BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Odzież medyczna – o czym musisz pamiętać

04.03.2020 / czytano: 1257 razy


W dobie coraz bardziej popularnego stylu casual łatwo zapomnieć, że istnieją takie zawody, w których konieczność noszenia specjalistycznej odzieży służbowej to codzienność. Branża medyczna jest jedną
z nich.

I choć dzisiaj pielęgniarskie czepki czy lekarskie fartuchy nie są obowiązkowe w każdych okolicznościach, dobrze wiedzieć, czym charakteryzuje się dobrze wykonana odzież medyczna.

W poniższym artykule przedstawimy kilka uniwersalnych wskazówek, którymi warto kierować się przy jej zakupie.


REKLAMAPrzede wszystkim należy na wstępie zdać sobie sprawę z różnicy między odzieżą medyczną roboczą a ochronną. Ta pierwsza to wszelkie ubrania, które nosi się poza blokiem operacyjnym. Odzież ochronna natomiast, jak sama jej nazwa wskazuje, ma na celu w pierwszej kolejności chronić przed wszelkimi zagrożeniami biologicznymi. Będą to więc wszelkie fartuchy chirurgiczne czy okrycia stosowane w trakcie trwania zabiegów, czy operacji. Odzież medyczna ochronna bezwzględnie musi spełniać warunki unijnej Dyrektywy o Wyrobach Medycznych o numerze 93/43/EEC. Zwykłe ubrania medyczne, te noszone na co dzień, nie mają obowiązku spełniania przytoczonych wcześniej wymagań.
 
Tkaniny – co warto wiedzieć

Jednym z podstawowych czynników wpływających na wygodę noszonych ubrań medycznych jest materiał, z którego zostały one wykonane. Z uwagi na intensywne użytkowanie i konieczność prania w wysokich temperaturach, odzież medyczna często będzie wykonana z mieszanek materiałów naturalnych i syntetycznych.

Standardem jest obecnie możliwość wyboru spośród kilku mieszanek, przykładowo bluzy medyczne dostępne są w trzech wariantach: poliestrem z bawełną, tencelem lub streczem. Dzięki domieszce sztucznych włókien, ubranie nie będzie podatne na zagniecenia, a strecz czy elastan zapewnią swobodę ruchów.

Taka mieszanka bez problemu zniesie również wielokrotne pranie w wysokiej temperaturze. Warto zwrócić uwagę na zalecaną przez producenta temperaturę prania – powinna ona wynosić minimum 60 stopni, by zapewnić odpowiednią dezynfekcję noszonych ubrań.
   

Ponadto, należy także sprawdzić jakość wykonania szwów. W tanich i słabej jakości produktach ściegi będą krzywe i rzadkie, by oszczędzić na nici. Dobrze uszyta odzież, nie tylko medyczna, charakteryzuje się równo wykończonym brzegiem, gęstym ściegiem i na pewno nie będzie posiadać żadnych luźno zwisających nitek.


Zwróć uwagę na szczegóły

Skupianie się na materiale jest ważne, ale równie ważna jest jakość pozostałych akcesoriów, takich jak guziki czy zamki błyskawiczne. Wszystkie powinny być dopasowane kolorystycznie do całości stroju. W przypadku guzików warto zwrócić uwagę na to, jak są wykonane. Zwykły, cienki plastyk szybko się złamie czy odkształci. Warto zwrócić uwagę by guziki były raczej grube i twarde, by bez kłopotu znieść pranie w wysokiej temperaturze czy chemiczne. W przypadku zamka jest bardzo podobnie – poza kolorem dobrze jest sprawdzić, czy jego wszycie jest wykonane estetycznie, a ząbki nie są metalowe.
 
Dobrze dobrane ubranie medyczne to nie tylko kwestia komfortu, czy prezencji, ale także higieny i bezpieczeństwa. Przemyślany zakup z pewnością odwdzięczy się w trakcie codziennego użytkowania.

Więcej: Webino.pl


 

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA