BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Które rzeczy są wyłączone z transportu kurierskiego?

16.12.2020 / czytano: 1555 razy

 
Wiele osób korzystających z usług firm kurierskich nie wie, że niektóre ściśle określone produkty i towary są wyłączone z transportu kurierskiego. W praktyce oznacza to, że funkcjonują różnego rodzaju przepisy, rozporządzenia oraz wewnętrzne wytyczne konkretnych firm kurierskich, które określają, jakich towarów nie można wysyłać za pomocą kuriera.

Pomimo tego, że kurier zazwyczaj nie sprawdza zawartości przesyłki, to transport rzeczy zabronionych może być niebezpieczny oraz narazić zlecających transport na dodatkowe koszty i nieprzyjemności.


 

REKLAMA



Towary wyłączone z transportu

Lista towarów zabronionych i niebezpiecznych w transporcie kurierskim jest spójna z przepisami iATA dla transportu lotniczego oraz ADR dla transportu drogowego. Wysyłając materiały niebezpieczne, należy określić, w jaki sposób przesyłka powinna być przewożona oraz odpowiednio ją przygotować. Dzięki temu można dostarczyć przesyłkę do odbiorcy w stanie nienaruszonym.
 
Dodatkowo, istnieje cała lista produktów, których bezwzględnie nie wolno wysyłać kurierem. Przede wszystkim są to odpady po rzeczach niebezpiecznych oraz broń, wszelkiego rodzaju amunicja i materiały wybuchowe. Warto zwrócić uwagę, że zabroniona jest również wysyłka broni zabawkowej, pneumatycznej oraz wiatrówek. Poza tym, kurierem nie wolno wysyłać żywych zwierząt ani ludzkich szczątków bądź prochów.
 
Z przewozu wyłączone są także części samochodowe i części karoserii. Poza tym, kurierzy nie przewożą cennych towarów zakazanych takich jak drogocenne metale, gotówka i karty płatnicze oraz antyki bądź biżuteria. Z tego samego powodu nie transportuje się towarów nielegalnych – narkotyków i innych środków psychoaktywnych. Zwłaszcza planując międzynarodową przesyłkę kurierską, warto w tej kwestii skontaktować się bezpośrednio z przewoźnikiem. Zlecający wysyłkę uniknie nieprzyjemności związanych z naruszeniem przepisów prawa pocztowego.
 
Przykładowe towary zabronione w obrocie międzynarodowym

Jak wskazuje ekspert z firmy kurierskiej Eupaco zajmującej się wysyłką paczek na terenie Unii Europejskiej: - Przed zleceniem transportu kurierskiego, warto sprawdzić, czy wysyłany produkt nie znajduje się na liście zakazanej. Można w tym celu przejrzeć stosowne regulaminy i obowiązujące przepisy. W razie wątpliwości należy zwrócić się z zapytaniem bezpośrednio do kuriera.
 
Planując wysyłkę międzynarodową warto dodatkowo zwrócić uwagę na listę towarów zabronionych w obrocie międzynarodowym. Należą do nich między innymi banderole, futra, perfumy na bazie alkoholu, a także wszelkiego rodzaju towary łatwopalne takie jak oleje silnikowe, płyny do dezynfekcji, lakiery i zmywacze do paznokci.




Publikacja promocyjna.

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA