellończyka. Historycznie miejscowość 
należy do Małopolski.

Najstarsza wzmianka pisana pochodzi
z 1308 r., dotyczy miejscowej parafii katolickiej. Po raz kolejny wzmiankowana została w spisie świętopietrza parafii dekanatu Oświęcim diecezji krakowskiej z 1326 r. pod nazwą Zivicz.

Ówczesny Żywiec, będący częścią najpierw księstwa cieszyńskiego, a od 1315/1316 księstwa oświęcimskiego, znajdował się w nieco innym miejscu
– na terenie późniejszej wioski Stary Żywiec, zalanej w roku 1966 wodami 
   
Jeziora Żywieckiego. W 1327 książę Jan I Scholastyk oddał księstwo  oświęcimskie w lenno Królestwu Czech, a w towarzyszącym dokumencie wymieniono również miasteczko Żywiec.
 
Żywiec jest niezwykle atrakcyjny turystycznie, dzięki okolicznym górom Beskidu Żywieckiego, Beskidu Małego, Beskidu Śląskiego i dzięki pobliskiemu Jezioru Żywieckiemu oraz okolicznym ośrodkom sportów zimowych w Korbielowie, Zwardoniu i Szczyrku. W samym mieście atrakcje turystyczne stanowi szereg obiektów zabytkowych, m.in. Stary Zamek i Pałac Habsburgów wraz
z otaczającym je parkiem. Ponadto przez samo miasto i jego okolice biegną dwa szlaki nizinne: szlak turystyczny zielony „Szlak Wyzwolenia Żywca” i szlak turystyczny żółty „Szlak Najazdu Szwedzkiego”.
 
Pokoje gościnne “To i Owo” www.Toiowo.com.pl oferują do wynajęcia pokoje
2 i 4-osobowe.

   
Pokoje 2-osobowe z TV - obok łazienka z prysznicem, WC 

Pokój 2-osobowy z TV z łazienką 

Pokój 2-osobowy z TV z łazienką i kuchnią 

Pokój 4-osobowy z TV, lodówka, łazienka z prysznicem i WC.
 
Dla wszystkich gości dostępne są aneksy kuchenne z pełnym wyposażeniem, piec gazowy, czajnik, lodówka. Na ternie posesji ogród z grillem i stolikami.
Zmotoryzowanym gościom oferowany jest parking.
 
A w pobliżu:
- restauracja 500 m
- las 1500 m
- sklep 100 m
- kościół 500 m
- Browar Żywiec z możliwością zwiedzania, restauracja, piwiarnia
- wyciągi narciarskie w odległościach - 2,5 km, 4 km, 17 km
- Jezioro Żywieckie 8 km
- basen kryty 3 km
- Figlo Raj 6 km
- mini skate park 3 km
- amfiteatr 2.5 km, park miejski 3 km
- Góra Żar 15 km - elektrownia szczytowo-pompowa oraz stok narciarski i kolejka górska
- Góra Łyska 1,5 km, Góra Grojec 3,5 km.
 
Żywiec jest głównym ośrodkiem miejskim regionu kulturowego Żywiecczyzna. Jest jednym
z głównych miast, gdzie na przełomie lipca i sierpnia odbywa się, obok Wisły i Makowa Podhalańskiego, największy i najstarszy polski festiwal folklorystyczny „Tydzień Kultury Beskidzkiej”, a w jego ramach m.in. „Festiwal Folkloru Górali Polskich” oraz „Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne”. Co roku w kategorii lokalnych zespołów folklorystycznych występują zespoły z kraju i z zagranicy (np. z Jabłonkowa, prezentujący folklor górali Śląskich zza czeskiej granicy, z Rapa Nui (z Polinezji), Nowej Zelandii, Chile, Meksyku i USA, Chin, Korei, Nigerii oraz wielu krajów Europy.

(ac)

 



Publikacja promocyjna

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA