BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Odżywki i suplementy diety dla sportowców - jak działają?

20.02.2020 / czytano: 1536 razy


Osoby aktywne fizycznie, zarówno sportowcy zawodowi jak i amatorzy, dążą do osiągnięcia idealnej, umięśnionej sylwetki.

To efekt nie tylko ciężkiej pracy i właściwej diety, ale również wspomagania się specjalistycznymi środkami, takimi jak odżywki i suplementy diety dla sportowców.

REKLAMAOdżywki można podzielić na dwie grupy - środki na masę i spalacze tłuszczu. Choć mają dawać podobny efekt, są czymś innym niż sterydy.
 
Odżywki anaboliczne i antykataboliczne
 
Podstawą budowania masy mięśniowej jest dostarczanie do organizmu składników energetycznych i budulcowych. Ich odpowiednia podaż zapewnia utrzymanie i pobudzenie procesów anabolicznych, czyli syntezy złożonych związków chemicznych, która w efekcie prowadzi do zwiększenia się suchej masy mięśniowej.

Katabolizm to proces odwrotny do anabolizmu - na skutek zbyt małej 
   
podaży związków budulcowych, tkanka mięśniowa ulega rozpadowi. Celem sportowców jest więc wspomaganie procesów anabolicznych oraz hamowanie mechanizmów katabolicznych. Odżywki zawierają więc w swoim składzie związki, które stymulują tkankę mięśniową do wzrostu, oraz te, które blokują procesy kataboliczne.
 
 
Jakie substancje zawierają odżywki i suplementy dla sportowców?
 
Odżywki i suplementy dla sportowców o działaniu anabolicznym opierają swoją skuteczność o dwa rodzaje składników - białka i aminokwasy. Białko to podstawowy budulec masy mięśniowej, który powstaje z aminokwasów, a więc ich odpowiednia podaż ma kluczowe znaczenie dla rozwoju muskulatury.
 
Preparaty białkowe to podstawowe odżywki, które w swojej ofercie posiada każdy producent produktów dla sportowców. Dostępne są głównie w dwóch postaciach - białka serwatkowego i kazeiny. Białko serwatkowe szybko się wchłania i zawiera duża dawkę leucyny, która pobudza procesy anaboliczne. Można je przyjmować w trzech formach:
   
    • koncentratu (około 80% białka w składzie),

    • izolatu (85-90% białka),

    • hydrolizatu - największa ilość białka w składzie.

Kazeina to forma białka, której proces trawienia trwa bardzo długo, dlatego często przyjmowana jest na noc. Zarówno kazeina micelarna jak i hydrolizat kazeiny zawierają dużą ilość wapnia, który wpływa na gęstość kości i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.
 
Suplementy dla sportowców zawierają również aminokwasy, zarówno egzogenne, jak i endogenne. Pierwsze z nich należą do grupy związków, które muszą być dostarczane wraz z pożywieniem, ponieważ nie podlegają syntezie w organizmie. Drugie są syntezowane przez organizm, jednak ich zwiększona podaż zapewnia przyspieszenie procesów anabolicznych.

Więcej: www.ApolloLighting.pl , www.bxn.plwww.AbakWadowice.pl 

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA