BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Jak wyglądają typowe pale CFA?

30.06.2017 / czytano: 1272 razy


Budowanie fundamentów na trudnym terenie nie jest wcale tak skomplikowane, jak może się wydawać. 

Obecnie w użyciu są pale CFA, które znalazły szerokie zastosowanie w wykonywaniu fundamentów głębokich na różnych terenach. Jak wyglądają typowe pale CFA?

REKLAMA



Continuous Flight Auger Piles, czyli w tłumaczeniu na język polski pale formowane świdrem ciągłym, w skrócie pale CFA to budowlane elementy konstrukcyjne, które używane są głównie do budowy fundamentów głębokich. Znalazły zastosowanie przy budowie ścian palowych w konstrukcjach oporowych, ekranów akustycznych czy obiektów mostowych.
 
Pale CFA wykonuje się bezpośrednio na placu budowy. Są one produkowane z użyciem świdrów, które ruchem obrotowym dowiercają się na odpowiednią głębokość. Następnie do świdra wpompowuje się mieszankę betonową, która pod ciśnieniem wypełnia wykop. Po zakończeniu betonowania do świeżej jeszcze mieszanki wprowadza się elementy zbrojone, które stabilizują 
całą konstrukcję.

Co ważne, pale mogą być montowane w praktycznie każdym rodzaju gruntu. Nadają się między innymi do wykonania fundamentów w piaskach, pyłach, żwirach, glinach, także w miękkich skałach. Ponadto istnieje możliwość wykonania pali w warstwach wodonośnych gruntów.
 
Typowe, najczęściej produkowane
pale CFA posiadają średnicę od 400 do 1200 mm, natomiast umieszczane są zazwyczaj na głębokości do 20 metrów.
   
 
W niektórych krajach spotykamy jednak większe pale, na przykład o średnicy 1500 mm, które umieszcza się na głębokości przeszło 30 metrów. Na tak wykonanych palach mogą być prowadzone dalsze prace budowlane zgodnie z projektem.
 
W Polsce również działa wiele firm zajmujących się wykonywaniem pali CFA, a także dostarczaniem sprzętu przeznaczonego do ich produkcji, na przykład Staltechnika.pl. Firmy te pracują na wysoce wyspecjalizowanym sprzęcie, który pozwala na stałą kontrolę wszystkich parametrów, co przekłada się na bardzo dobre parametry gotowych pali.
 
Więcej informacji dotyczących świdrów wykorzystywanych w wierceniu na stronie internetowej firmy Staltechnika.pl

 

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA