BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Francuzi wybierają prezydenta

06.05.2012 / czytano: 1192 razy

Ubiegający się o reelekcje Nicola Sarkozy jest zdaniem ekspertów w niezłych tarapatach. Faworytem drugiej tury wyborów jest popierany przez socjalistów Francois Hollande. Dzisiejsze wybory ostatecznie zdecydują kto przez pięć kolejnych lat będzie zasiadał w Pałacu Elizejskim. W kraju liczącym ponad 65 mln mieszkańców uprawnionych do głosowania jest 46 mln Francuzów- podaje PAP.

REKLAMAOstatnie badania opinii publicznej dają większe szanse Hollande”owi, zwycięzcy pierwszej tury wyborów . Wyprzedził obecnego centroprawicowego prezydenta o 1,4%. Zdaniem francuskich ekspertów Sarkozy nie ma dużych szans na zwycięstwo w drugiej turze. Już teraz sondaże wskazują na   5 i 6 punktową przewagę socjalisty.
Zdaniem obserwatorów życia publicznego lewica chce mieć swojego prezydenta. Ostatnim Lewicowym prezydentem był Francois Mitterand /1981,1988/ .
Nawet niezależni eksperci, jak pisze PAP  podkreślają, że Sarkozy jest w poważnych tarapatach, gdyż wielu Francuzów nawet dalekich od lewicy osobiście go nie lubi, a według niedawnych sondaży ponad 60 proc. ankietowanych źle ocenia jego prezydenturę

O tym jednak , który z kandydatów wygra zdecydują sami Francuzi. Do głosowania uprawnionych jest ok. 46 mln Francuzów na ponad 65 mln mieszkańców kraju.
Nowy prezydent Francji stanie przed trudnym problem gospodarczym z podtekstem europejskim w tle. Francja jest motorem napędowym strefy euro. Finansiści obawiają się, że to właśnie ona po Grecji, Włoszech i Hiszpanii wpadnie w spiralę zadłużenia.
 Eksperci podkreślają, że Sarkozy jest w poważnych tarapatach, gdyż wielu Francuzów nawet dalekich od lewicy osobiście go nie lubi. 
Urszula Starzyk

pp12

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA