BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Miasta spokojnego życia na Warmii i Mazurach

09.02.2020 / czytano: 1847 razy

 
Jak zachować potencjał niewielkich miast, ich turystyczną atrakcyjność i jednocześnie różnorodność? W globalizacyjnym się świecie nie jest to wcale takie łatwe.

Jednak w 1998 roku ktoś wpadł na pomysł, by krzewić oficjalnie ideę miast spokojnego (i powolnego) życia z zachowaniem ich atrakcyjności turystycznej.

REKLAMA



Inicjatywa powstała we Włoszech, konkretnie w Toskanii, i wywodzi się z ruchu Slow Food. W ten sposób w roku 1999 zawiązano organizację non profit pod nazwą Cittàslow (powolne miasto). Członkami stowarzyszenia nie mogą zostawać miejscowości, których populacja przekracza 50 tys. Co ciekawe z zaproszenia szybko skorzystała niemała grupa miasteczek (około 240) również spoza Italii z około 30 państw. Stowarzyszenie ma sympatyczne logo przedstawiające ślimaka z domkami na skorupie.
 

Założenia Cittàslow
 
Zwolnienie tempa życia nie musi oznaczać wolniejszego rozwoju ekonomiczniej i społecznego. Przeciwnie miasta-członkowie Cittàslow nabrały wiatru w żagle, do czego przyczyniło się obranie konkretnych kierunków rozwojowych - między innymi na rzecz różnorodności, ochrony środowiska naturalnego i propagowania produktów lokalnych. Do tego dochodzi również dbałość o dziedzictwo i tworzenie funkcjonalnej (przyjaznej) infrastruktury miejskiej. W miastach  Cittàslow kładzie się duży nacisk na dobrą współpracę z NGO.
 

Zainteresowanie w Polsce
 
Co ciekawe w naszym kraju najszybciej i najbardziej aktywnie ideę Cittàslow podchwyciły miasteczka województwa warmińsko-mazurskiego. Jest ich w tym regionie dokładnie 20, w tym: Jeziorany, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Biskupiec, Gołdap, Ryn, Bartoszyce i Barczewo. Poza tym regionem miedzy innymi - Sianów, Prudnik, Rzgów, Sierpc i Nowy Dwór Gdański. Członkowie otrzymują specjalne certyfikaty.
 
W Polsce zainteresowanie członkostwem w Cittàslow rośnie.
 

Korzyści
 
Dla części miast- członków Cittàslow korzyści z członkostwa okazały się niespodziewane. Na przykład w 2015 roku miasta Cittàslow z Warmii i Mazur dostały do swojej dyspozycji 51,1 mln euro, głównie na inwestycje. Przyczyniło się to do przywrócenia użytkowych funkcji części i obszarów zdegradowanych. Dotyczy to również kultury i infrastruktury z tym związanej.
 
Część  z beneficjentów, dzięki tym środkom, dokonała w ostatnich latach kompleksowej rewitalizacji miast. Radykalnie zmienił się wygląd centrów kilku z nich.
 
Inną ważną korzyścią jest promocja. Organizowane są festiwale i prezentacje miasteczek zrzeszonych w  Cittàslow. Okazuje się również, że zaczęły one bardziej przyciągać inwestorów, również tych, którzy są zainteresowani turystyką aktywną lub inwestowaniem w ziemię.

Więcej: www.uiz.pl



 

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA