BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Leasing samochodu czy wynajem długoterminowy?

06.06.2021 / czytano: 1060 razy


    Obok najmu długoterminowego i kredytu, leasing samochodu to jedna z najpopularniejszych form finansowania zakupu pojazdu firmowego.

O płynących z niego korzyściach świadczy liczba przedsiębiorców, którzy się na niego decydują.

REKLAMARata leasingu stanowi koszt uzyskania przychodu, a więc realnie obniża podstawę opodatkowania. Co więcej, dla czynnych podatników podatku od towarów i usług oznacza możliwość częściowego lub pełnego odliczenia VAT z faktur za poszczególne raty.


Leasing finansowy i operacyjny
 
Przedsiębiorcy zwykle mogą wybrać pomiędzy leasingiem operacyjnym i finansowym. Ten drugi nie jest jednak zbyt popularny i wykorzystuje się go przy zakupie używanych samochodów za niewielkie kwoty. Specyfiką leasingu operacyjnego jest wyraźny podział, według którego to leasingodawca jest właścicielem pojazdu, natomiast leasingobiorca to jego użytkownik.

W zamian za możliwość korzystania z samochodu, leasingobiorca zobowiązany jest płacić leasingodawcy comiesięczne raty. Dopiero po wykupie, samochód osobowy staje się własnością leasingobiorcy i może on skorzystać z prawa do amortyzacji. Operacyjny leasing samochodu jest więc korzystną opcją, ponieważ pozwala na częste zmiany pojazdów, bez konieczności ich kupowania.

 
 
Zanim podpiszesz umowę, oblicz ratę leasingu
 
Za użytkowanie samochodu w ramach leasingu trzeba płacić miesięczne raty. Ich wartość zależy od wysokości wpłaty własnej i wykupu, a także wartości auta i okresu, na jaki została podpisana umowa. Zanim przedsiębiorca zdecyduje się na leasing samochodu osobowego, powinien więc obliczyć wysokość raty, wykorzystując kalkulator leasingowy. W ten sposób może sprawdzić, czy jest w stanie spłacać wszystkie raty w terminie - sankcją za brak regularnych wpłat jest konieczność zwrócenia auta do leasingodawcy, a tym samym strata pieniędzy i narzędzia pracy.
 
 
A może wynajem długoterminowy?
 
Inną opcją na pozyskanie auta do celów biznesowych jest wynajem długoterminowy samochodu. Ta możliwość pozwala na jeszcze większą elastyczność, ponieważ przedsiębiorca może zmieniać samochody co kilkanaście miesięcy, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z zakupem lub sprzedażą.

Wynajem długoterminowy dotyczy zarówno aut osobowych, jak i dostawczych, a poniesione wydatki, podobnie jak rata leasingu, stanowią koszt uzyskania przychodu. To opcja dla tych, którym nie zależy na pozyskaniu użytkowanego samochodu na własność.

Szczegóły: https://mylease.pl

Materiał zewnętrzny

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA