BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Jakie mogą być przyczyny łzawienia oczu?

14.12.2017 / czytano: 2441 razy

Łzy są płynną wydzieliną oczną, na którą składają się: chlorek sodu, frakcje białkowe oraz śluz.

Dzięki ruchom powiek są one rozprowadzane na powierzchni gałki ocznej, tworząc na niej powłokę ochronną, określaną mianem filmu łzowego.
Film ten spełnia przede wszystkim funkcję zabezpieczającą przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego.

Ponadto łzy nawilżają oko oraz chronią je przed zakażeniami. 

REKLAMA



Dlaczego łzawią oczy?
 
W warunkach fizjologicznych gruczoły łzowe produkują, a następnie wydzielają niewielkie ilości łez, niewyczuwalne podczas codziennego funkcjonowania. Ich nadmiar jest bowiem automatycznie odprowadzany do przewodu nosowo-łzowego. W sytuacji, gdy dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy procesami produkcji łez a możliwościami ich odprowadzania mamy do czynienia z tak zwanym łzawieniem oczu. Ciecz łzowa wypływa wówczas poza obręb gałki ocznej, powodując powstawanie charakterystycznych łez. 
 
Jakie mogą być przyczyny łzawienia oczu?
 
Przyczyn łzawienia oczu jest naprawdę wiele. Łzawienie bardzo często występuje jako odruchowa reakcja organizmu na działanie zewnętrznych czynników drażniących. Dlatego też możemy 
obserwować je wskutek ekspozycji na mocne słońce, wiatr czy mróz, ale także w wyniku kontaktu gałki ocznej z kurzem i innymi zanieczyszczeniami środowiska. 

Oprócz wpływu niekorzystnych warunków atmosferycznych łzawienie oczu może być także efektem podrażnienia nerwu węchowego, wskutek oddziaływania ostrych, intensywnych zapachów, o czym może przekonać się każdy z nas podczas krojenia cebuli. Intensywne wydzielanie
   
łez bardzo często jest objawem towarzyszącym infekcjom górnych dróg oddechowych, wówczas współistnieje z katarem i innymi dolegliwościami charakterystycznymi dla przeziębienia.

 
Łzawienie oczu a alergia
 
Jednakże najczęściej występującą przyczyną łzawienia oczu są choroby alergiczne. Z alergią mamy do czynienia w przypadku nadwrażliwości organizmu na określone czynniki, które w fizjologicznych warunkach nie są szkodliwe do ustroju. Są to tak zwane antygeny kontaktowe, które układ immunologiczny błędnie rozpoznaje jako zagrożenia i dąży do ich eliminacji z organizmu. Swoistym ich rodzajem są alergeny krzyżowe, które w wyniku podobieństwa powodują powstanie reakcji alergicznej nawet w sytuacji, gdy układ odpornościowy nie miał wcześniej styczności z danym antygenem.

Obserwujemy wówczas zwiększoną produkcję swoistych przeciwciał klasy IgE skierowanych przeciwko swoistemu antygenowi. Powstały kompleks uruchamia kaskadę rekcji, prowadzących do uwalniania mediatorów stanu zapalnego takich, jak histamina, która odpowiedzialna jest za pojawienie się typowych objawów reakcji alergicznej, takich jak łzawienie oczu, wodnista wydzielina z nosa czy wysypka.

Po więcej artykułów o alergii odwiedź serwis Alergiko. 

 
 
Łzawienie oczu a infekcje
 
Wśród częstych przyczyn łzawienia oczy wymienić należy infekcje, zarówno te bakteryjne, jak i wirusowe. Jednakże zakażenia bakteryjne występują zdecydowanie częściej niż wirusowe. Prócz nadmiernego łzawienia towarzyszą im także przekrwienie gałki ocznej, obrzęk powiek i spojówek, pieczenie, a nawet światłowstręt. Charakterystyczna jest także obecność ropnej wydzieliny, co stwarza konieczność wizyty u lekarza w celu zastosowania odpowiedniego leczenia, najczęściej kropli z antybiotykiem o szerokim spektrum działania.
 
Jak można się było przekonać przyczyny łzawienia oczu mogą być różnorakie. Począwszy od tych całkiem błahych, jak drażniący wpływu środowiska zewnętrznego, a skończywszy na poważniejszych, takich jak stany zapalne czy choroby alergiczne. Właściwa diagnostyka i rozpoznanie przyczyny nadmiernego wydzielania łez są kluczowe dla zastosowania odpowiedniej terapii, pozwalające na całkowitą eliminację tej uciążliwej dolegliwości. 

(a)


 

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA