BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Jak walczyć z kontuzjami?

09.09.2021 / czytano: 527 razy

 
    Dla osób aktywnych fizycznie liczy się ich optymalna kondycja na co dzień, a kariera sportowca wymaga jeszcze większych obciążeń organizmu - to systema-tyczne treningi, regeneracja potreningowa i walka
z kontuzjami.

Tlenoterapia hiperbaryczna znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach sportu, od lekkoatletyki, przez piłkę nożną, hokej (NHL), koszykówkę (NBA), pływanie czy sztuki walki.

REKLAMAUpowszechniają się nawyki zdrowego stylu życia. Coraz więcej osób regularnie trenuje, wykonuje różnorodne ćwiczenia fizyczne, także biegi długodystansowe. Nieuchronnie zdarzają się drobne i nawet poważniejsze kontuzje, urazy i ogólne obciążanie organizmu intensywnym wysiłkiem fizycznym. Konieczne są zatem zabiegi kompensujące i wzmacniające organizm. W razie powstania kontuzji i innych drobnych urazów lub odczuwania przeciążenia organizmu pomagają zabiegi w gabinetach fizjoterapeutów, fizykoterapii, zabiegi laserem, krioterapia, czyli krótkotrwałe, ściśle kontrolowane oddziaływanie na organizm bardzo niską temperaturą. Jednym z takich rozwiązań jest tlenoterapia hiperbaryczna, którą stosuje znany w Warszawie i w regionie salon usługowy Tlenowy Zakątek.

Tlenoterapia hiperbaryczna jest efektywną metodą dostarczania tlenu do wszystkich organów i tkanek organizmu. Polega ona na oddychaniu powietrzem o bardzo wysokiej zawartości tlenu w komorze, w której panuje ciśnienie wyższe od atmosferycznego. Terapia bazuje na pobudzeniu naturalnych mechanizmów gojenia i procesów naprawczych w organizmie. Nasycenie komórek tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia wpływa na poprawę krążenia krwi w organizmie oraz lepsze dotlenienie wszystkich, w tym również chorych narządów i tkanek. Mogą to być miejsca po ciężkich kontuzjach, przeszczepach, poparzeniach, zakażeniach tkanek miękkich lub trudno gojące się rany.
 
Tlenoterapia hiperbaryczna jest tak skuteczna, że Komisja Etyczna Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) w 2006 roku miała spory problem, czy dopuścić ją do powszechnego użytku przez sportowców. Wszystko za sprawą dowodów na to, że tlenoterapia hiperbaryczna powoduje znaczne zwiększenie wydolności organizmu i przyśpieszenie regeneracji potreningowej. W końcu jednak WADA powstrzymała się od dodania jej do listy zabronionych substancji i metod, jako że praktyka jest w pełni naturalna.
 

Dzięki stosowaniu tlenoterapii hiperbarycznej uzyskujemy:
 
- przyspieszenie metabolizmu (przemiany materii),
 
- zwiększenie natlenienia tkanek (minimum o 25%),
 
- wzmocnienie układu odpornościowego,
 
- redukcję tkanki tłuszczowej,
 
- obniżenie poziomu odwodnienia organizmu,
 
- zmniejszenie chronicznego zmęczenia,
 
- spowolnienie procesu starzenia się organizmu.
 

W okolicznościach intensywnego treningu – np. przygotowania sportowca do zawodów – tlenoterapia umożliwia szybszą regenerację organizmu po wysiłku oraz zmniejszenie jego zakwaszenia. Szybsza regeneracja to głównie wynik sprawniejszego transportu tlenu i odżywienia komórek, dzięki podwyższonemu ciśnieniu tlenu w komorze hiperbarycznej.
 
Dzięki temu kuracja HBOT jest skuteczna w przypadku leczenia kontuzji kości, stłuczenia mięśni, skręcenia stawów, naderwania więzadeł itp. Krążenie krwi w uprzednio zamkniętym naczyniu krwionośnym w miejscu kontuzji zostaje przywrócone, a tlen może przenikać tam, gdzie w normalnej sytuacji nie ma szans się przedostać.
 
Jak twierdzą specjaliści – przy użyciu hiperbarycznej komory tlenowej, wyleczenie skręconej kostki może zająć 4 dni zamiast 8, a stłuczonego uda w ciągu tygodnia zamiast 3 tygodni. Szkockie badania przeprowadzone na piłkarzach dowodzą, że po zastosowaniu HBOT, czas potrzebny do odzyskania pełnej sprawności fizycznej po dużym wysiłku, obciążeniu i urazach organizmu, skrócił się o 70%.
 
Tlenoterapia hiperbaryczna to także doskonały środek na zredukowanie bólu i obrzęków, a także powstrzymanie rozwoju bakterii w miejscach urazu. Dzięki niej, w wyniku zredukowania czasu trwania dolegliwości, zmniejszenia stanów zapalnych oraz przyspieszenia procesów rehabilitacji i rekonwalescencji, sportowcy mogą znacznie obniżyć koszty swojego leczenia.

(ac)

Publikacja zewnętrzna.

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA