BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Sądeckie Dni Fotografii

08.08.2019 / czytano: 850 razy

Sądecka Grupa Fotograficzna zaprasza na niezwykły weekend z fotografią, który odbędzie się 17 - 18 sierpnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu. Sądeckie Dni Fotografii to świetna okazja do rozwoju warsztatu fotograficznego pod okiem specjalistów, a zarazem możliwość poszerzania swoich horyzontów artystycznych.

REKLAMA



Podczas tegorocznej edycji przygotowaliśmy spotkania z wybranymi autorytetami ze świata fotografii, są to między innymi: Lidia Popiel, Aga Szuścik, Piotr Droździk, Tim Demski, Paweł Krzan z krakow4u.pl czy Kamil Bańkowski. W trakcie Sądeckich Dni Fotografii odbędą się prelekcje z zakresu fotografii reportażowej, krajobrazowej, portretowej, a także kreatywnych techniki twórczych. 
 
Nowością będzie towarzyszący wydarzeniu pierwszy spacer fotograficzny ulicami miasta. Ponadto we współpracy z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu przygotowaliśmy projekcję filmu przedstawiająca sylwetkę lachowskiego fotografa Wojciecha Migacza, połączoną z panelem dyskusyjnym, którego tematem będzie historyczna wartość fotografii w naszym regionie.
 
Na zakończenie odbędzie się uroczysta gala, połączona z wernisażem zbiorowej wystawy zdjęć wykonanych przez społeczność Sądeckiej Grupy Fotograficznej, która liczy już ponad 700 osób.
 
Wszystkie panele w ramach Sądeckich Dni Fotografii są bezpłatne, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc o udziale w spotkaniach warsztatowych decyduje kolejność wejść. Więcej informacji o wydarzeniu pod adresem: WWW.SADECKAGF.PL/SDF 
 
Głównym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Manufaktura Inicjatyw Twórczych” realizujące projekt „Sądecka Grupa Fotograficzna” we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Sączu. 
 
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Nowego Sącza - Ludomir Handzel, Marszałek Województwa Małopolskiego - Witold Kozłowski oraz Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej.



PROGRAM SĄDECKICH DNI FOTOGRAFII
 
Sobota, 17 sierpnia
 
Kamil Bańkowski „Historyczna wartość fotografii”
GODZ. 10:30 - SALA KAMERALNA (60 min)
PANEL DYSKUSYJNY
Kamil Bańkowski to rodowity sądeczanin – autor licznych albumów i publikacji o tematyce krajobrazowej i architektonicznej. Na swoim koncie ma również wiele wystaw indywidualnych. Fotografuje od ponad 14 lat. Jego przygoda z fotografią zaczęła się od zachwytu nad pięknymi krajobrazami i przyrodą Ziemi Sądeckiej, która przerodziła się  w pragnienie ich uwieczniania. Pierwszą realizacją tej pasji był zestaw kartek pocztowych pt. „Magiczna Sądecczyzna”. 
Podczas spotkania poruszymy istotną rolę, którą odgrywa fotografia w utrwalaniu rzeczywistości. Często zapominamy, że dzisiejszy dzień jutro będzie już tylko wspomnieniem. Świat nieustannie się zmienia, a dzięki zdjęciom możemy go zatrzymywać opowiadając swoje własne historie…


Światłoczuły - film o Wojciechu Migaczu
GODZ. 11:45 - SALA KAMERALNA (45 min)
PROJEKCJA FILMU
„Światłoczuły” to film dokumentalny zawierający wypowiedzi ludzi, którzy pamiętali fotografa samouka i konstruktora. Obraz zrealizowało stowarzyszenie na rzecz Badań i Dokumentacji Kultury A Posteriori w Nowym Sączu w koprodukcji z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. 
Wojciech Migacz żył w latach 1874-1944 we wsi Gostwica koło Nowego Sącza. Ukończył CesarskoKrólewską Szkołę Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, w której uzyskał specjalność tokarza i snycerza. Badacze jego życia twierdzą, że pasją do fotografii zaraził się właśnie podczas edukacji w Zakopanem. 
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu znajdują się fotografie autorstwa Migacza, głównie ślubne i pogrzebowe oraz indywidualne portrety. Migacz dokumentował również życie Lachów sądeckich. Na szklanych odbitkach można oglądać całoroczny cykl zajęć rolniczych i różne prace w gospodarstwie, a także spotkania towarzyskie i rodzinne, wesela, obrzędy świąteczne oraz przedstawienia teatralne. W zbiorze Migacza dominują pamiątkowe fotografie rodzinne zbiorowe. Odzwierciedlają one więź rodzinną i wiejską. 
W końcu lat dwudziestych ub. w. Migacz zajął się ujęciami reporterskimi. Sfotografował np. przejazd Wincentego Witosa oraz procesję z obrazem Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu. Cenną fotografią Migacza jest panorama Starego Sącza i jego okolicy, składająca się z sześciu połączonych zdjęć wykonanych w 1915 r.
Projekcja dzięki uprzejmości Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. 

Paweł Krzan „Kraków dla Ciebie”
GODZ. 15:00 - SALA KAMERALNA (90 min)
SPOTKANIE WARSZTATOWE
Paweł Krzan - Rodowity Krakowianin urodzony w 1979 roku specjalizujący się w fotografii architektury i wnętrz. Absolwent geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, obecnie całkowicie oddany fotografii. Od 11 lat zawodowo związany z branżą. Miłość do tej dziedziny sztuki połączył z fascynacją rodzinnym miastem – w 2004 r. założył serwis o Krakowie (krakow4u.pl), w którym słowo tylko wspomaga magiczny, czasem zapomniany, świat zza obiektywu. 
Podczas prelekcji autor zabierze nas fotograficzną podróż poprzez mieszkania, strychy, dachy, wieże i wiele innych, niedostępnych na co dzień miejsc, z których roztaczają się wspaniałe widoki Krakowa. W czasie spotkania opowiem jak zaczęła się jego przygoda z fotografią, z jakich miejsc i jakimi obiektywami najbardziej lubi fotografować miasto. Nie zabraknie również fotografii lotniczej, która zrewolucjonizowała wykonywanie zdjęć architektury miejskiej.

Aga Szuścik „Fotografio, ratuj…”
GODZ. 17:00 - SALA WIDOWISKOWA (60 min)
SPOTKANIE AUTORSKIE
Aga Szuścik - artystka wizualna, twórczyni społecznych projektów artystycznych, doktor sztuk filmowych, absolwentka Łódzkiej Szkoły Filmowej i Uniwersytetu Śląskiego. Prelegentka TEDx, zdobywczyni wyróżnienia na International Photographic Awards. Jej prace zobaczyć można było na licznych wystawach i pokazach indywidualnych i zbiorowych, np. na Patchlab Digital Art, Camerimage, KinoLAbie, Brzuchu Atlasa, Labiryncie. Kuratorka, wykładowczyni, szkoleniowiec, prowadząca autorską audycję „Sztuka słuchania” o sztuce współczesnej w OFF Radio Kraków.
Jej głośny projekt „To się nie zdarza” był na tapecie „Wysokich Obcasów”, „Miasta Kobiet”, „Dziennika Zachodniego”, „Dzień Dobry TVN”, „Faktów” czy „Pytania na Śniadanie”. Zakochana w muzyce elektronicznej, organizatorka corocznego festiwalu charytatywnego. Uczulona na jabłka i ludzi myślących, że zdjęcia robi aparat.
Artystka zaprasza na spotkanie młodych (także duchem) fotografów, którzy borykają się z problemem oceny swoich zdjęć, akceptacją siebie jako artysty, napisaniem sensownego planu na życie oraz relacji z fotografią jako pasją.
 
Lidia Popiel „Portret - gdzie patrzysz?”
GODZ. 18:30 - SALA WIDOWISKOWA (90 min)
SPOTKANIE AUTORSKIE
Gościem specjalnym podczas tegorocznej edycji wydarzenia będzie Lidia Popiel (Linda). Fotografka, dziennikarka, modelka. Wykładowczyni w Warszawskiej Szkole Filmowej (od 2004). Fotografią zajmuje się od 1984 roku, przeważnie są to portrety. Wśród nich znajdziemy takie postacie jak Janda, Stuhr, Linda, Mecwaldowski, Kożuchowska, Kukulska i wielu innych. Jej specjalizacją są również zdjęcia mody. 
Jej zdjęcia znalazły się w większości magazynów i wydawnictw w Polsce. Redaktor naczelna fineLIFE.pl (2010-2017), PhotoCulture.pl (od 2017). Jurorka wielu konkursów z zakresu fotografii, designu, mody. Ambasadorka Bursztynu Polskiego z nominacji Prezydenta Miasta Gdańska. Została jedną z najbardziej wpływowych kobiet wg Home&Market. 

Niedziela, 18 sierpnia
 
Piotr Droździk „Świadomość kadru - fotografując konie…”
GODZ. 10:30 - SALA KAMERALNA (120 min)
SPOTKANIE WARSZTATOWE
Piotr Droździk - uznany artysta, fotografik. Twórca ponad 60 albumów i kilkuset publikacji autorskich. Wielokrotnie nagradzany na konkursach fotograficznych. Specjalizuje się w fotografii prasowej, współpracując z wieloma agencjami na terenie całej europy. W 2007 roku otrzymał tytuł „Sądeczanina Roku” w plebiscycie organizowanym przez Gazetę Krakowską oraz Fundację Sądecką za dokonania fotograficzne i promocję regionu w wydawnictwach albumowych. 
Podczas warsztatów porozmawiamy o specyfice pracy ze zwierzętami na przykładzie koni. Dowiemy się jak wykorzystać ich naturalne otoczenie, ukazując tym samym piękno i majestat zwierząt. Artysta opowie o zależności między reportażem, a fotografią artystyczną oraz jak pasja może przerodzić się w naszą profesję.
 
 
Tim Demski „Kreatywne techniki w fotografii”
GODZ. 13:00 - SALA KAMERALNA (90 min)
SPOTKANIE WARSZTATOWE
Tim Demski - specjalizuje się w fotografii ślubnej, choć lubi różne wyzwania. Samouk, szukający wciąż czegoś nowego, czegoś co urozmaici jego fotografie i sprawi, że fotografia nadal będzie przynosiła dużo radości. Ma za sobą wiele wygranych konkursów fotograficznych, współpracę z BlaBlaCar czy Xl-energy Drink. Jednak z racji zamiłowania do pracy z ludźmi, głównie zajmuje się reportażem. Fotografuje wszędzie, mając w portfolio niezwykle zróżnicowane śluby z różnych zakątków świata. Cechuje go kreatywne podejście do tematu, stara się szukać zawsze czegoś nowego, uwielbia zabawę z każdym rodzajem światła.
Celem prelekcji będzie przybliżenie tematu kreatywności w fotografii. Tim przybliży słuchaczom swój styl pracy, warsztat i pokaże jak w bardzo prosty sposób urozmaicić swoje fotografie. Będzie również możliwość sprawdzenia wiedzy w praktyce, podczas krótkich warsztatów przy użyciu przedmiotów codziennego użytku.
 
Anna Kmiecik „Wizerunek fotografa w sieci”
GODZ. 15:00 - SALA KONFERENCYJNA (60 min)
PANEL DYSKUSYJNY 
Anna Kmiecik z wykształcenia psycholog o specjalizacji psychologii społecznej i komunikowania się. Na co dzień pracująca jako specjalista ds. PR i marketingu w Krakowie. W wolnym czasie wspierająca swoją wiedzą i doświadczeniem wiele inicjatyw i projektów non profit w Nowym Sączu, Krakowie i Warszawie. Kierująca się dewizą: kto lepiej zrozumie odbiorców Twojego produktu niż psycholog?
Podczas panelu dyskusyjnego poruszy temat promocji w social mediach. Podpowie, na konkretnych przykładach, jak fotograf może promować swój dorobek artystyczny i usługi m.in. na Facebooku, Instagramie i Pintereście. Wszystko na podstawie praktycznej wiedzy na temat marketingu popartą konkretnymi zjawiskami psychologicznymi.
 
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
 
Piątek, 16 sierpnia
 
Alicja Przybyszowska „Kolor”
GODZ. 17:00 - WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII
CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (ul. Szwedzka 2)
Alicja Przybyszowska fotografią zajmuje się od początku lat 90 ubiegłego wieku. Członek Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej i Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP w Luksemburgu. Autorka wielu wystaw indywidualnych oraz kilkunastu wystaw zbiorowych. W pracy artystycznej zajmuje się fotografią pejzażową, reportażową i podróżniczą. Laureatka licznych konkursów fotograficznych i wyróżnień m. in. Złoty Medal FIAP w kategorii Foto Travel za pracę „Chocolate”, odznaczenie „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Kolor - to tytuł 12-tej indywidualnej wystawy opowiadającej o kolorach ziemi sądeckiej. W pracach autorki ciężko dostrzec miejsca znane i charakterystyczne dla tej części Polski. Motywem łączącym miejsca i zjawiska uchwycone dzięki fotografii cyfrowej – niejednokrotnie bardzo ulotne jest właśnie kolor. Barwy nawiązują do emocji które każdy z nas nosi w sobie, wystarczy tylko patrzyć i czuć.
 
Poniedziałek, 19 sierpnia
 
Sądecki Spacer Fotograficzny „Detale miasta…”
GODZ. 10:30 - FOTOGRAFIA W PLENERZE
RATUSZ MIEJSKI (ul. Rynek 1)
Dzień po zakończeniu wydarzenia zapraszamy na inauguracyjny spacer fotograficzny ulicami miasta, podczas którego skupimy się na detalach miejskiej architektury. 
 

pp12

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA