BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Jubilerskie księgi na 21 Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie POLSKIE KSIĘGI PODBIJAJĄ ŚWIAT

26.10.2017 / czytano: 520 razy

Już 26 października w Hali Expo w Krakowie, podczas 21 Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, będzie można zobaczyć jedyne w swoim rodzaju jubilerskie księgi, które zdobyły serca zwiedzających Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie. Największe bibliofilskie cymelia kryjące wiedzę, która niejednokrotnie zmieniała losy świata, będące światowym dziedzictwem kulturowym, dziś dostępne są dla „zwykłego śmiertelnika” w postaci kopii naukowych, których wartość podkreślają wykonane z jubilerskim kunsztem oprawy pełne kruszcu i drogich kamieni. 

REKLAMAPo sukcesie ekspozycyjnym na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie, które miały miejsce w dniach 11-15 października, Dom Emisyjny Manuscriptum zaprezentuje w Krakowie niespotykane nigdzie indziej na świecie jubilerskie księgi kryjące faksymilia największych skarbów polskich księgozbiorów: Manuskrypt Kopernika – De Revolutionibus, Biblię Wrześniową Lutra z 1522 roku; czy stylizowany na średniowiecznym Sakramentarzu Tynieckim – Modlitewnik Tysiąclecia oraz Złotą Biblię Papieską.
Na świecie od lat 70 reprodukcją bezcennych unikatów zajmują się oficyny wydawnicze mające możliwości odtworzenia oryginałów z precyzją naukową.Jak pokazały ostatnie Targi Książki we Frankfurcie, wśród wielu podobnych wystawców niewielu było takich, którzy podejmują się trudu dodania swym faksymiliom opraw biżuteryjnych, jakie powstawały na indywidualne zamówienie średniowiecznych władców. Polska oficyna wydawnicza – Dom Emisyjny Manuscriptum -  była jedyną z nielicznych, która z szacunku do najcenniejszych ksiąg, jak De Revolutionibus wpisany na listę UNESCO „Pamięć Świata”, czy Wrześniowy Testament Marcina Lutra, dodała ich replikom iście królewskie oprawy.

Szczególnym zainteresowaniem we Frankfurcie cieszyła się kopia naukowa De Revolutionibus w oprawie uszlachetnionej złotem, srebrem, kamieniami jubilerskimi i najstarszym meteorytem jaki spadł na Ziemię – Munionalusta oraz pierwsze w historii wydawniczej faksymile Biblii Marcina Lutra wydane na podstawie oryginału z 1522 roku, zamkniętego w skarbcu Biblioteki Uniwersytetu w Toruniu, z okazji 500 rocznicy Reformacji w jubileuszowej oprawie jubilerskiej.
Te dwie wyjątkowe księgi będzie można obejrzeć i dotknąć, jedynie w białych rękawiczkach, na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie na stoisku C39. Ale Dom Emisyjny Manuscriptum przygotował dla zwiedzających w Krakowie coś absolutnie nowego i nie pokazywanego dotychczas nigdzie indziej– najcenniejszy i najbardziej biżuteryjny na rynku polskim i prawdopodobnie światowym - modlitewnik, zwany Modlitewnikiem Tysiąclecia. Jest on stylizowany na jednym z najpiękniejszych polskich dzieł epoki średniowiecza, pochodzącym z XI wieku Sakramentarzu Tynieckim. Modlitewnik Tysiąclecia to zbiór najpiękniejszych polskich modlitw, sakramentów i fragmentów Ewangelii wydrukowanych złotymi zgłoskami na purpurowym papierze sprowadzonym z najstarszej w Europie papierni Fedrigoni (z 1717).  Oprawa awersu została uszlachetniona najcenniejszym, 24-karatowym złotem lub srebrem najwyższej próby ze złoceniami. Przedstawia on wizerunek Świętej Rodziny (Sacra Familia). Modlitewnik zdobiłącznie 37 ręcznie osadzanych kamieni:16 kamieni Swarovskiego, 4 duże turkusy, 4 małe turkusy, 13 malachitów. Twarze i dłonie Świętej Rodziny zostały ręcznie malowane (malarstwo olejne). Modlitewnik zostaje wydany w ramach programu emisyjnego Polonia 2018, z okazji przyszłorocznych obchodów        100-lecia odzyskania niepodległości – w limitowanym nakładzie 1918 egzemplarzy.
 
W niedzielę 29 października wśród zwiedzających znajdzie się szczęściarz, który wylosuje Modlitewnik Tysiąclecia w loterii, której finał będzie miał miejsce na stoisku DE Maunscriptum C39. Modlitewnik będzie dostępny w sprzedaży od 11 listopada roku bieżącego w cenie 2100 zł.

pp12

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA