BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Zabezpiecz swoją firmę przed zagrożeniem tzw. prania pieniędzy

24.11.2021 / czytano: 959 razy


    Przedsiębiorcy, menadżerowie firm i instytucji są zobowiązani do przestrzegania przepisów ustawy
o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy — AML, czyli
Anti-Money Laundering.

Jest to jeden z wymogów prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce, podobnie jak ochrona danych osobowych, bezpie-
czeństwo i higiena pracy czy ochrona środowiska.

REKLAMA



Czym jest ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy?

We współczesnym świecie napotkać można wiele różnorodnych zagrożeń. Nowoczesne środki komunikacji, a zwłaszcza rozwój internetu umożliwia nam wszystkim łatwiejszą komunikację i możliwości załatwiania spraw na odległość, ale ceną za te udogodnienia są liczne zagrożenia. Organizacje mafijne i przestępcze, a także terrorystyczne lub choćby organizacje reprezentujące fanatyczne ideologie wykorzystują różne sposoby ukrywania swoich rzeczywistych dochodów i źródeł finansowania.

Jednocześnie służby specjalne oraz automatyczne algorytmy systematycznie monitorują transakcje finansowe. Nawet jeśli naszymi działaniami w sieci nawet nie zbliżamy się do działalności przestępczej, to może się zdarzyć, że zaawansowane technologicznie systemy mogą wykorzystać akurat nasze dane do realizowania zabronionych transakcji, będących pod obserwacją służb kontrolnych różnych krajów.
 
Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy opiera się na regulacjach Dyrektyw Unijnych w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do tzw. prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Przestrzeganie zawartych w niej regulacji pozwala z jednej strony zwiększyć bezpieczeństwo finansowe i obniżyć ryzyko związane z oszustwami, a z drugiej – uchronić firmę przed posądzeniem o branie udziału w zabronionym procederze. W tym celu należy jednak wdrożyć odpowiedni system ochrony.
 
 
Na czym polega proceder prania pieniędzy?
 
- Tak zwane pranie pieniędzy polega na wykorzystywaniu kont bankowych do ukrywania rzeczywistego źródła pochodzenia pieniędzy – wyjaśnia dr Marek Jarosiński, emerytowany oficer Straży Granicznej. - Zwykle organizacje przestępcze stosują tzw. karuzelę finansową. Przerzucają różne, mniejsze i większe kwoty z konta na konto bankowe, wiele razy, aby zgubić ich rzeczywiste pochodzenie. W każdej kolejnej wpłacie pochodzą takie kwoty z innego, niezwracającego uwagi konta bankowego, często z użyciem wykradzionych haseł dostępu. Straż Graniczna zajmuje się także takimi sprawami, bo są znane przypadki wykorzystywania do takiej działalności przestępczej także polskich kont bankowych różnych podmiotów.
 
Często automaty realizują takie transakcje, aby poprzez rozmnożenia danych, automatycznie generowanych w milionach pozycji utrudniać dotarcie służb do rzeczywistych źródeł nielegalnych pieniędzy. Warto zabezpieczać się przed infiltracją takich automatycznych systemów, aby uniknąć niekontrolowanego włączenia w prawnie niedozwolone transakcje, gdyby organizacje przestępcze chciały posłużyć się naszymi hasłami dostępu, które mogą być nam wykradzione w różnych okolicznościach.

(ac)






Materiał zewnętrzny.

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA