BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Kalendarz rolników - jak wygląda obecnie?

28.04.2020 / czytano: 1794 razy

 
Historia i idea kalendarza rolników, które niegdyś określano mianem gospodarczych sięga początków
XIX w. Wydawane były w formie książkowej i zawierały porady, a także krótkie, przydatne opisy dotyczące prac domowych i gospodarskich.

Opisywały następujące po sobie pory roku oraz święta
i ważne dni w danym roku. Radzono w nich, co i kiedy należy siać, kiedy wypasać bydło czy owce, czym karmić trzodę chlewną.

REKLAMATakie kalendarze były w domach rolników obok Biblii, jedynym „słowem pisanym”. Co ciekawe
nie gościły jedynie pod strzechami gospodarskich chałup. Kupowane były także chętnie przez mieszczan, gdyż zawierały, jak już wcześniej wspominaliśmy wiele wskazówek i porad dotyczących prowadzenia domu.
 

Jak dziś wygląda kalendarz rolników?
 
Mimo zmieniającego się świata, unowocześniania się rolnictwa sama idea kalendarza rolniczego nie zmieniła się w diametralny sposób. Tego rodzaju kalendarze nadal zawierają daty siewu, zbiorów i sadzenia. W tego typu kalendarzach nadal znajdziemy domowe porady, istotne daty
np. świąt kościelnych oraz państwowych, a także interesujące artykuły pisane przez ekspertów z branży rolniczej, sadowniczej czy ogrodniczej. Dodatkowo niektóre z nich zawierają też informacje z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, KRUS oraz innych instytucji rolniczych.

Oczywiście w dobie Internetu kalendarze rolnicze zawędrowały na ekrany komputerów. Dostępne są też formie aplikacji na smartfony, gdzie oferują całą gamę interesujących funkcji i danych.
Na tego typu portalach czy w tego typu aplikacjach otrzymujemy też cały pakiet innych informacji, takich jak np. ceny z rynków rolniczych, wiadomości z giełd towarowych, ekonomii itp. 
 

Kalendarz rolniczy oparty na tradycji

Co ciekawe w Internecie i księgarniach dostępne są nie tylko kalendarze, oparte na doświadczeniu i dowodach naukowych ale też kalendarze biodynamiczne. Tego rodzaju publikacje podają podobne dane w kwestiach siewu i uprawy, ale kierują się fazami księżyca.

Wśród rolników i sadowników są tacy, którzy uważają, że korzystanie z ich pomocy daje dobre efekty, a stosowanie się do rytmu przyrody jest naturalnym i właściwym sposobem prowadzenia gospodarstwa.
 

Co nam daje kalendarz rolniczy?

Kalendarz pozwala rolnikowi nie tylko na optymalne zaplanowanie siewu, nawożenia czy sadzenia, ale też na poszerzenie wiedzy z zakresu rolnictwa i ogrodnictwa. Dzięki zawartym w nim datom i poradom dotyczącym nawożenia i stosowania środków ochrony roślin zwiększy się szansa na uzyskanie lepszych plonów. 
 

To nie jest kalendarz tylko dla rolników

Oczywiście, tak jak kiedyś, tak i dziś kalendarz rolników nie jest kierowany jedynie do właścicieli gospodarstw rolnych. Często są one bowiem poszerzone także o informacje mogące pomóc w pracy sadowników czy miłośników ogródków działkowych. Dodatkowo zawierają czasami przepisy kulinarne czy artykuły dotyczące ciekawostek ze świata okołorolniczego.
 
Wybór kalendarza zależy do naszych indywidualnych preferencji i oczekiwań, a internet i księgarnie są w stanie je zaspokoić.

Szczegóły: Agronomist.pl 


Publikacja promocyjna

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA