BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Jakie choroby może przenosić kot?

09.03.2018 / czytano: 2356 razy


Niektóre osoby żyjące z kotami pod jednym dachem zastanawiają się, jakimi chorobami mogą zarazić się ewentualnie od swojego podopiecznego.

Kot rzeczywiście przenosi niektóre choroby groźne dla ludzi.

Przedstawiamy kilka popularnych.

REKLAMAToksoplazmoza
 
Jedną z takich chorób jest toksoplazmoza. Chociaż przebiega ona u ludzi bezobjawowo lub jedynie z lekkimi objawami infekcji, jest jednocześnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. W jaki sposób można się nią zarazić? Poprzez formy przetrwalnikowe wywołujących toksoplazmozę pierwotniaków, które mogą znaleźć się w kocim kale. Warto pamiętać, że codzienne sprzątanie kuwety i jej dezynfekcja praktycznie eliminuje możliwość zarażenia. Poza tym choroba jest zaraźliwa jedynie, gdy kot zachoruje na nią po raz pierwszy.

Bąblownica

Odchody kota mogą przyczynić się także do wystąpienia innej groźnej dolegliwości - bąblownicy. Odpowiada za nią tasiemiec bąblowcowy, który w ludzkim ciele rozwija się w postaci larwalnej otaczając się grubą cystą i przez lata osiągając rozmiary zbliżone nawet do główki kapusty.

To bardzo niebezpieczne dla ludzkich organów wewnętrznych. W kocim kale mogą znajdować się jaja tego tasiemca.

Świerzb
   

W tym przypadku chodzi o chorobę, która nie jest szczególnie groźna, ale za to nieprzyjemna i może budzić odrazę. Świerzbowiec to pasożyt odżywiający się skórą ludzi i zwierząt – w tym kotów. Dolegliwość najczęściej dotyka dzieci, a także osoby o obniżonej odporności. Aby jej uniknąć, należy dokładnie obserwować kocią skórę poszukując zaczerwienienia.
 
Chlamydioza
 
Ta nieco mniej znana choroba o podłożu bakteryjnym najczęściej dotyka młodych kotów i objawia się katarem oraz kichaniem. Ludzie zarażają się nią rzadko, jednak objawy bywają bardzo przykre, gdyż są zbliżone do objawów rzeżączki. Mężczyźni mogą zaobserwować wówczas nieprawidłową wydzielinę z cewki moczowej.

 
Więcej na Maxandmrau.pl
 
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kociego zdrowia? Koniecznie odwiedź stronę Maxandmrau.pl, gdzie w dziale edukacja znajdziesz wiele ciekawych artykułów związanych z miauczącymi pupilami, a także zakupisz sprawdzone akcesoria i karmy dla kotów.


 

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA