BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Łańcuchy napędowe i transportowe w przemyśle

12.09.2021 / czytano: 1447 razy


    Łańcuchy napędowe stosowane są w wielu dziedzinach gospodarki. Definicyjnie należy powiedzieć, iż jest to cięgno stworzone z szeregu podobnych ogniw.

Wysokiej jakości, optymalnie dobrane do danej aplikacji łańcuchy napędowe cechuje duża żywotność, wytrzymałość i skuteczność pracy.
  

REKLAMARodzaje łańcuchów napędowych

Główny podział łańcuchów napędowych to łańcuchy pierścieniowe, łańcuchy drabinkowe oraz płytkowe.
 

Łańcuchy napędowe pierścieniowe

Łańcuchy napędowe pierścieniowe zwane też ogniwowymi to najprostsza z możliwych konstrukcja, w której ogniwa są po prostu bezpośrednio połączone. Nie można w ich przypadku mówić o precyzji, dlatego też znalazły one zastosowanie głównie w podnoszenia i przenoszenia ładunków. Mają one bowiem bardzo dużą wytrzymałość na rozciąganie.
 
Łańcuchy napędowe drabinkowe

Łańcuchy te mogą dodatkowo dzielić się na takie rodzaje jak rolkowe, sworzniowe, tulejkowe oraz zębate. Stosowane są głównie w układach napędowych maszyn a także jako cięgna dźwigniowe. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość łączenia pojedynczego, podwójnego lub wielokrotnego – w przypadku tej drugiej i trzeciej opcji, powstaje łańcuch o kilku rzędach.
 
Łańcuchy napędowe płytkowe

Cechą charakterystyczną łańcuchów płytkowych jest to, że na całej długości sworznia umieszczone są płytki. Z tego też względu, oprócz boków, sworzeń jeste niewidoczny. Istotne jest też to, że poprzez ciasne osadzenie płytek na sworzniu, konstrukcja łańcucha staje się sztywna.
 
Łańcuchy transportowe

W przypadku pracy z ładunkami o dużej wadze, często zastosowanie mają łańcuchy transportowe. Często nazywane one są także łańcuchami mocującymi lub odciągami łańcuchowymi. Znajdują one zastosowanie w transporcie i zabezpieczeniu drewna, elementów konstrukcji czy maszyn rolniczych. Charakteryzują się one bardzo dużą trwałością a łańcuchy znalazły zastosowanie zarówno w transporcie lądowym jak i morskim.
Łańcuchy transportowe dostępne są w wersji jedno-częściowej i dwu-częściowej. W niektórych przypadkach, producenci wyposażyli je w haki skracające, których celem jest regulacja długości odciągu.
 
Elementy konstrukcyjne budowy łańcuchów stanowią napinacz grzechotkowy, którego celem jest napinanie łańcucha, sam łańcuch zakończony hakami i haki skracające służące do regulacji długości.
 
Modułowość konstrukcji łańcucha transportowego sprawia, iż możliwe jest stworzenie rozwiązań typu odciągi jednoczęściowe, dwuczęściowe, z jedną lub dwoma hakami skracającymi.
 
Łańcuchy te znalazły zastosowanie przy zabezpieczeniu pojazdów kołowych i gąsiennicowych takich jak maszyny rolnicze, budowlane czy nawet wojskowe. Służą także do mocowania ciężkich ładunków podczas transportu samochodami ciężarowymi.

Materiał zewnętrzny.

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA