Wizyta rady powiatu krakowskiego w powiecie monachijskim
17.03.2016 /
czytano: 1466 razy
Na zaproszenie starosty monachijskiego Christopha Göbela z partnerską wizytą przebywali w Monachium w dniach 9-13 marca br. radni powiatu krakowskiego, zarząd powiatu, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz gmin z terenu powiatu krakowskiego. Rady powiatu krakowskiego i monachijskiego spotykają się dwa razy w trakcie każdej kadencji samorządu, jedno spotkanie ma miejsce w Monachium, drugie w Krakowie. W trakcie tych wizyt każdorazowo odbywa się cykl spotkań i wykładów dotyczących tematów interesujących samorządy. Tym razem tematami wiodącymi były: zarządzanie komunalne w Bawarii i Małopolsce, zarządzanie i utrzymanie dróg, e-administracja oraz turystyka.
REKLAMA
Gospodarze szeroko i wyczerpująco zaprezentowali rozwiązania stosowane w powiece monachijskim. Delegacja z powiatu krakowskiego przedstawiła natomiast wykład o strukturze i zadaniach samorządu w Polsce. Zwieńczeniem tej tematyki była wizyta w Domu Związku Powiatów Bawarii i debata o różnicach, podobieństwach i możliwych dalszych formach współpracy pomiędzy powiatami.
Szczególne zainteresowanie polskiej delegacji wzbudził problem fali uchodźców starających się o azyl w Niemczech. Wśród 9000 osób zaplanowanych do zakwaterowania w 2016 roku, do 2 marca już ponad 5000 osób zakwaterowano w powiecie monachijskim. Prawie jedna czwarta to uchodźcy z Afganistanu, dużą grupę stanowią uchodźcy z krajów afrykańskich – z Nigerii, Senegalu, Erytrei i Somalii. Niecałe 12 procent stanowią uchodźcy z Syrii. Dla osób oczekujących na przyznanie statusu azylanta zbudowano na terenie powiatu monachijskiego 7 hal pneumatycznych i zaadaptowano jedną salę gimnastyczną.
Delegacja z Polski zwiedziła halę pneumatyczną w Unterhaching. W hali mieszka w tej chwili 270 osób. Jest w nich część wspólna, gdzie spożywa się posiłki i gdzie znajduje się strefa wypoczynku oraz pomieszczenia sanitarne. Część sypialna to boksy oddzielone od siebie ściankami, wyposażone w łóżka piętrowe. W każdym boksie może spać 6 osób. W halach zakwaterowani są głównie młodzi, samotni mężczyźni. Dla rodzin azylantów powiat monachijski zbudował też osiedla drewnianych budynków. W każdym z nich może mieszkać osiem czteroosobowych rodzin. Budynki dostarcza producent z powiatu krakowskiego.
Delegacja z powiatu krakowskiego z uznaniem oceniła bogaty i merytoryczny program wizyty zaproponowany przez powiat monachijski. Starosta krakowski Józef Krzyworzeka i starosta monachijski Christoph Göbel omówili też planowane na 2016 rok wspólne projekty, z których najbliższym będzie forum samorządowców i przedsiębiorców z powiatów monachijskiego, krakowskiego i wielickiego, które odbędzie się w Krakowie 15 kwietnia br., potwierdzili też planowaną na 2017 rok rewizytę radnych z powiatu monachijskiego w Polsce.
pp12
Lista komentarzy
Brak komentarzy