BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Olimpijskie ambicje Polaków i Słowaków znów na topie

24.10.2012 / czytano: 2606 razy

Włączmy się w inicjatywę Olimpiady Zimowej w 2022 roku”- mówił radny i wieloletni burmistrz miasta Jacenty Rajski – Włodarze Nowego Targu zamiast dbać o nasz interes zajmują się wszystkim innym, a nie tym, czym powinni? Kraków, Zakopane i Słowacy słyszę chcą wspólnie organizować zimowe igrzyska, a pytam gdzie jest Nowy Targ

REKLAMA




 

 


W piątek i w sobotę w Krakowie przedstawiciele PKOL i słowackiego komitetu olimpijskiego i Krakowa rozmawiali o ponad granicznym projekcie organizacji Igrzysk Zimowych w 2022 roku. Projekt uzyskał wstępny akcept polskiego rządu i poparcie najważniejszej polskiej sportowej organizacji PKOL. Organizacja Igrzysk Zimowych Kraków 2022 kosztować będzie według wstępnych szacunków od 4 do 5 mld zł. Jedną trzecią ogólnej sumy kosztów pokrywa zgodnie z przyjętymi zasadami MKOL.

Frantisek Chmelar , prezes słowackiego komitetu olimpijskiego uważa, ze współpraca z Polską na rzecz organizacji Igrzysk Zimowych- to jedyna szansa dla Słowaków- organizacji, chociaż niektórych konkurencji w ramach projektu.
Cytowany przez PAP  Chmelar powiedział- Kraków to znana marka. Jest kartą przetargową o międzynarodowej renomie. Prezes Słowackiego Komitetu Olimpijskiego uważa tez, że Olimpijskie dążenie Polski i Słowacji połączyć powinna nowa trasa kolejowa Szczyrbskie Pleso Kraków. Część tej trasy, według niego, prowadzona byłaby tunelami.

 W Krakowie strona Polska i Słowacka podpisały listy intencyjne w tej sprawie. Wiążące decyzje zapaść mają dopiero wtedy, kiedy zostanie powołany oficjalny komitet. Agencje podały, że zainteresowanie ideą olimpiady zimowej w 2022 roku wyraziło kilka polskich miast, a Kraków Zakopane i Myślenice wymieniane są w gronie potencjalnych miast gospodarzy poszczególnych konkurencji.

Według wstępnych ustaleń miastem gospodarzem olimpiady byłby Kraków. Poprzednie doświadczenia pokazują, ze obecność południowego sąsiada jest wymogiem chwili. Na terenie Słowacji rozgrywana byłaby część konkurencji sportowych.

Oficjalne zgłoszenie kandydatury Krakowa powinno nastąpić za rok. Warunkiem jednak jest powołanie komitetu organizacyjnego i przedłożenie strategicznego podziału obowiązków. Wtedy dopiero rząd polski zajmie oficjalne stanowisko i wyda zgodę Małopolsce. Wówczas komitet organizacyjny zostanie pełnoprawnie przekształcony w Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Ostateczny wybór miasta organizatora nastąpi w sierpniu 2015 roku na sesji MKOL w Kuala Lumpur. Kraków o prawo organizacji Igrzysk Zimowych w roku 2022 konkurowałby między innymi z Sankt Moritz , Barceloną oraz Oslo. Poza już zdecydowanymi rywalami zainteresowanie bojami o Olimpiadę wykazuje tez Nicea i Lwów.

Jaki byłby podział ról?
 

Na przygotowanie do Olimpiady Kraków w tej chwili miałby prawie dziesięć lat. Część infrastruktury spełniającej wymogi olimpijskie gotowa jest już dzisiaj.
Pomysłodawcy ponad granicznej Olimpiady Zimowej Kraków 2022 Polska - Słowacja uważają, ze naturalny podział ról w tym przedsięwzięciu między Polakami i Słowakami byłby następujący.

Na Słowacji rozegrano by większość konkurencji w narciarstwie alpejskim. W Polsce warunki dla nich byłyby tylko w Tatrzańskim Parku Narodowym. Po doświadczeniach i wojnie, jaką wytoczyły przy poprzednim podejściu gremia ekologiczne dziś temat utworzenia w Zakopanem tras alpejskich z prawdziwego zdarzenia omijany jest szerokim łukiem. Oficjalnie podaje się jednak wiadomość, ze nie ma pewności, ze polskich Tatrach udałoby się wytyczyć trasy zgodne z olimpijskimi normami.

Zakopane według krakowskiego projektu otrzymałoby zadanie organizacji biegów narciarskich i skoków oraz zawodów w biathlonie.
Trasy biegowe i nowy układ komunikacyjny Kraków – Zakopane – to ogromne wyzwanie dla planowanego przedsięwzięcia, a wprowadzenie preferencji takich jak przy organizacji Euro 2012 wydaje się być wymogiem chwili.

 Przy budowie ewentualnego toru bobslejowego pod uwagę bierze się Myślenice.

 Kraków na swoje barki chce wziąć: hokej, łyżwiarstwo figurowe, curling, zawody panczenistów-, przy czym część konkurencji sportowych rozgrywana byłaby w hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach)

Słowacy zakładają, że dyscypliny alpejskie rozegrane zostaną w Jasnej pod Chłopokiem ( własność słowackiej spółki Tatra Moutains Resort).

Oficjalny sojusz w sprawie organizacji igrzysk zimowych strona polska i słowacka potwierdziła listami intencyjnymi. Szczegółowych ustaleń na razie nie ma, role nie zostały ostatecznie rozdane, a większość planowanych podziałów należy traktować, jako pierwsze przymiarki.

Prezydent Krakowa i wielki orędownik Igrzysk Zimowych w Krakowie Jacek Majchrowski jest przekonany, że Polska i Słowacja ma realne szanse na organizację Olimpiady. Swoją kalkulację opiera na stosowanych przez MKOL zasadach.
- MKOL stosuje zasadę zmiany kontynentów, a w 2022 roku kolejność organizacji olimpiady przypada na Europę - spekuluje, cytowany przez PAP prof. Jacek Majchrowski- Z kolei Oslo i Sankt Moritz już ja organizowały. To jest możliwe- przekonuje.

Jeśli idea Olimpiady Zimowej w 2022 roku uzyska oficjalne poparcie rządu, będzie miała zapewnienie w sprawach finansowych dla części inwestycji sportowych i komunikacyjnych. Według szacunkowych danych na dziś organizacja samych igrzysk kosztować będzie od 4 do 5 mld zł. Jedną trzecią tych kosztów, zgodnie ze zwyczajowymi zasadami pokrywa MKOL.Opis: http://gazeta.hit.gemius.pl/redot.gif?id=ByCa0SeNo4k.f_PE5HaKicbirfbkbQNSNIp.7Ho1zB..W7/stparam=uafpoqdrfa

Nowy Targ, który kilka lat temu wraz z wieloma podhalańskimi gminami był filarem idei zimowych igrzysk i prężnie działał w ramach Międzygminnego Związku Olimpiada Zimowa Zakopane- Kraków 2006, w tym gronie nie istnieje. Lokalne władze póki, co nie zabrały w tej sprawie głosu.

Nowotarscy sportowi działacze są oburzeni samym faktem, że Nowy Targ nie jest wymieniany w ścisłym gronie miast organizatorów. Zapomniano już, ze i w poprzednim podejściu Nowy Targ istniał tylko w świadomości Podhala.
W Krakowie podczas prezentacji miast organizatorów na Wawelu obsługa przez radiotelefony pytała, kim jest Czesław Borowicz, bo to nazwisko nie figuruje na oficjalnej liście zaproszonych gości, a człowiek pokazuje im zaproszenie. Przypomnijmy, ze w tym czasie burmistrz Nowego Targu Czesław Borowicz był nie tylko czołowym orędownikiem Idei Olimpiady pod Tatrami, ale wchodził w trzon ścisłego Zarządu Związku i Komitetu Olimpijskiego.

Pierwsze wzmianki o planach organizacji Igrzysk Zimowych w Polsce pochodzą z roku 1993. Podczas Uniwersjady Zimowej 5-14II 93 ówczesny burmistrz Zakopanego Maciej Krokowski(desygnowany przez Solidarność) oficjalnie powiedział, ze Zakopane powinno ubiegać się o organizacje Olimpiady Zimowej. 19.VI 1994 roku zaczyna się pod Tatrami kampania na rzecz przyznania Zakopanemu prawa do organizacji Igrzysk Zimowych 2006. 18.III 1995 roku burmistrzem Zakopanego zostaje Adam Bachleda – Curuś. W kwietniu 1995 roku jest oficjalnie zarejestrowany Międzygminny Związek Zimowa Olimpiada 2006 z siedzibą w Krakowie. W skład jego wchodzą Zakopane, Kościelisko i Poronin.
W styczniu 1996 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski opowiada się za organizacja Olimpiady w Zakopanem.
W styczniu 1998 roku MKOL wpisuje Zakopane na oficjalna listę do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2006.
 W sierpniu 1998 roku rząd polski udzielił Zakopanemu gwarancji olimpijskich deklarując możliwość zbilansowania ewentualnej olimpiady Zakopane 2006
. W Lozannie zostają złożony oficjalny wniosek, projekt i raport na temat stanu przygotowań olimpijskich.
 W X 1998 roku MKOL ocenia realny stan przygotowania Zakopanego do Olimpiady.
 16-20 VI 1999 rok w Seulu MKOL przyznaje Turynowi prawo do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w roku 2006.

 Według wielu ekspertów błędem władz Zakopanego była marginalizacji Krakowa w całym przedsięwzięciu, do czego dążył Adam Bachleda Curuś, wieloletni szef MZOZ Zakopane 2006. Pierwotnie, bowiem zakładano, że nazwa całego przedsięwzięcia brzmieć będzie Kraków- Zakopane 2006.
 Zbagatelizowano też udział wszystkich podhalańskich gmin finansowo mocno wspierających Olimpiadę pod Tatrami.
W skład MZOZ Zakopane 2006 weszły również  między innymi  gminy i miasta skupione wokół Podhalańskiego Związku Gmin w  tym także miasto Nowy Targ.  O tych jednak w oficjalnym kalendarium nie ma ani słowa, a to fundusze tych samorządów w dużej mierze wspierały działania MZOZ 2006.
W dobie pertraktacji z Radą Miasta na temat wejścia Nowego Targu w skład MZOZ i zaangażowania sił i środków w modernizację tutejszego lotniska sportowego wyprowadzony z równowagi postawą nowotarskich radnych, zakopiańczyk  Adam Bachleda – Curuś powiedział w czasie sesji Rady Miasta:
- Jeśli Radni nie chcą żadnych zmian i inicjatyw to muszą się liczyć z tym, że Nowy Targ zostanie zdegradowany z roli ośrodka Podhala do roli miasta znajdującego się przy drodze do Zakopanego.

Dziś ideę Olimpijską po raz drugi podejmuje Kraków i obecny inicjator Zimowych Igrzysk w 2022 prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, ocenia szanse Krakowa i Słowacji na organizację Igrzysk, jako realne. 
Póki, co wiele osób do wiadomości  podchodzi z dużą rezerwą, a to, dlatego, że już kilkakrotnie Kraków uważał, że priorytetem winna być organizacja Zimowej Olimpiady w Małopolsce i ostatecznie wycofywał się z deklaracji.

Teraz jednak, po zmarginalizowaniu Krakowa podczas Euro 2012 włodarze grodu Kraka potrzebują spektakularnej inicjatywy. Taką może być równie duże przedsięwzięcie, jakim jest Zimowa Olimpiada. Jeśli Krakowowi udało się uzyskać wstępną akceptacje rządu wszystkie inne kroki wydają się być sprawą chwili.  Kraków jest w o tyle lepszej sytuacji, ze posiada realne obiekty.
Kandydaturę Zakopanego oparto na wirtualnej prezentacji, pięknej, nowoczesnej, zrobionej z dużym rozmachem lecz zakładającej powstanie obiektów Olimpijskich w dużej mierze w chwili przyznania przez MKOL prawa do organizacji Igrzysk Zimowych .

 
 Urszula Starzyk
żródło: PAP

Reklama__________________________________________________________________

 
 

 

pp12

pp12

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA