BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Polityczne targi o PKL

17.10.2012 / czytano: 1305 razy

Sprawa sprzedaży Polskich Kolei Linowych przez PKP za sprawą PIS znów podgrzewa atmosferę. Tym razem powodem jest nowy pomysł posłów z ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego żądających wykupu akcji PKL przez skarb państwa z pieniędzy Funduszu Kolejowego i przekazanie tych akcji samorządom małopolski. PKP do końca tego roku chce wyłonić nabywcę PKL, a w 2013 roku sfinalizować prywatyzację.100 % akcji PKL ma być sprzedane w ofercie publicznej.

REKLAMAProjekt ustawy, która złożył PIS przewiduje nieodpłatne przekazanie samorządom małopolski przeznaczonej do prywatyzacji spółki. Zgodnie z projektem PIS prezentowanym na wtorkowej konferencji prasowej przez posła PIS Andrzeja Adamczyka wszystkie akcje PKL wykupione zostałyby przez obecnego właściciela Grupy PKP, tj. przez Skarb Państwa, a w następnej kolejności nieodpłatnie przekazane na rzecz samorządu małopolskiego.

Adamczyk wskazał tez źródło operacji owej transakcji wiązanej. Pieniądze pochodziłyby z Funduszu Kolejowego. Wzorem dla takiego rozwiązania jest według posła PIS rządowy projekt, jaki ma zamiar niedługo będzie głosowany w sejmie. Projekt ów dotyczy przekazania udziałów spółki Szybka Kolej Miejska w Trójmieście samorządowi województwa pomorskiego.

Według oficjalnych oświadczeń PIS jest przeciwny prywatyzacji PKL. Nie chce, aby rentowana i znajdująca się w bardzo dobrej kondycji finansowej spółka znalazła się w rękach prywatnego inwestora. Uważa, że PKL w tym Kolej na Kasprowy Wierch powinno być kontrolowane przez instytucje publiczne.

Projekt PIS według Pulsu Biznesu poprzeć ma małopolska PO. Cytowany tutaj szef małopolskich struktur PO Ireneusz Raś miał oświadczyć, że stanowisko małopolskiej PO jest takie, żeby ” nie oddawać tej firmy na zewnątrz”. Raś uważa tez, że w proces prywatyzacji PKL mogłoby się włączyć województwo małopolskie poprzez swoją spółkę Małopolską Agencje Rozwoju Regionalnego (MARR). Innym pomysłem rozważanym jest według Rasia „wykup akcji PKL przez dużą firmę państwowa, która w tej inwestycji widziałaby interes dla siebie”.

Pomysły, z jakimi co chwile pojawiają się na forum publicznym za sprawa posłów mogą okazać się mocno spóźnione. Prywatyzacja PKL według prezesa Grupy PKP Jakuba Karnowskiego zgodnie z harmonogramem ma się zakończyć niebawem. Już teraz poszukiwany jest potencjalny nabywca akcji. Pod koniec tego roku, jak wynika z zamieszczonej przez PAP wypowiedzi potencjalni nabywcy mają być znani. Transakcja prywatyzacji PKL ma być sfinalizowana w 2013 roku.

Aktualnie chęć zakupu akcji zgłaszają Polskie Koleje Górskie- spółka utworzona przez gminy powiatu tatrzańskiego oraz słowackie konsorcjum turystyczne Tatra Moutain Resort.

Teraz w chwili, kiedy dynamika procesu prywatyzacyjnego PKL przybrała większe tempo pojawia się  nowy pomysł: wykupu akcji PKL przez Skarb Państwa i darmowe przekazanie PKL samorządom małopolski.

Targi o PKL powodują, że zaczynają puszczać nerwy, a Słowacy tracą cierpliwość. Z jednej strony naciska lobby polityczne z drugiej inwestycyjne.

Pojawiają się nawet opinie, że jeśli prywatyzacja PKL nie zakończy się w październiku tego roku, to konsorcjum TMR zainwestuje pieniądze w turystykę tyle tylko, że Czeską.
 Słowacki inwestor jest spółka notowana na giełdzie warszawskiej. Do współpracy przy projekcie Tatra Moutain Resort udało mu się pozyskać samorządy na terenach, których znajdują się kolejki PKL. Projekt przewiduje utworzenie takich połączeń komunikacyjnych i ośrodków turystycznych, które pozwoliły bezkolizyjnie narciarzom na korzystanie z wyciągów i pensjonatów oraz hoteli po obydwu stronach Tatr

Polskie Koleje Linowe istnieją od 1936 roku. Kolej Linowa na Kasprowy Wierch jest pierwsza tego typu koleją linową w Polsce i najstarszą kolejka PKL. To o nią teraz toczy się największy bój. Do PKL należą także koleje: na Górę Parkową w Krynicy, na Gubałówkę i Butorowy Wierch w Zakopanem, na Palenicę w Szczawnicy, górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim i Mosorny Groń w Zawoi.
 
Urszula Starzyk

 

_____________________________________________________________


 

 

pp12

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA