NAJSŁYNNIEJSZE BIBLIOTEKI ŚWIATA
09.10.2014 /
czytano: 3040 razy
Szalone tempo postępu technicznego skutecznie likwiduje naszą obecność w bibliotece, ale nie zastąpi radości i ciekawości z wertowania stron książki trzymanej w ręce. W dobie bezprzewodowego, szybkiego internetu większość literatury dostępna jest po kilku kliknięciach. Jednak czar bibliotecznej atmosfery oglądanie na własne oczy zapisanych tomów nadal wzbudza respekt i szacunek wobec misternej pracy twórców dawnych i dzisiejszych.
REKLAMA
Urzeczony kolorem i blaskiem lazurytu Pliniusz Starszy mówił: „w tym kamieniu przegląda się rozgwieżdżone niebo”. Żydzi znają lapis lazuli od 6000 lat. Uważali ten kamień za symbol władzy i nadludzkiej siły. Ostatnie badania naukowe dowiodły że właśnie na lazurytowych tablicach zostało wyryte Dziesięć Przykazań Bożych. |
|
|
 |
Średniowieczni i renesansowi artyści lazuryt ucierali z woskiem i masłem tworząc w ten sposób drogocenny barwnik zwany ultramaryną, który stosowali w pierwszych wiekach chrześcijaństwa do nakładania kolorów na szaty Chrystusa i Najświętszej Marii Panny. Te i inne fascynujące informacje skrywają wszystkie biblioteki.
STAROŻYTNE BIBLIOTEKI
EGIPT
Udokumentowane istnienie bibliotek królewskich i świątynnych sięga 2600- 2480 r.p.n.e. W grobowcu w Gizah odnaleziono napis mówiący o tym, że dwaj kapłani dygnitarze faraona Cheopsa byli „pisarzami domu ksiąg”. Biblioteka Amenhotepa z 1400 r. p.n.e. posiadała zbiór 358 cegiełek glinianych zapisanych pismem babilońsko- asyryjskim (głównie mity). Jednak rarytasem okazał się pierwszy ekslibris świata- niebieska tabliczka fajansowa z ciemno- niebieskim napisem imion Amenhotepa III i jego żony. Z przełomu XIII i XII w. p.n.e. największą i najsłynniejszą była biblioteka Ramzesa II zwana „Lecznicą dusz” przy świątyni w Edfu, ośrodku kultu boga Słońca. W kamiennych ścianach sali wykuto najstarszy katalog biblioteczny Egiptu- 37 000 tytułów.
GRECJA
Każdy znaczący władca wydzielał część pałacowych pomieszczeń na biblioteki. Do najstarszych zbiorów zalicza się księgozbiór Polikratesa na wyspie Samos, księgozbiór tyrana Pizystrata w Atenach, księgozbiór Eurypidesa, zbiory Wyższej Szkoły Ateńskiej z 131- 132 r.n.e. Niezwykle ciekawe 53 rozprawy Hipokratesa z Biblioteki Lekarskiej odnaleziono w Pergamonie. Jednak największe zainteresowanie wzbudzają zbiory greckich bibliotek szkół akademickich. Każdy starożytny uczeń np. Sofistów miał swój podręczny księgozbiór. Platon korzystał z księgozbioru Pitagorasa. Arystoteles, pierwszy uporządkował dawne księgozbiory skupując je w bibliotece. Było to 158 ksiąg z zakresu prawa państwowego oraz 18 ksiąg podręczników fizyki.Za największą książnicę uważa się Bibliotekę Aleksandryjską z III w. p.n.e. w Aleksandrii. Ptolemeusz i Soter założyli instytut naukowo-badawczy w nim umieścili 200 tys. ksiąg- głównie piśmiennictwo greckie i 490 tys. zwojów piśmiennictwa różnego: etiopskiego, hebrajskiego, indyjskiego i perskiego. W wyniku walk wojennych całkowicie zniszczone.
BIBLIOTEKA SPRZED SZEŚCIU TYSIĘCY LAT
Niezwykłe zbiory piśmiennictwa wiedzy Sumerów- 22 tys. tabliczek glinianych pokrytych pismem klinowym z zakresu astronomii, matematyki, nauk przyrodniczych, historii literatury, prawa, teologii, medycyny itd. odkryto w Niniwie w bibliotece Assurbanipala z VII w.p.n.e.
Ogromne zainteresowanie świata nauki wzbudzają zbiory glinianych tabliczek z prastarej biblioteki Mezopotamii króla Syrii Assurbanipala (669- 626). W Iraku nad rzeką Tygrys w 1840, w ruinach sumeryjskich miast: Niniwy i Nippur archeolodzy odnaleźli 30 tys. glinianych tabliczek. Spisana na nich wiedza i historia dotyczyła czterech największych cywilizacji, kolebki ludzkości po potopie: Sumerów, Akaddów, Asyryjczyków i Babilończyków. Z tabliczek dowiadujemy się o ponad stu dziedzinach wiedzy i nauki, które zostały przekazane Sumerom przez 12 bogów- skrzydlatych geniuszy z Kosmosu. W tym ogromna wiedza z dziedziny anatomii, która szokuje współczesnych naukowców. Wynika z niej, że 6 tys. lat temu Sumerowie wiedzieli, że Ziemia jest okrągła. Znali 12 znaków Zodiaku. Znali planety rozmieszczone w naszym Układzie Słonecznym. Jak to było możliwe, skoro Uran został odkryty w 1782 r. gdy udało się skonstruować silne lunety. Neptun w 1846r., a Pluton w 1930 r. Na tabliczkach jest zapisana historia o dziesiątej planecie Marduk, której jeszcze nie znamy, ponieważ jest w kształcie elipsy i aby okrążyć słońce, zbliżyć się do ziemi potrzebuje 3600 lat. Z tabliczkowej historii wynika, że przybysze z innej planety na Ziemi poszukiwali złota (Afryka, Ameryka Płn.itd. ) stąd dowody na to, że kopalnie były wykorzystywane już 50 tys. lat temu. Kolejne tabliczki przekazują wiedzę o stworzeniu ludzi, których nazwano Adamu.
METALOWA BIBLIOTEKA EKWADORU
O. Carlo Crespiego- salezjanin przebywając na misji w Ekwadorze zgromadził setki przedmiotów podarowanych przez Indian. Po śmierci zakonnika większość wartościowych przedmiotów ze złota, kamieni szlachetnych, starej ceramiki zabrał Bank Centralny Ekwadoru. Ale najcenniejszym eksponatem okazała się kolekcja metalowych płyt z wygrawerowanymi na nich dziwnymi znakami, dinozaurami, baśniowymi stworami, i….słoniami. Kolekcję sprzed 4000 lat umieszczono w Muzeum Klasztornym Salezjanów. Przez wiele lat zakonnicy gromadzili cenne eksponaty od badaczy przeszłości skarbów przemierzających setki podziemnych labiryntów ciągnących się przez Ekwador aż do Peru. W 1976 r. Stanley Hall po wyprawie do jaskini Tayos ogłosił, ze odnalazł wielkie ilości płyt ze złota z wyrytą na nich historią ludzkości i świata. Prawdopodobnie pochodzące z zaginionej Atlantydy.
UTRACONA ŚWIETNOŚĆ
Antyczne miasto Knossos na Krecie szczyci się zbiorami prac centrum pierwszej prehistorycznej cywilizacji egejskiej 1500 lat p.n.e. Wg legendy pałac w Knossos był domem króla Minosa (czego się dotknął zamieniał w złoto) i jego córki Ariadny. Minojczycy twórcy pierwszego państwa w Europie przybyli na Kretę ok. 7000 r.p.n.e. z Azji Mniejszej. Był to naród potężny, inteligentny i wyjątkowo bogaty. Ufność i łatwowierność do innych nacji (nie budowali fortyfikacji) zgubiła ich. Kwintesencję minojskiego komfortu w pałacu stanowiły pomieszczenia biblioteczne bogato zdobione opisane przez Arthura Evansa „Królewski przepych”. Ściany zdobiły pełne życia freski nazwane minojskimi symbolami radości. Wśród zbiorów prawdopodobnie najciekawsze były plany architektoniczne pałaców, magazynów dróg, kanalizacji itd. potwierdzające inżynierskie umiejętności Minojczyków. Ze złotego wieku minojskiego imperium niewiele zostało. Trzęsienie ziemi pod koniec trzeciego tysiąclecia p.n.e., także sto lat później erupcja wulkanu na wyspie Thera (Santoryn) zamieniła wielkie Knossos w ruinę przysypaną pyłem wulkanicznym. I tak wielka kultura przestała istnieć. Jedynie jej szczątki (spisane mity) pozostają ukryte, by je chronić w bibliotekach świata.
NAJPIĘKNIEJSZA BIBLIOTEKA
Dziełem architektonicznym światowej rangi jest Biblioteka z 1760 r. w Sant Gallen. Parkiet z subtelnymi intarsjami (pozłacane dzieło snycerskie), sufit zdobiony wspaniałymi malowidłami. Pełen rozmachu wystrój dwupiętrowej biblioteki kapitulnej plus bezcenna zawartość umieszczona w stylowych regałach tworzy najpiękniejszą czytelnię biblioteczną Szwajcarii. |
|
|
 |
Prace mnichów szkoły klasztornej obok irlandzkich rękopisów, tablic z kości słoniowej z 900 r. Psałterzy (X w.) rękopisów Pieśni Nibelungów z XIII w. , liczne dzieła średniowiecznej sztuki poetyckiej kunsztownie zdobione księgi ze specjalną salą manuskryptów wzbudzają ogromne zainteresowanie rokokową biblioteką. Bibliotekę zbudowano na miejscu skromnej celi z kaplicą nieustraszonego geniusza irlandzkiego mnicha Galla osiadłego na pogórzu Alp w 612 r.. Sto lat później wspólnota mnichów kierowana przez opata Otmara przyjęła regułę benedyktyńską. W 820 r. powstał klasztor, w którym przebywali najsłynniejsi uczeni i myśliciele dawnych czasów min. Ekkehart i Notker, oddziałowując na całą Europę.
Monika Turska
fot. www.garnek.pl
www.booklip.pl
pp12
Lista komentarzy
Brak komentarzy