BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Polskie interesy z Koreą Północną

13.04.2013 / czytano: 1421 razy

Obecnie wiele mówi się o reżimie Kim Dzong Una. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że Polska ma nawiązane stosunki gospodarcze z Koreą Północną, a w Gdyni znajduje się filia jedynej spółki polsko-północnokoreańskiej.

REKLAMA




Chopol, a właściwie Polsko-Koreańskie Towarzystwo Żeglugowe, istnieje na rynku od 1987 r. Do Polskiej Republiki Ludowej Korea miała wysyłać magnezyt, w drugą stronę zaś wysyłany był koks. W czasie swojego „rozkwitu” spółka dysponowała kilkoma jednostkami, obecnie zaś jest w posiadaniu jednego masowca – Chopol II. Statek odbywa rejsy głównie w Azji Południowo-Wschodniej, a jego załoga składa się z samych Koreańczyków.

Nie znaczy to jednak, że firma nie zatrudnia żadnych Polaków. Wszystkie stanowiska kierownicze (prezes, dyrektorzy) obsadzane są podwójnie, po jednym pracowniku po stronie koreańskiej i polskiej, a stanowiska są względem siebie równorzędne. 

Poza koksem i magnezytem statek transportuje również drewno, ryż, i cukier. Ale nie tylko: w 1997 r. władze Sri Lanki zatrzymały jeden ze statków pod zarzutem przewozu broni dla tamilskich terrorystów, a w 2003 na innym statku skonfiskowano 125 kg kokainy. Trzy lata później strona polska zarządziła kontrolę, która miała wykazać, czy dalsze istnienie spółki jest korzystne ze względów ekonomicznych i finansowych oraz czy po stronie koreańskiej przestrzegane są prawa człowieka. Kontrola wypadła pomyślnie.

W 2011 r. Chopol odnotowało zyski na poziomie 6.705,30 USD. Jest to znacząca poprawa w stosunku do roku 2010, kiedy straty towarzystwa przekraczały 650 tys. USD. Polskie władze jeszcze do niedawna planowały powiększenie floty towarzystwa, ale napięta sytuacja polityczna na półwyspie Koreańskim może przyczynić się do odłożenia tej decyzji.


Publikacja: www.Energia-pl.pl 

 

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA