BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl
01/06/2018 - Śledztwo holenderskich dziennikarzy: Zidentyfikowano agenta GRU, powiązanego z zestrzeleniem malezyjskiego samolotu nad Ukrainą

 
Grupa dziennikarzy śledczych Bellingcat ogłosiła w Hadze wyniki swojego dochodzenia dotyczącego zestrzelenia samolotu linii Malaysia Airlines w lipcu 2014 r. nad Ukrainą. - Zidentyfikowaliśmy osobę, którą nazywano "Andriejem Iwanowiczem". Udzielał wywiadów i koordynował działania militarne w Ługańsku. Nadzorował polityczne kierownictwo Republiki Ługańskiej, pana Płotnickiego, oraz prywatną armię, tzw. grupę Wagnera – ogłosił Moritz Rakuszicki, dziennikarz śledczy z grupy Bellingcat.
 
Zdaniem dziennikarzy, osoba, która była nazywana...

 


Zdaniem dziennikarzy, osoba, która była nazywana "Andriejem Iwanowiczem", a podczas rozmowy telefonicznej określana pseudonimem Orion, to wysoki rangą oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU - Oleg Iwannikow. Według ustaleń holenderskich reporterów, na nagraniu rozmowy telefonicznej, która miała miejsce na dwa dni przed katastrofą, słychać, że Iwannikow „potwierdzał, że otrzymają wyrzutnię Buk oraz zaczną zestrzeliwać samoloty”.
 
- W rosyjskim kodeksie karnym jest artykuł 353, wg którego organizacja i prowadzenie agresywnych działań zbrojnych jest poważnym przestępstwem. Można za to dostać karę 20 lat więzienia. To jest oskarżenie nie tylko wobec Olega Władimirowicza Iwannikowa, ale również Władimira Władimirowicza Putina – stwierdził Roman Dobrokotow, redaktor naczelny The Insider.
 
- Cóż, jeśli Władimir Putin próbuje udawać, że Rosja nie ma z tym nic wspólnego, to ma idealną okazję, by to udowodnić. Niech wyda Olega Władimirowicza Iwannikowa. Niech nam go przedstawi, pokaże gdzie on pracuje i jak mówi. Niech nam pozwoli przeprowadzić z nim wywiad. Ok, jeśli nie wierzy nam, to niech przedstawiciele komisji śledczej JIT z nim porozmawiają. Jeśli jest niewinny, to w czym problem? - pytał retorycznie Dobrokotow.
 
Samolot lotu MH17 linii Malaysia Airlines został zestrzelony w lipcu w 2014 r. nad obwodem donieckim we wschodniej Ukrainie – był to obszar kontrolowany przez prorosyjskich separatystów. Maszyna leciała z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Zginęli wszyscy pasażerowie oraz członkowie załogi – łącznie 298 osób.
 
Zdaniem przedstawicieli międzynarodowej komisji śledczej (JIT) badającej katastrofę, pocisk, który strącił maszynę, został wystrzelony z wyrzutni Buk, należącej do 53. Brygady Przeciwlotniczej będącej częścią rosyjskiej armii.

 
Ogłoszenia bezpłatne
Dodaj wydarzenie Dodaj ogłoszenie
animowana ikona ładowania