BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Święto muzyki akordeonowej

28.09.2014 / czytano: 553 razy

 
W ostatnią niedzielę września II Krakowski Festiwal Akordeonowy spod Wawelu gościł w Nowym Sączu.  W Miasteczku Galicyjskim i w skansenie sympatycy muzyki akordeonowej wzięli udział  w warsztatach, prelekcjach i koncertach.

REKLAMA




Jak podkreślali organizatorzy głównym celem festiwalu jest popularyzowanie akordeonistów i akordeonu, który z powodzeniem można wykorzystać w różnorodnych gatunkach muzycznych. Program festiwalu składał się z wielu gatunków muzycznych począwszy od muzyki klasycznej, współczesnej na jazzie kończąc. Starannie przygotowany  cieszył się dużym zainteresowaniem melomanów.     

Muzyka akordeonowa jest naprawdę piękna. Wykonywana przez profesjonalnych muzyków wręcz zachwyca. Cieszę się, że tu jestem- mówi Małgorzata.
 
Akordeon- rodzaj harmonii ręcznej z klawiaturą klawiszową dla ręki prawej (melodia) i guzikową (basy) dla lewej. Prototyp akordeonu zbudował w 1822 r. Fryderyk Buschmann. Autorem współczesnej wersji z 1829r. jest Cyrill Demian z Wiednia. Istnieje wiele odmian akordeonu. Ostatnio coraz bardziej popularnym staje się bandoneon-  niemiecki instrument, który do Europy przywędrował z Argentyny. Dzięki modzie na tango rodem z Argentyny akordeon rozpowszechniony w Europie i Ameryce jeszcze w latach XX- tych uważany był za instrument ludowy, rozrywkowy. Na akordeon dokonuje się wielu transkrypcji arcydzieł z różnych epok jak: Jana Sebastiana Bacha, czy Wolfganga Amadeusza Mozarta, Piotra Czajkowskiego, Henryka Wieniawskiego.
 
Akordeon pozycjonowany obok fortepianu i organów  dobrze wypada w wykonaniach solowych jak i w towarzystwie innego instrumentu np. bandury. Przykładem imponującego efektu muzycznego był koncert w greckokatolickiej cerkwi w nowosądeckim skansenie Duetu Dialogi- Nadij Yevenko i Witalija Bohaka. Grupa działa od 2008 roku. Jej członkowie ukończyli Podkarpacki Uniwersytet Narodowy im. W. Stefanyka w Iwano-Frankiwsku (dawny Stanisławów). Repertuar duetu stanowią utwory dawnych i współczesnych kompozytorów ukraińskich i zagranicznych, muzyka ludowa, awangardowa i  utwory poetyckie m.in. Tarasa Szewczenki z muzyką Wiktora Własowa. 











W kościele protestanckim rozbrzmiewał koncert Duo Accosphere. Polska -Słowacja  (Alena Budzinakova i  Grzegorz Palus).
 
W świątyni rzymskokatolickiej melomanii wzięli udział w koncercie duetu na dwa akordeony Mysterious Duo (Paweł Janas i Maciej Frąckiewicz).
  
Muzycznej imprezie towarzyszyły kursy mistrzowskie, wernisaże, warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży. 
 
Ważnym celem festiwalu jest inspirowanie młodych artystów. Dlatego podczas imprezy został ogłoszony konkurs na kompozycje, do których wykonania potrzebny jest akordeon. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich zainteresowanych osób poniżej 35. roku życia. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane podczas przyszłorocznego festiwalu na koncercie prawykonań. 
 
Organizatorem wydarzenia była Fundacja ART. FORUM oraz Narodowe Centrum Kultury.


(mt)

pp12

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA