BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Kąpanie noworodka – porady dla świeżo upieczonych rodziców

06.04.2021 / czytano: 1169 razy


    Narodziny dziecka to ogromna radość dla każdego rodzica. To równocześnie stres i emocje związane
w nowymi wyzwaniami.

Jednym z nich niewątpliwie jest kąpanie noworodka.

Wielu rodziców ma co do tego bardzo duże obawy
i nie wie, jak kąpać noworodka, aby nie zrobić mu krzywdy. Na szczęście pierwsza kąpiel malucha nie
jest tak skomplikowana, jak może się wydawać. 

REKLAMAPierwsze kąpanie noworodka

Wielu rodziców ma wątpliwości co do tego, kiedy powinno odbyć się pierwsze kąpanie noworodka. Może ono mieć miejsce już w szpitalu, choć nie jest to reguła. Niektórzy rodzice z pierwszą kąpielą malucha czekają do momentu, aż wrócą z nim do domu. Kąpanie noworodka w szpitalu musi odbyć się w sytuacji, gdy dziecko ubrudzone jest krwią lub smółką – dzięki temu zapobiega się zakażeniu.
 
Czy noworodka należy kąpać zaraz po powrocie do domu? Nie jest to konieczne. Kąpanie noworodka może odbyć się 2-3 dni później, ale tylko pod warunkiem, że dbamy o higienę i czystość w miejscu, gdzie dziecko nosi pieluszkę oraz myjemy jego rączki i stópki. Należy natomiast rozważyć codzienną kąpiel noworodka w trakcie upałów – może okazać się bardzo pomocna, szczególnie ze względu na to, że noworodek nie posiada jeszcze odpowiednio wykształconej termoregulacji, przez co jego skóra reaguje na wysokie temperatury inaczej niż skóra osoby dorosłej. Dzięki temu zniwelujemy dyskomfort i sprawimy, że maluchowi łatwiej będzie się zrelaksować, a nam przygotować go do snu.
 

Jak kąpać noworodka?

Pytania o to, jak kąpać noworodka, są bardzo często zadawane przez młodych rodziców. To doskonale zrozumiałe – ciało noworodka jest bardzo delikatne, dlatego nie chcemy w żaden sposób go uszkodzić. Pamiętaj – jeśli nie jesteś pewny, jak kąpać noworodka, o instrukcje i pomoc zawsze możesz poprosić doświadczoną osobę, np. położną w szpitalu. Aby pierwsza kąpiel noworodka przebiegała sprawnie, warto odpowiednio wcześnie przygotować sobie niezbędne akcesoria, aby mieć je w zasięgu ręki. Są to:
 
    • czysty ręcznik (najlepiej z kapturkiem);

    • czysta pieluszka i ubranko;

    • pieluszka tetrowa;

    • termometr do pomiaru temperatury;

    • preparat do odkażania pępka;

    • miękka szczoteczka do włosów;

    • łagodny żel lub emulsja do kąpieli (bez mydła);

    • kosmetyki pielęgnacyjne do stosowania po kąpieli, w tym maść na odparzenia pupy;

    • sól fizjologiczna. 
 

Kąpiel noworodka nie powinna trwać zbyt długo – optymalny czas to około 2-3 minuty. Jeśli maluch będzie przebywał w wodzie zbyt długo, może się przeziębić.
 
Jak w prawidłowy sposób trzymać noworodka? Zwróć uwagę na to, aby trzymać go zarówno w sposób pewny, jak i delikatny. Jedną rękę możesz ułożyć pod pupą dziecka, a drugą podtrzymywać kark i główkę. Następnie powoli oprzyj je na swoim przedramieniu.

Maluszka zanurzaj w wodzie stopniowo – zacznij od pupy, a następnie zanurz nóżki, a następnie plecy. Możesz wyjąć rękę spod pupy dziecka dopiero wtedy, kiedy stabilnie opiera się o leżaczek lub dno wanienki. Następnie delikatnie polewaj wodą jego brzuszek, a gdy jego skóra będzie mokra, użyj łagodnego preparatu do kąpieli.

Więcej: Mixa.pl

Materiał zewnętrzny.

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA