Rezerwat Morski - Antarktyka- Ocean Południowy
22.10.2012 /
czytano: 2615 razy
Na obszarach Oceanu Południowego mógłby powstać największy rezerwat morski na świecie, chroniący środowisko naturalne wielorybów, pingwinów i tysiąca innych polarnych gatunków zamieszkujących obszary zagrożone przez połowy przemysłowe.- taki apel do narodów świata skierowała globalna , obywatelska organizacja Avaaz I Leonardo Di Caprio- Grupa oponentów , może na zawsze zaprzepaścić tą szansę.
REKLAMA
Rosja, Korea Południowa i wiele innych krajów grozi sprzeciwem w kwestii utworzenia rezerwatu morskiego. W tym tygodniu zaczną się negocjacje za zamkniętymi drzwiami – pisze Avaaz- ma zapaść ostateczna decyzja na temat utworzenia na obszarach Oceanu Południowego rezerwatu morskiego.
Inicjatorzy pomysłu spodziewają się akcji blokowania tej idei. Brak zainteresowania mediów i stanowczego wsparcia ze strony USA I UE może przyczynić się do zniszczenia fauny i flory Antarktyki, ostrzegają.
Rezerwat Morski, którego utworzenie planuje się na wodach południowych Oceanu miałby zając łączna powierzchnie 6 mln km2.
Schronienie w nim znalazłoby koło 10 tys. unikalnych gatunków zwierząt. Wśród nich wymienia się m.in. pingwina cesarskiego, płetwala błękitnego, lamparta morskiego- gatunków, którym zagrażają zmiany klimatyczna, a przemysłowa flota rybacka przyczynia się do uszczuplenia i tak skromnych populacji.
Pomysłodawcy petycji narodów są przekonani, że tylko specjalna strefa ochronna może zwiększyć bezpieczeństwo w tym rejonie świata i pozwoli zachować równowagę w przyrodzie Antarktyki. Punktem zapalnym prowadzonych negocjacji jest ochrona Morza Rosa i Antarktydy Wschodniej. Włączenie tych miejsc do programu rezerwatu morskiego może zostać zablokowana przez Rosje i Koree Południową mimo wsparcia idei przez 25 członków Rady zarządzającej Antarktyką.
Leonardo di Caprio wspierający akcję Avaaz namawiają ludzi, którym bliska jest idea ochrony ginących gatunków do wspólnego głosowania na rzecz utworzenia rezerwatu Morskiego. W apelu skierowanym do narodów świata piszą: Upewnijmy się, ze przywódcy nie zniszczą naszej planety dla pieniędzy.
http://www.avaaz.org/pl/save_the_southern_ocean_5/?bfOdxcb&v=18969
Avaaz od lat walczy o ochronę Oceanów. Dwa największe rezerwaty morskie powstawały przy szeroko zakrojonej akcji. Teraz Avaaz postanowiło włączyć się w walkę o Ocean Południowy. Globalna organizacja obywatelska rozpoczęła swą działalność w styczniu 2007 roku. Zabiera głos w takich sprawach jak zmiany klimatyczne, prawa zwierząt, korupcja, bieda i konflikty. Organizacja według jej raportów liczy ponad 16 milionów członków działających w 194 krajach.
Jej misja jest zamknięcie luki między światami. Cieszy się różna sławą. Rzeczpospolita uważa, że Avaaz koncentruje się tylko na kampaniach internetowych: e-maile i petycje. Avaaz oskarżano również o fałszywe oświadczenia w sprawie ucieczki Paul Conroy… Jilian York zarzucał organizacji brak przejrzystości i arogancję.
Wikipedia podaje szereg akcji, które przy wsparciu Avaaz zakończyły się spektakularnym, międzynarodowym sukcesem. Wśród nich wymieniana jest petycja Anty- Acta do Parlamentu europejskiego, która łącznie podpisała 2,8 mln sygnatariuszy na całym świecie.
Urszula Starzyk
Źródlo: emal. Avaaz, Wikipedia,
zdjecie miniaturki: Piotr Horzela
pp12
Lista komentarzy
Brak komentarzy