BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Pogrzeb – czy warto na niego odkładać pieniądze?

17.07.2023 / czytano: 1825 razy


    Odkładanie pieniędzy na własny pogrzeb?
Ta kwestia wydaje się być dość wątpliwa, dotyka wręcz tematu uznawanego za tabu. Nikt przecież nie chce planować własnego pogrzebu, a co dopiero myśleć o tym, żeby z comiesięcznego budżetu odkładać kwotę na to, by najbliższa rodzina miała z czego opłacić pochówek.

Takie podejście nie jest bliskie nawet tym osobom, które są u schyłku życia, ale wciąż cieszą się dobrym zdrowiem, a ich kondycja pozwala na korzystanie z rozmaitych atrakcji. 

REKLAMANiestety – koszty pogrzebu są coraz wyższe, a zasiłek z ZUS nie pozwala na ich pokrycie w całości. Oszczędzanie ma zatem rację bytu. 

 
Koszty związane z pogrzebem

Organizując pogrzeb najczęściej mamy na myśli nie tylko sam pochówek, ale i wszystkie koszty dodatkowe, takie jak te związane z organizacją stypy, dojazdem na cmentarz, nierzadko w innym mieście, kupnem zniczy, kwiatów, późniejszą opieką nad grobem. Wiele rzeczy możemy załatwić samodzielnie, zadbać o formalności, nawet kosztem poświęcenia na to znacznej ilości czasu. 
 
Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tym trudnym czasie, gdy mierzymy się ze śmiercią bliskiej osoby, wolimy postawić na profesjonalną pomoc wybranego domu pogrzebowego. Zapłacić i móc zająć się tylko tymi sprawami, co do których decyzji nikt inny prócz najbliższych nam nie pomoże. 
 
Cała ceremonia związana z pochówkiem okazuje się być kosztowna, a zasiłek przysługujący z ZUS to od wielu lat kwota 4000 zł. Mimo wysokiej inflacji i rokrocznie rosnących kosztów w każdej dziedzinie życia, wysokość zasiłku pogrzebowego nie ulega zmianie. Na pogrzeb i wszystkie dodatkowe elementy trzeba zatem wydać przeważnie klika tysięcy więcej, a bywa i tak, że wydawane kwoty sięgają rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

 
Oszczędzanie z myślą o najbliższych

Oczywiście młode osoby nie myślą o śmierci, ale starsi czy schorowani ludzie zdają sobie sprawę z faktu, że nie młodnieją. Mamy również większą świadomość kruchości i ulotności życia, przy tym pragniemy zadbać o najbliższych, również w kwestiach finansowych. Trudno określić, kiedy warto zacząć odkładać na pogrzeb, jednak pewne jest, że oszczędzanie na ten cel ma rację bytu. 
 
Każdego miesiąca możemy wygospodarować chociażby symboliczne kwoty. W domowym budżecie nie będą one praktycznie zauważalne, a po paru latach uzbiera się kwota, która w połączeniu z zasiłkiem pogrzebowym pozwoli rodzinie zorganizować godny pochówek, i to bez konieczności zapożyczania się na ten cel.

 
Wybór między kremacją a pochówkiem tradycyjnym

Warto również zastanowić się nad wyborem między pochówkiem tradycyjnym a kremacją. Obie formy pogrzebu oferuje Dom Pogrzebowy Łomianki, a szczegóły można znaleźć na stronie https://dompogrzebowylomianki.pl/. Wybór trumny i tradycyjna ceremonia to zdecydowanie większe koszty niż kupno urny oraz kremacja. Zalet jest jednak więcej, choćby ta dotycząca formalności związanych z przeniesieniem do innego grobu.
 
Sami musimy określić, kiedy przychodzi czas na rozpoczęcie oszczędzania na pogrzeb. Pewne jest natomiast, że to krok w stronę zapewnienia bezpieczeństwa finansowego najbliższym, którzy w traumatycznej i trudnej sytuacji mogą mieć problem ze sfinansowaniem godnej ceremonii pogrzebowej z własnych zasobów. 

Materiał zewnętrzny.

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA