BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Najśmielsze wizje architektów

31.07.2014 / czytano: 254 razy

Żeby odwzorować bryłę OVO Wrocław, potrzeba niekonwencjonalnego budulca. Dlatego elewacja powstanie z materiału Corian®. Jest bardzo trwały, ekologiczny i po prostu ładny. Pozwala na wykonanie precyzyjnych łączeń, które nie pozostawiają po sobie śladów. Tym sposobem elewacja staje się jednorodna, a wizjonerski projekt zadziwia swoim widokiem.

REKLAMA



Bryła OVO Wrocław przypomina kroplę wody i jest reprezentantem architektonicznego nurtu zwanego blobitekturą. Nie można jej z niczym pomylić - w Polsce nie ma drugiego takiego budynku. Ta zaokrąglona forma będzie miejscem dla pięciogwiazdkowego hotelu Hilton, biur, apartamentów i wyjątkowo luksusowych penthouse’ów.

Przyjedzie z Turcji

Aby wizjonerska forma budynku, zrodzona w głowach architektów, mogła zostać zrealizowana we Wrocławiu, należało sięgnąć po świeże rozwiązania – Corian®. W Polsce Instytut Techniki Budowlanej dopuścił jego stosowanie na początku 2012 roku. W tym samym roku materiał ozdobił lotnisko Kosakowo w Gdyni i Dom Mody Klif w Warszawie. Jednak Corian® czekał na czas, kiedy jego potencjał zostanie w pełni wykorzystany. Nastąpi to w stolicy Dolnego Śląska, gdzie utworzy futurystyczny kształt OVO Wrocław.



- Materiał będzie poddawany termoformowaniu w dwóch płaszczyznach, dzięki temu będzie można uformować bryłę OVO Wrocław i wszystkie jej zaokrąglenia – mówi Łukasz Gągało, Country Manager, DuPont Building Innovations (DuPont™ Corian®). – Na świecie jest niewiele takich inwestycji,  a w Polsce to będzie pierwsza. To dla nas bardzo ważny i spektakularny projekt.


Corian® produkowany jest w 4 fabrykach: w Japonii, Korei Południowej, Turcji i Stanach Zjednoczonych. Do Polski przyjedzie z Turcji i tutaj będzie obrabiany. Corian® robi się plastyczny w temperaturze 160 st. C – wtedy można go dowolnie formować, tworząc elementy o różnym kształcie. Te z kolei, łączone ze sobą, utworzą zaokrągloną elewację OVO Wrocław. Co więcej, śladów łączenia nie będzie wcale widać.

- Naszym zadaniem było zaprojektować budynek, który połączy ze sobą wiele skomplikowanych funkcji. Wygląd OVO Wrocław jest wynikiem tego projektowania – mówi Asaf Gottesman, architekt koncepcyjny OVO Wrocław z pracowni Gottesman-Szmelcman Architecture. – Aby zapewnić ciągłość formy, należało zastosować materiał dający się formować, a jednocześnie trwały i odpowiadający idei budynku.

Schodzi nawet graffiti

Wybór nie był trudny, Corian® był jedynym rozwiązaniem. Opracowała go firma DuPont, która ma na swoim koncie także inne przełomowe wynalazki, jak nylon, teflon i kevlar. Corian® składa się w ok. 1/3 z żywicy akrylowej i w ok. 2/3 z minerałów naturalnych oraz barwników.

Jest odporny na uszkodzenia, łatwy w czyszczeniu i naprawie. Żadna substancja nie jest w stanie wniknąć w jego strukturę. Za pomocą detergentów i łagodnych środków ściernych można się pozbyć nawet graffiti.

Jest nieporowaty i jednorodny – na powierzchni zestawionych ze sobą elementów nie widać śladów łączenia. W dotyku trudno go porównać do innych materiałów budowlanych.Wielobarwny – kolory (dostępnych 84) i wzory utrzymują się na całej grubości materiału. Elewacja OVO Wrocław będzie łatwa w utrzymaniu i eksploatacji. Pojawiające się zabrudzenia będą miały charakter wyłącznie powierzchniowy i zostaną usunięte za pomocą ogólnodostępnych środków.

Corian® wynaleziony został w 1967 roku. Najpierw znalazł zastosowanie w kuchniach i łazienkach, produkowano z niego blaty, umywalki, wanny. Można z niego tworzyć meble, oświetlenie czy nawet panele dotykowe. W budownictwie odnalazł się później. Pierwsza budowla z elewacją w całości wykonaną z solid surface Corian® powstała w 2007 roku. To Hotel Seeko’o w Bordeaux we Francji o kształcie nawiązującym do płynącego lodowca. Chłodna elegancja Corian® dobrze wpasowała się w zabytkowe otoczenie. Obecnie na świecie jest ponad 70 budynków, które powstały z zastosowaniem tego materiału. Niektóre z nich mają już ponad 10 lat.

OVO Wrocław powstaje według projektu pracowni Gottesman-Szmelcman Architecture. Łącząc w jednej bryle kilka funkcji - apartamenty, biura, lokale usługowe i hotel - architekci zaprojektowali niezwykły kształt OVO Wrocław. Dzięki temu OVO różni się od budynków, jakie można spotkać w Polsce. Pod wieloma względami OVO Wrocław jest pionowym miastem w formie pojedynczego obiektu.

W futurystyczny projekt zainwestowała Wings Properties Sp. z o.o., wchodząca w skład grupy Star Group Poland. Spółka zrealizowała m.in. hotel The Granary we Wrocławiu i kompleks apartamentów Angel City w Krakowie.

Adriana Kondratowicz
PR EXPERT

pp12

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA