BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Prototyp samolotu zasilanego energią słoneczną znów w akcji

25.05.2012 / czytano: 2622 razy



Szwajcaria - Maroko i śródlądowanie w hiszpańskim Madrycie to trasa, jaka zaplanowano dla samolotu zasilanego energia słoneczną. 2,5 km odcinek pokonać musi w 48 godzin. Będzie to najdłuższy lot samolotu testowego Solar Impuls -określanego mianem perpetuum mobile. Eksperyment zakłada eliminacje tradycyjnych paliw i wykorzystanie energii słonecznej. 

http://portalpolski.pl/content/bannery/351rajskiogrod.jpg

REKLAMA





Piloci i jednocześnie autorzy pomysłu Bernard Piccard i Andre Borschberg będą maszyna sterować na zmianę. Przed nimi malownicza trasa ze Szwajcarii do Afryki biegnąca wzdłuż Pirenejów i Morza śródziemnego. W ten sposób chcą zdobyć doświadczenie w zakresie współpracy z międzynarodowymi lotniskami. To tez okazja, aby prototyp samolotu po raz drugi w historii został włączony do ruchu powietrznego. Eksperymentalny lot maszyna zasilana tylko energia słoneczną miał miejsce w 2011 r. Wówczas samolot obrał kurs ze Szwajcarii do Francji i Belgii. Lot zaplanowany na ten rok jest ważnym testem przed planowana na rok 2014 podróżą dookoła świata.
 

- Solar Impulse to prawdziwe wyzwanie, w szczególności w odniesieniu do materiałów lekkich. Dzięki wykorzystaniu innowacji, możemy pomóc w opracowywaniu rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej i czystej’ energii – podkreśla cytowany przez wnp.pl- Patrick Thomas, dyrektor generalny Bayer Materia Science.
Lot Piccarda i Borscha Solar Impulsem jest częścią większego programu instalacji słonecznych, które w 2015 roku maja osiągnąć moc 500 MW. MASEN –Marokańska Agencja ds. Energii Słonecznej rozpoczyna prace w prowincji Warzazat. Tam ma powstać w Maroku elektrownia słoneczna. Solar Impuls, który wyląduje docelowo w Maroku jest prezentacja możliwości, jakie daje energia słoneczna i sposobów jej racjonalnego wykorzystania.



 Solar Impuls – określany mianem  materializacji marzeń o lotniczym perpetuum mobile to pierwszy w historii prototyp samolotu napędzanego energia słoneczną. Maszyna zdolna jest do lotu zarówno w dzień jak i w nocy.  Samolot o rozpiętości skrzydeł prawie 62 m zasilany jest przez specjalne silniki elektryczne zużywające nadwyżki energii jakie gromadzi 12 tys. ogniw i akumulator.

Urszula Starzyk

pp12

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA