Spedycja drogowa – jak wygląda organizacja transportu drogowego?
30.12.2022 /
czytano: 1546 razy
 |
|
|
Głównym organizatorem całego procesu transporto-wego jest zazwyczaj spedytor. Jest to osoba lub firma, która odpowiada za to, aby ładunek dotarł do wyzna-czonego celu bez przeszkód. Ważne jest zarówno zapobieganie uszkodzeniom towarów, jak i pilnowanie określonego wcześniej terminu dostawy.
Czym jeszcze zajmuje się spedytor? Jaki jest zakres codziennych zadań i obowiązków podczas organizacji transportu drogowego?
Dowiedz się, jak wygląda organizacja przewozy towarów drogą lądową.
|
REKLAMA
Co obejmuje spedycja drogowa?
Transport drogowy już od dawna jest najczęściej wykorzystywanym sposobem na dostarczanie towarów do sklepów i zakładów produkcyjnych. Odbywa się głównie przy pomocy pojazdów takich jak:
• busy,
• ciężarówki,
• cysterny,
• pojazdy specjalistyczne.
Przewozy ładunków nie odbywałyby się tak płynnie, gdyby nie spedycja drogowa. Obejmuje ona wszystko od przyjmowania zleceń i organizacji odpowiedniego pojazdu, aż po odprawy celne i niezbędne zezwolenia transportowe. Do usług spedycyjnych zalicza się też nadzorowanie przeładunków oraz magazynowanie towarów, jeśli zajdzie taka konieczność.
Spedytor – jakie są jego zadania?
Głównym obowiązkiem spedytora jest kontrolowanie przebiegu zleceń transportowych, a także nadzorowanie przewozu określonego rodzaju towarów. Warto jednak zaznaczyć, że jeszcze przed podjęciem się zadania pracownik firmy spedycyjnej wycenia realizację danego transportu. Później jest zawsze w kontakcie z klientem i kierowcą, dzięki czemu może na bieżąco rozwiązywać ewentualne problemy.
W niektórych przypadkach do jego obowiązków należy też:
• organizowanie przeładunków,
• przygotowywanie niezbędnej dokumentacji,
• pozyskiwanie klientów i podpisywanie umów,
• dopasowywanie pojazdu do warunków przewozu.
Jeśli ładunek przekracza dopuszczalne wymiary, to konieczne jest uzyskanie specjalnego zezwolenia transportowego. W przypadku specjalnych ładunków obowiązkowa może być też organizacja eskorty policyjnej.
Dlaczego transport drogowy jest najpopularniejszy?
W dobie spopularyzowania transportu lotniczego, morskiego czy kolejowego może wydawać się dziwne, że najczęściej do przewozu towarów wykorzystuje się drogę lądową. Po nieco dłuższym namyśle można jednak stwierdzić, że ma to dużo sensu.
Największą zaletą transportu drogowego jest to, że pozwala on dostarczyć ładunek bezpośrednio pod wskazany adres.
W przypadku większości przewozów nie ma konieczności zmiany pojazdu i dokonywania przeładunków. Możliwe jest też dokładne ustalenie dnia, a nawet godziny dostawy. Pozostałe środki transportu nie mogą tego zapewnić, a w dodatku są też nieporównywalnie droższe. Wykorzystuje się je więc zazwyczaj tylko do naprawdę dużych ładunków.
Usługi spedycyjne – kiedy się na nie zdecydować?
Firmy spedycyjne są nieocenioną pomocą podczas organizacji każdego transportu. Wsparcie profesjonalistów pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także czas. Znacznie zmniejsza to ryzyko powstania opóźnień. Co więcej, doświadczeni specjaliści dbają też o wypełnienie wszystkich formalności. Zlecając organizację przewozu firmie spedycyjnej, można być spokojnym o bezpieczeństwo ładunku i terminową realizację zlecenia.
Materiał zewnętrzny.
Lista komentarzy
Brak komentarzy