BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

HALLOWEEN CZY HOLY WINS?

31.10.2014 / czytano: 466 razy

Kościotrupy, wampiry, zombi od kilku lat ostatniego października wzbudzają duże emocje i zainteresowanie szczególnie wśród młodych osób. Czy chrześcijańskim świętym uda się ich zdominować?

REKLAMA



 
All Hallow Ee’n w staroangielskim języku oznacza wigilię Wszystkich Świętych. W dawnych czasach 31 pażdziernika celtyccy druidzi (kapłani) oddawali cześć Samanowi- panu śmierci. Wierzyli, że tego wieczoru z zaświatów przybywają dusze wszystkich zmarłych na ziemię celem uregulowania niedokończonych spraw. Wizyty niewidzialnych gości zawsze wzbudzały strach. Dlatego ludzie starali się złagodzić ich gniew. Rozpalone ogniska na skrzyżowaniu dróg pod lasem, na wzgórzach byleby jak najdalej od domów, by zmarli nie zakłócali spokoju. 
 
Etnografowie wiążą Halloween z rzymskim świętem Pomony, bogini owoców i orzechów.  Gdy Rzymianie okupowali Brytanię ich zwyczaje przeniknęły do miejscowej ludności. Stąd w nocy z 31 października na 1 listopada zwyczaj palenia ognisk, nocne spacery z lampionami, głośne śpiewy i śmiech. Natomiast Słowianie do całonocnego modlitewnego czuwania dodawali spożywanie owoców (głównie jabłka) i orzechy. Z czasem dla kurażu wprowadzono alkohol. I tak wesoła zabawa zastąpiła strach. Współcześnie rozbawiona młodzież przebiera się w upiory robiąc sobie kpiny z przesądu, udowadniając, że halloween’owe duchy nie istnieją.


 
DIA DE LOS MUERTOS
 
Meksykańskie Święto Zmarłych jest najbardziej wesołym kolorowym świętem trwającym trzy dni (od zmierzchu 31 października do 3 listopada).Cała impreza odbywa się na cmentarzu. 
Między grobami na rowerach pędzą przebierańcy – kościotrupy pociągając z butelki tequilę. „Hasta la vista muertecita”. "Do zobaczenia śmierciuchno” słychać ze wszystkich stron głosy podchmielonych balowiczów. 
   
 
Na przybyłych z zaświatów, na grobach czeka kulinarna uczta (przysmaki, trunki, cygara). Źródeł święta należy szukać w przeszłości Indian Olmeków, zamieszkujących śr. Amerykę  ponad 3 tys. lat temu. Z biegiem lat indiańskie obrzędy zamieniono w swoisty karnawał śmierci. Jedynym zwyczajem pozostało prastare pieczenie chleba umarłych „pan de muertes” i specjalny alkohol pędzony z kaktusa „mescal” doprawiony dla zwiększenia mocy wrażeń …robakami. Zadbano również o dzieci. W przerażających przebraniach dorośli rozdają dzieciom prezenty. Taki święty Mikołaj z piszczelami, przed orkiestra grającą skoczną melodię.  Chodzi o oswojenie dzieci z nieuniknioną obecnością śmieci, która nie tylko zabiera najbliższych, ale również rozdaje dary. W sumie jest to najbardziej wystawne przyjęcie cmentarne na świecie. 
 
 
ZADUSZKOWE OBYCZAJE
Jedni obchodzą Dzień Zmarłych na wesoło np. w Anglii czy Meksyku. Inni z powagą, smutkiem jak u nas. Tymczasem jego rzeczywiste znaczenie zagubiło się gdzieś w dziejach ludzkości. Zapomnieliśmy, że tak naprawdę jest to czas odwiedzin gości z tamtego świata…w jakiejś sprawie. Dawniej na niektórych cmentarzach można było spotkać tzw. Proszalnika- żebraczego pośrednika miedzy żywymi a zmarłymi . Za zapłatą odmawiał modlitwę w intencji polecanej duszy. Płonące znicze, kwiaty, udział  Mszy św. , modlitwy nad grobami są szczególnym wyrazem naszej pamięci o tych, którzy odeszli.
 
 
IGRANIE ZE ZŁEM
W istnienie życia pozagrobowego wierzą wszyscy, nawet ci, którzy z różnych przyczyn stanowczo temu zaprzeczają. Podkreślają to nawet psychiatrzy i egzorcyści, przestrzegając przed zabawą z duchami. Ryzyko jest ogromne z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Może odmienić dotychczasowe życie, a nawet doprowadzić do samobójczej śmierci.  Np. w niektórych krajach azjatyckich, na Bliskim Wschodzie, na wyspach Nowej Zelandii zabrania się wciągania dzieci w tę noc do zabaw. 
   

 
Istnienie świata niematerialnego (duchowego) potwierdzają wszystkie religie świata. Uważają, że tym co odeszli należy się szczególny szacunek i modlitwa. A więc, pomoc uzależniona od stopnia naszej wiary w formę życia pozagrobowego. 
Trudno jest pomóc człowiekowi (szczególnie dziecku), któremu nadmiar wrażeń pomieszał w głowie- mówił lek. psychiatra w jednym z programów TV. Bardzo trudno, ponieważ zamiast naszych polskich spływają szerokim strumieniem zwyczaje ze wszystkich stron świata.
W USA jeden z kanałów TV przez 24 godziny serwuje horrory.
 
 
   
ŚWIĘCI KONTRA WAMPIRY
Alternatywą dla halloween’owego zwyczaju są pochody, bale świętych. Nowa tradycja- HOLY WINS wprowadza nową jakość zabawy. Na pewno jest bezpieczniejsza i zdrowsza. Wszak święci opiekują się nami.Świętymi zostali za wyjątkowe szlachetne czyny.  
 

Anty- halloween przebojem wkracza w nasze życie , a to zdrowa alternatywa. Halloween jest grzechem przeciw pierwszemu przykazaniu dekalogu. Nie można czcić wampirów, złych duchów nawet pozornie tylko dla tzw. zabawy będąc  chrześcijaninem. Więc jeśli już musisz się bawić tej niebezpiecznej nocy zamiast stroju wampira wybierz strój świętego- podkreślają polscy biskupi.
 
 
Monika Turska
 
 
      fot. www.pl.my-watch.net
            www.serwis.chrystusowcy.pl

pp12

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA