BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Niemieckie Landy chcą zdelegalizować skrajnie prawicową NPD

06.12.2012 / czytano: 2438 razy

Federalny Trybunał Konstytucyjny a może nawet Trybunał Europejski  zdecyduje o delegalizacji skrajnie prawicowej Narodowodemokratycznej Partii Niemiec (NPD). Za takim wnioskiem dziś w Berlinie opowiedziały się prawie wszystkie Landy- pisze Deutche Welle. Pod koniec pierwszego kwartału 2013 roku stosowne pismo procesowe ma być gotowe. Już teraz materiał dowodowy w sprawie delegalizacji NPD to prawie 1000 stron maszynopisu.

REKLAMA




Ponowienia próby delegalizacji NPD domagali szefowie resortów spraw  wewnętrznych prawie wszystkich członków  krajów Federacji Niemiec. Kilka zastrzeżeń ,co do samego wniosku zgłosiła  do protokołu Hesja i Kraj Sary. Według dziennikarzy Deutche Welle  sprawie mają być poświęcone planowane na 14 grudnia b.r. obrady drugiej , wyższej izby parlamentu , Bundesrat.

Kanclerz Angela Merkel po spotkaniu z premierami Landów , pytana o ewentualne stanowisko w tej sprawie powiedziała, że decyzję przyjmuje „ ze zrozumieniem i do wiadomości” Merkel zapowiedziała , że rząd  zapozna się i  przeanalizuje materiały służb wywiadowczych Landów .
Kanclerz Niemiec powiedziała, że w Niemczech nie ma miejsca na nazistowską ideologię, lecz delegalizacja partii z prawnego punktu widzenia jest czymś wyjątkowo trudnym.
Tymczasem Landy domagają się od rządu jasnych sygnałów i stanowisk.  

 Forsowania sprawy delegalizacji NPD domaga się od ministra spraw wewnętrznych Niemiec Hansa-Petera Fridricha , rzecznik praw obywatelskich w komisji śledczej Bundestagu ds. skrajnie prawicowego terroryzmu Eva Hoegl (SPD) .

 - Po siedmiu miesiącach zbierania i weryfikowania materiału dowodowego nie powinno być żadnego "być może". Tak albo nie - tego oczekiwałbym od pana Friedricha - podkreślił  Ralf Jaeger(SPD),który uważa, że zebrany dotąd materiał dowodowy świadczy o tym, że NPD agresywnie zagraża pokojowemu współżyciu w Niemczech- Wniosek o delegalizację jest ważnym sygnałem, że nasze państwo prawa konsekwentnie zwalcza wrogów konstytucji - powiedział polityk SPD, dodając, że "walka z prawicowym ekstremizmem musi być prowadzona w zdecydowany sposób na wszystkich płaszczyznach politycznych i społecznych".

 Wywoływany do tablicy Hans Peter Fridrich , szef berlińskiego MSW wskazuje na ryzyko polityczne i prawne takiego przedsięwzięcia. Otwarcie mówi, iż wniesienie sprawy do Trybunału może doprowadzić do ożywienia działalności partii, która jego zdaniem i tak już padła

W wywiadzie dla Die Welt Sabine Leutheusser-Schnarrenberger (FDP)powiedziała, że:dobrze by było, gdyby rząd federalny miał własne zdanie w tej sprawie.”  Sabine podkreśla, że ryzyko, iż delegalizacja się nie powiedzie "nie jest mniejsze niż w chwili fiaska pierwszego podejścia do delegalizacji".

W 2003 roku Trybunał Konstytucyjny oddalił wniosek o delegalizację partii motywując to tym, że część materiału dowodowego opierała się na wypowiedziach agentów kontrwywiadu w kierownictwie NPD i nie sposób było odróżnić działań partii od działań wywiadu.

Zgodnie z konstytucją RFN orzeczenie o delegalizacji partii leży w gestii Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Działalność partii, zgodnie z zapisami , można uznać za sprzeczną z konstytucją, jeżeli jej celem jest "zakłócenie lub zniesienie wolnościowego, demokratycznego ustroju kraju".
Dotąd kontrwywiad Landów zebrał materiał dowodowy w sprawie delegalizacji NPD liczący sobie 1000-stron maszynopisu.

 
oprac.Urszula Starzyk
źródło: Deutche Welle,Gazeta.pl

REKLAMA_________________________________________________________

Zamówienia tel: 18 261 06 34
______________________________
 
 

pp12

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA